Pissouri. Mały kurort na wielkie cypryjskie wakacje

Nie jesteśmy miłośnikami głośnych i zatłoczonych kurortów. Kiedy wyjeżdżamy na takie typowe wakacje to z założenia chcemy nieco odpocząć, a nie przemieszczać się w tłumie czy stąpać sobie nawzajem po głowach na plaży. Dlatego wiele uwagi przywiązujemy do wyboru miejsca, w którym będziemy nocować, szczególnie jeśli wybieramy się na nieco dłuższy pobyt. Cypr nie był tutaj wyjątkiem. Dobrych kilka godzin poświęciliśmy na poszukiwanie odpowiedniego miasteczka, do tego na tyle dogodnie położonego, byśmy mogli również pozwiedzać wyspę. Choć przez myśl przeszło nam by szukać noclegów w popularnych kurortach Ayia Napa, Limassol czy Pafos, ale szybko porzuciliśmy ten plan. I całe szczęście! Po krótkiej wizycie w Limassol byliśmy bardzo rozczarowani. Tamtejsze plaże położone są tuż przy hałaśliwej drodze, a zamiast podziwiać błękitne morze to możemy przyglądać się z bliska przypływającym tutaj ogromnym tankowcom. No zdecydowanie nie. Limassol nie uratowała nawet długa promenada wzdłuż morza. O wiele lepiej prezentowały się Ayia Napa i Pafos, ale nawet pod koniec szczytu sezonu (a był to koniec października) i tutaj turystów nie brakowało.

Odkryj Pissouri

Znaleźliśmy za to prawdziwą perełkę pośród tych wszystkich modnych kurortów i na kilka dni zamieszkaliśmy w niewielkiej wiosce Pissouri położonej między Limassol a Pafos. To był strzał w dziesiątkę! Czym nas tak zachwyciło to miejsce? Tak naprawdę Pissouri podzielone jest na dwie części – położona na wzgórzu właściwa część Pissouri oraz położona nad morzem Pissouri Bay Area. I mamy tu wszystko. W wiosce życie toczy się swoim zwyczajnym trybem, na stałe zamieszkuje tu nieco ponad 1100 osób. Malutkie centrum zamknięte jest dla ruchu samochodowego, mieszczą się tutaj liczne tawerny, więc codziennie możemy próbować lokalnych specjałów w innym miejscu. Choć turyści zaglądają tutaj coraz częściej, to możemy z bliska zobaczyć, jak wygląda życie towarzyskie mieszkańców. Mają tutaj swoje miejsce spotkań, zasiadają na plastikowych krzesełkach na ulicy i z zapałem grają do późnego wieczora. Uroku dodają wąskie i kręte uliczki, domy i przede wszystkim widok na okolicę!

Pissouri

pissouri15

Pissouri

pissouri19

Pissouri

Pissouri

Kiedy zjedziemy w stronę zatoki to znajdziemy się w takim minikurorcie – mamy tu i bardziej ekskluzywny hotel Columbia Beach Resort, jak również prywatne apartamenty i kwatery. Do tego kolejne tawerny, bary i restauracje oraz małe sklepiki. No i oczywiście plaża! Długa, piaszczysto-kamienista, z leżakami i parasolami do wypożyczenia. Działają tutaj także wypożyczalnie sprzętu wodnego, więc można poszaleć.

Pissouri

Pissouri
Czym nas tak zauroczyło to miejsce? Przede wszystkim było tu spokojnie i kameralnie, ale też wszystko mieliśmy pod ręką – włącznie z przychodnią lekarską, stacją benzynową i marketem. Położenie Pissouri zdecydowanie ułatwiło nam również zwiedzanie zachodniej i środkowej części wyspy. Blisko stąd m.in. do Pafos, na półwysep Akamas czy w góry Troodos. Ta część położona na wzgórzu urzekła nas charakterystyczną architekturą, wąskimi uliczkami i klimatem, bo mogliśmy się tutaj poczuć jak lokalni mieszkańcy. A zatoka i plaża Pissouri Bay to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Pissouri

Pissouri


Planujecie podróż na Cypr? Przeczytajcie nasze wpisy o tej pięknej wyspie:

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email