Strona główna » Wilno z dzieckiem. Ciekawe miejsca i atrakcje

Wilno z dzieckiem. Ciekawe miejsca i atrakcje

przez Wszedobylscy
Wilno z dzieckiem

Planujecie odwiedzić Wilno z dzieckiem? To zapraszamy do lektury! Nie od dziś wiadomo, że nie ważne, dokąd pojedziemy, ważne z kim. Też wychodzimy z takiego założenia i choć Wilno na pierwszy rzut oka może nie wydawać się ciekawym wyborem na rodzinną podróż, to przecież najważniejsze jest to, że możemy wspólnie spędzić czas, a atrakcje skierowane do najmłodszych stanowią miły dodatek.

Kiedy wybieramy się na rodzinny wyjazd to zawsze staramy się zrównoważyć zwiedzanie miasta z czasem na zabawę – tak, by każdy był zadowolony. Nie inaczej było w Wilnie. Udało nam się znaleźć kilka naprawdę fajnych miejsc, do których można wybrać się z dziećmi. A z każdą kolejną wycieczką i z każdym kolejnym rokiem staje się to coraz większym wyzwaniem – im większe dziecko tym głośniej potrafi komunikować swoje potrzeby lub ewentualne niezadowolenie. Jakie atrakcje czekają zatem na rodziny z dziećmi w Wilnie?

Wilno z dzieckiem

Zwiedzanie miasta

Co najbardziej podobało się naszemu dziecku podczas zwiedzania Wilna? Fontanny, plac zabaw przez przypadek znaleziony przy jednym z kościołów. Czy wiecie, że na Litwie działa Anonimowy Fundusz Huśtawek, który rozwiesza w różnych miejscach huśtawki? Na pewno na jakąś w Wilnie natraficie. Oczywiście załapaliśmy się także na kurs małym pociągiem turystycznym, który jeździ przy Bazylice archikatedralnej – tyle radości za 3,50 EUR (dorosły płaci za przejażdżkę 2 EUR, dziecko 1,50 EUR)!

Wilno z dzieckiem

Wilno z dzieckiem

Wilno z dzieckiem

Niestety podczas naszego pobytu jeszcze zamknięta była jedna z największych atrakcji w Wilnie: Wieża Giedymina. Na wzgórze wjeżdża się kolejką, jest tutaj taras widokowy, a w muzeum zobaczyć można makiety zamków, zbroje czy broń rycerską.

Jeśli chcecie wybrać się na taras widokowy, to warto wjechać windą na Wieżę Telewizyjną. To jedna z najwyższych budowli w Europie Wschodniej. Przy dobrej pogodzie podziwiać można miasto i okolice w promieniu 50 km.

Największe zainteresowanie wywołała natomiast Republika Zarzecza, gdzie na świeżym powietrzu znajduje się swego rodzaju wystawa różnych eksponatów: a to stoją tutaj stare instrumenty muzyczne, ciekawe malowidła zdobią ściany, cudaczne rzeźby rzucają się w oczy.

Wilno z dzieckiem

Wilno z dzieckiem

Czas na zabawę

Zwiedzacie Stare Miasto i potrzebujcie chwili wytchnienia, a dzieciak czasu na zabawę? Wybierzcie się do Ogrodu Bernardynów, który położony jest blisko wileńskiej starówki, między wzgórzem zamkowym a rzeką Wilejką. Ten zielony park to doskonała oaza: schronić można się tutaj w cieniu drzew przed upałem, a dzieciaki mają też kilka atrakcji dla siebie. Jest plac zabaw, karuzela, fontanny, w gorący dzień można też pomoczyć nogi w rzece. Spędziliśmy tu dłuższą chwilę, ale było bardzo przyjemnie.

Wilno z dzieckiem

Wilno z dzieckiem

Wilno z dzieckiem

W Wilnie jest oczywiście jeszcze więcej terenów zielonych, gdzie można znaleźć atrakcje dla dzieci, np. park miejski Zakręt (zwany też Vingis) czy nieco bardziej oddalony od starówki park przygód Belmontas.

Strefę aktywności znajdziecie też przy Białym Moście, gdzie znajduje się niewielki plac zabaw, ależ też boiska do siatkówki, koszykówki, skate park. W sobotni wieczór z terenu położonego przy moście startowały balony, które zabierają turystów na zwiedzanie miasta z lotu ptaka – niesamowity widok i dodatkowa atrakcja dla wszystkich.

Wilno z dzieckiem

Wilno na rowerze

Wilno nie jest dużym miastem, więc spokojnie można je zwiedzić na piechotę. Jednak gdy macie już dość pytań z kategorii „Daleko jeszcze?” lub zażaleń „Nogi mnie bolą” (ale biegać po placu zabaw mogę) to warto rozważyć opcję wypożyczenia rowerów. Można wypożyczyć takie z fotelikiem dla dziecka lub po prostu wynająć mały rowerek. To był strzał w dziesiątkę! My nasze rowery braliśmy z wypożyczalni Velo-City Vilnius (sprawdź ceny).

Wilno z dzieckiem

Wilno z dzieckiem

Wilno na niepogodę

Pogoda nie dopisała? W Wilnie znajduje się kilka ciekawych muzeów, które można spokojnie odwiedzić z dzieciakami, a w których nie powinny się nudzić. Jest Muzeum Zabawek, w którym nie tylko można zabawki oglądać, ale też wziąć do ręki i wypróbować. Zajrzeć można do Muzeum Pieniędzy, gdzie oprócz obejrzenia wystawy można zrobić sobie tabliczkę pamiątkową, zważyć się i zobaczyć, ile byśmy kosztowali w złocie lub srebrze. Wesołe i fascynujące jest też Muzeum Iluzji. Lubicie pociągi? To wybierzcie się do Muzeum Kolejowego – w środku muzeum zobaczyć można kursujące miniaturowe pociągi, na zewnątrz natomiast stoją stare lokomotywy i wagony. Warto pamiętać, ze znaczna część muzeów w Wilnie jest zamknięta w poniedziałki (wyjątkiem jest wspomniane Muzeum Iluzji). W zależności od wieku dzieci do muzeum wchodzą bezpłatnie lub muszą uiścić niewielką opłatę.

Gdzie zjeść z dzieckiem

Kuchnia litewska opiera się głównie na daniach z ziemniaków oraz daniach mącznych, więc jeśli Wasze dzieciaki też lubią placki ziemniaczane i pierogi to nie macie się czym martwić – takie potrawy dostaniecie w każdej restauracji. My polecamy na rodzinny obiad Etno Dvaras – mają osobne menu dla najmłodszych gości, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Duży wybór dań dla dzieci, a poza tym naleśników czy placków ziemniaczanych znajdziecie też w Gusto Blynine. A żeby się dzieci nie nudziły podczas oczekiwania na posiłek to są kolorowanki, kredki, zabawki. I ten bajkowy wystrój!

Wilno z dzieckiem

Wilno z dzieckiem


Planujecie wybrać się na Litwę? Świetnie się składa, bo mamy dla Was mnóstwo praktycznych informacji, które ułatwią Wam zaplanowanie podróży do Wilna.

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej