Jak zaplanować podróż do Wilna

Jak zaplanować podróż do Wilna

Szukacie inspiracji do kolejnej podróży? Polecamy Wam krótki wypad na Litwę! Dzięki tanim lotom możemy szybko dostać się do Wilna, a to miasto wyśmienicie nadaje się na weekendowy wyjazd. Jak zaplanować taką podróż do Wilna? Zebraliśmy dla Was wszystkie niezbędne i najbardziej praktyczne informacje. Korzystajcie śmiało!

Jak dotrzeć do Wilna?

Loty do Wilna

Obecnie bezpośrednie połączenie do Wilna z Warszawy oferuje jedynie LOT. Sprawdź ceny biletów z Warszawy do Wilna. Bilety na Litwę często pojawiają się w promocji, można więc upolować przelot w rozsądnej cenie.

Tanie przejazdy do Wilna

Do Wilna dojedziemy również autokarami – przejazdy oferują m.in. Lux Express czy Ecolines, ale podróż w jedną stronę z Warszawy zajmuje minimum 8 godzin. Dogodne połączenia autokarowe sprawdzić możecie np. na stronie Omio.

Transfer z lotniska

Najszybciej do Wilna dotrzemy oczywiście samolotem – lot trwa około godzinę. Lotnisko w Wilnie położone jest dość blisko centrum miasta, a dojedziemy do niego komunikacją miejską w około 20 minut. Sprzed samego terminala do Wilna odjeżdżają autobusy: 1, 2, 3G oraz 88. Bilety można zakupić u kierowcy, przejazd kosztuje 1 EUR (dzieci płacą 0,50 EUR).

Z lotniska do Wilna można także dotrzeć pociągiem – podróż trwa niecałe dziesięć minut, a za bilet zapłacimy od 0,70 EUR. Rozkład jazdy pociągów sprawdzić można tutaj. Stacja kolejowa w Wilnie zlokalizowana jest nieco na południe od ścisłego centrum – od Was zależy, który środek transportu wybierzecie. My jechaliśmy autobusem, gdyż zatrzymywał się bezpośrednio pod naszym hotelem.

Noclegi w Wilnie

My polecamy nocleg w hotelu Radisson Blu Lietuva (sprawdź ceny) – hotel położony jest tuż nad samą rzeką Wilią, a z okien można podziwiać piękną panoramę miasta. Pokoje są nowocześnie i wygodnie urządzone, obsługa niezwykle pomocna, a pyszne śniadania dadzą Wam energię na cały dzień. Więcej o hotelu przeczytacie tutaj.

Jak zaplanować podróż do Wilna

Oczywiście w Wilnie znaleźć mnóstwo innych hoteli czy hosteli, które wpasują się w Wasz budżet. Polecamy skorzystać z wyszukiwarki noclegów:

Transport w Wilnie

Po Wilnie można poruszać się autobusami lub trolejbusami. Jednorazowe bilety kupić można u kierowcy – przejazd kosztuje 1 EUR, dzieci i młodzież płacą 0,50 EUR, natomiast dzieciaki poniżej 7 roku życia z komunikacji miejskiej korzystają bezpłatnie. Bilet 24-godzinny kosztuje 3,50 EUR, a za 72-godzinny bilet zapłacimy nieco ponad 6 EUR.

Wilno na rowerze

Wilno można również zwiedzać na rowerze i my szczerze polecamy taką opcję. W mieście działa rower miejski, a pierwsze pół godziny wynajmu jest bezpłatne. Przed pierwszym wynajęciem należy zarejestrować się na stronie Cyclocity (dowiedz się więcej), wykupić trzydniowy bilet za 2,90 EUR i potem swobodnie korzystać z rowerów. A jeżeli zdecydujecie się wykupić kartę Vilnius City Card to w systemie Cyclocity rejestrujecie się za darmo – oprócz 1 EUR, które pobierane jest z karty w ramach autoryzacji.

Jak zaplanować podróż do Wilna

Tym razem nie mogliśmy skorzystać z roweru miejskiego, gdyż potrzebowaliśmy fotelika dla dziecka. Rowery wypożyczyliśmy za to w Velo-city Vilnius (dowiedz się więcej) – za cały dzień zapłaciliśmy 10 EUR za sztukę (fotelik oraz kask dla dziecka był w cenie). Co ciekawe, można tu wypożyczyć także rowery dla dzieci. Przy wypożyczeniu należy zostawić depozyt (w gotówce lub za pomocą karty kredytowej) w wysokości 70 EUR za każdy rower. Z kartą Vilnius City Card możecie otrzymać tu 10% zniżki.

Jak zaplanować podróż do Wilna

Jedzenie w Wilnie

Zastanawiacie się, z czego słynie kuchnia litewska? Czego warto spróbować w Wilnie? Odsyłamy Was do naszego wpisu, w którym polecamy miejsca i restauracje, które warto odwiedzić w Wilnie.

Karta Vilnius City Card

Jeśli planujecie intensywne zwiedzania miasta z naciskiem na muzea to warto rozważyć opcję zakupu karty Vilnius City Card. Karta jest dostępna w czterech wariantach:

  • 24-godzinna za 20 EUR
  • 72-godzinna za 35 EUR
  • 24-godzinna z biletem na transport miejski za 30 EUR
  • 72-godzinna z biletem na transport miejski za 45 EUR.

Z kartą można wybrać się na bezpłatną pieszą wycieczkę po Wilnie, wypożyczyć przewodnik audio, otrzymać rabat na wypożyczenie roweru czy pojechać autobusami hop on-hop off na zwiedzanie miasta. Wstęp do niemal wszystkich muzeów jest bezpłatny – pamiętajcie tylko o tym, że są one zamknięte w poniedziałki. Możemy również liczyć na 10-15% zniżki w wybranych restauracjach, kawiarniach oraz barach.

Wskazówki i informacje

Z telegraficznym skrócie mamy jeszcze kilka uwag i wskazówek. Na Litwie płacimy w euro. Tuż po przyjeździe do Wilna przesuwamy zegarek o godzinę do przodu. Jak już wspominaliśmy w poniedziałki niemal wszystkie muzea są zamknięte. W sklepach mocny alkohol można kupować tylko do godziny 20:00. Karty płatnicze są powszechnie akceptowane w sklepach, barach i restauracjach. W wielu miejscach można porozumieć się po polsku, choć my zawsze zaczynaliśmy od nawiązania rozmowy po angielsku – gdy w trakcie konwersacji wychodziło, że jesteśmy z Polski to obsługa sama proponowała np. złożenie zamówienia w naszym ojczystym języku.

Od 1 lipca 2018 roku Wilno wprowadza opłatę turystyczną – ma ona wynosić 1 EUR od osoby za noc. Nie będą musieli jej uiszczać: osoby niepełnosprawne, nieletnie, studenci i członkowie grup wynajmujących ponad 10 pokoi.


Bilety do Wilna kupione? Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Wilnie. Polecamy również miejsca oraz atrakcje, które umilą Wam rodzinną podróż do stolicy Litwy. Planujecie dłuższy pobyt na Litwie? Wybierzcie się również do Kowna! W okresie świątecznym miasto może się pochwalić niezwykle oryginalną choinką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *