Strona główna » Wilno na weekend. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje

Wilno na weekend. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje

przez Wszedobylscy
Wilno. Co warto zobaczyć

Wilno warto odwiedzić właśnie teraz (lub jak najszybciej jak tylko możecie), bo stolica Litwy z każdym rokiem przyciąga coraz większą liczbę turystów. I wbrew obiegowej opinii Wilno to nie tylko miasto kościołów, wcale nie trzeba go też zwiedzać szlakiem Adama Mickiewicza. Miasto może Was wręcz zaskoczyć swoją uroczą starówką, malowniczym położeniem, niespotykanymi miejscami, a i tym, że jest przyjazna dla portfela. Zaintrygowani? Pokażemy Wam, co warto zobaczyć w Wilnie!

Historyczne Wilno

Są takie miejsca w Wilnie, które (teoretycznie) trzeba zobaczyć. Totalne klasyki. I na pewno natkniecie się na nie podczas spacerowania po Wilnie. Jednym z takich charakterystycznych miejsc jest Plac Katedralny, przy którym mieści się Bazylika archikatedralna św. Stanisława oraz św. Władysława, a także Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nad placem góruje zamek Giedymina, z którego można podziwiać nie tylko panoramę miasta, ale także ekspozycję poświęconą zamkom wileńskim. (Wieża Giedymina jest obecnie tymczasowo zamknięta z powodu rozbudowy).

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

Miłośnicy sztuki sakralnej na pewno się nie zawiodą, bo kościołów w Wilnie nie brakuje. Warto wymienić chociażby kościół św. Anny, który niemal przez 500 lat zachował swój wygląd. Panoramę Starego Miasta, a także gotyk a w najlepszym wydaniu można podziwiać z kolei w kościele i klasztorze Bernardynów. Ponad 2000 rzeźb zobaczyć można w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. I oczywiście jedno z najbardziej znanych (a co za tym idzie: tłumy turystów) miejsc w Wilnie, czyli Ostra Brama, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Miłosierdzia. Traficie tutaj idąc ulicą Aušros Vartų, a po drodze ze Starego Miasta zobaczycie przy okazji Plac Ratuszowy, Filharmonię Narodową, Bramę Bazyliańską, kościół Trójcy Przenajświętszej czy cerkiew św. Ducha. Sporo atrakcji!

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

Wilno możecie też zwiedzać śladami Adama Mickiewicza (jeśli oczywiście najdzie Was taka fantazja). Do miasta przybył on w wieku nieco ponad 17 lat, by rozpocząć studia na Uniwersytecie. Ten wiekopomny moment został utrwalony w pamięci za pomocą okazjonalnej tablicy, która wmurowana została w ścianę budynku uczelni. Mickiewicz zamieszkał potem w Wilnie, najpierw przy ulicy Bernardinu – jego dom stał się później Muzeum Adama Mickiewicza. Gdy Mickiewcz został aresztowany, trafił do klasztoru Bazylianów, gdzie powstała zresztą III część Dziadów. Jego więzienna cela była pierwowzorem dla celi Konrada. W Wilnie znajdziemy też pomnik Adama Mickiewicza, który znajduje się przy kościele św. Anny.

Jeśli lubicie zwiedzać muzea to polecamy rozważyć opcję zakupu Vilnius City Card, dzięki której macie potem wejście niemal do wszystkich muzeów i galerii za darmo. A w Wilnie jest tego trochę: zwiedzić można m.in. Muzeum Narodowe, Basteję, która stanowiła element fortyfikacji miasta, Dom Sygnatariuszy, Wileńską Galerię Obrazów, Narodową Galerię Sztuki, ale też Muzeum Energetyki i Techniki czy Litewskie Muzeum Kolejowe. Jak widać, wybór jest naprawdę duży. Zamiast spędzać czas w kolejnych muzeach my jednak woleliśmy spacerować i odkrywać uroki miasta. Też dajcie mu się zauroczyć!

Wilno. Co warto zobaczyć?

Starówka w Wilnie

Stare Miasto w Wilnie zachwyci Was swoimi kolorowymi uliczkami, kamienicami, zaułkami. Mnóstwo tu fotogenicznych zakątków, jak chociażby czajniczki wkomponowane w ścianę budynku przy ulicy Bernardinu, brukowana ulica Rusų czy ulica Literatų, gdzie na ścianach malarze i artyści stworzyli niepowtarzalną kompozycję małych dzieł sztuki: metalowych, drewnianych, szklanych tabliczek poświęconych największym poetom i literatom. W ramach ciekawostki to właśnie przy ulicy Literackiej mieszkał Adam Mickiewicz.

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

Zresztą wystarczy kilkakrotnie zboczyć z głównej ulicy biegnącej przez stare miasto, Pilies gatve, żeby znaleźć jeszcze więcej takich perełek, podwórek i dziedzińców.

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

A gdybyście chcieli choć chwilę odsapnąć od uliczek to warto wybrać się do położonego bardzo blisko ścisłego centrum starego miasta Ogrodu Bernardynów. Jest tu ogród różany, drzewa, ławeczki, przepływa tędy rzeka Wilejka – idealnie miejsce na chwilę relaksu, szczególnie w upalny dzień.

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

Republika Zarzecza

To absolutnie wyjątkowe miejsce w Wilnie i koniecznie musicie tutaj zajrzeć! Takiego Wilna jeszcze nie znacie! Mówią, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście, że to wileński Montmartre. I na pewno się nie mylą. Jeszcze kilkanaście lat temu było to zaniedbana dzielnica, dziś ta zabytkowa część Wilna przyciąga jak magnes. Jeszcze przed wojną był to obszar głównie zamieszkany przez ludność żydowską, potem ściągnęli tutaj artyści z lekką domieszką marginesu społecznego.

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

Zarzecze to właśnie republika artystów (Užupio Respublika). Mają własny hymn, konstytucję, prezydenta, biskupa, dwa kościoły, cmentarz, siedem mostów oraz swojego patrona, Anioła Zarzecza. Możecie nawet wyrobić sobie wizę do Zarzecza, wystarczy zajść na pocztę. Odbywają się tutaj festiwale, pokazy mody alternatywnej, koncerty, wieczory poetyckie i różne ciekawe imprezy.

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

Pełno tu oczywiście uroczych uliczek, zaułków i knajpek. Nad rzeką urządzono swego rodzaju bardzo osobliwą galerię sztuki, gdzie podziwiać można m.in. stare pianina czy różne tajemnicze rzeźby.

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

Sztuka uliczna w Wilnie

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Wilno nie jest miastem, w którym znaleźć można sztukę uliczną. Nic bardziej mylnego! Spacerując po mieście na pewno znajdziecie przynajmniej kilka interesujących dzieł. Niektóre z nich są słynne na całym świecie, jak chociażby mural, którego głównymi postaciami są Putin do spółki z Trumpem. Obraz ten znajdziecie pod adresem Pylimo 66. W pierwotnej wersji obaj bohaterowie całowali się, ale malunek został zdewastowany przez wandali i powrócił już w nieco zmienionej wersji.

Wilno. Co warto zobaczyć?

Tuż obok, bo na fasadzie budynku przy ulicy Pylimo 60, znajdziecie rysunek namalowany przez OSGEMEOS, czyli słynną parę bliźniaków z Sao Paulo. Malowidło powstało podczas festiwalu „Vilnius Street Art”, a uwiecznia pamięć o dziadku-Litwinie.

Wilno. Co warto zobaczyć?

Kolejny mural znajdziecie na ścianie budynku przy ulicy Pylimo 56, który znajduje się naprzeciwko hali targowej. To dzieło przedstawia z kolei sceny miejskie.

Wilno. Co warto zobaczyć?

O tym, jak ożywić nudny budynek garażu przy ulicy A. Juozapavičiaus g. 5 można przekonać się spacerując bulwarem nad rzeką – zobaczcie sami, jak pięknie prezentuje się namalowany na nim wodospad.

Wilno. Co warto zobaczyć?

Ciekawych malowideł nie mogło zabraknąć we wspomnianej już wcześniej Republice Zarzecza. Przy ulicy Uzupio 2A znajduje się rysunek Marli Singer, który nawołuje do legalizacji marihuany. Zresztą obok na ścianie można zostawić swój symboliczny podpis pod takim apelem.

Wilno. Co warto zobaczyć?

Panorama Wilna

Wilno jest naprawdę malowniczo położone: w dolinie rzeki Wilii i Wilejki, otoczone zielenią parków, spośród których wyrastają charakterystyczne kamienice z brunatno czerwonymi dachami. Skąd najlepiej podziwiać panoramę Wilna? W mieście jest kilka takich punktów: Zamek Giedymina (w czasie pisania tego artykułu jeszcze nieczynny), Dzwonnica wileńskiej katedry, Góra Trzech Krzyży (uznawana też za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Wilnie) czy Basteja Muru Obronnego.

Wilno. Co warto zobaczyć?

My polecamy wybrać się także na taras widokowy, który znajduje się przy ulicy Subačiaus. Piękną panoramę miasta podziwiać tu można od rana do wieczora, przy okazji sącząc kawę. My dojechaliśmy tutaj na rowerach – przy okazji totalnie gubiąc się po drodze. Na szczęście z pomocą ruszył nam jeden z mieszkańców, który wskazał nam dobrą drogę.

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

Panoramę miasta można podziwiać też z nieco oddalonej od Starego Miasta Wieży Telewizyjnej – to zresztą jedna z najwyższych budowli w Europie Wschodniej. W Wieży znajduje się też restauracja obrotowa o uroczej nazwie „Droga mleczna”. Przy dobrej pogodzie zobaczyć można Wilno i jego okolice nawet w promieniu 50 km.

Czy wiecie, że Wilno…

Można zwiedzać też bardziej nietypowo? Popularne są nie tylko wycieczki po mieście na rowerze, ale można też wypożyczyć kajak (10 EUR) i popływać Wilią i Wilejką.

Wilno. Co warto zobaczyć?

Bardzo popularne są również wycieczki balonem nad Wilnem i okolicami. To już nieco droższa atrakcja (od 110 EUR), ale widoki muszą być wspaniałe! Balony startują z terenu przy Białym Moście – nawet jeśli nie planujecie polecieć to warto przyjść i popatrzeć, jak odlatują w siną dal.

Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?
Wilno. Co warto zobaczyć?

W Wilnie można odwiedzić też galerię sztuki pod gołym niebem. W Parku Europy zgromadzono ponad 100 dzieł sztuki, których autorami są artyści pochodzący z ponad 30 krajów. Park oddalony jest od centrum Wilna, dojechać tu można autobusem 66.


Też chcielibyście wybrać się do Wilna? Nic prostszego – skorzystajcie z naszych informacji praktycznych i zaplanujcie podróż do stolicy Litwy. To będzie rodzinny wyjazd? Mamy dla Was kilka podpowiedzi, co można robić w Wilnie z dziećmi! Skosztujcie koniecznie lokalnych potraw – mamy dla Was sprawdzone miejsca i restauracje w Wilnie.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej