Strona główna » Co warto zobaczyć na Cyprze?

Co warto zobaczyć na Cyprze?

przez Wszedobylscy
Co warto zobaczyć na Cyprze

Na Cypr można pojechać o każdej porze roku, bo atrakcji i miejsc do zwiedzania tutaj nie brakuje. Wiosna i jesień to idealna pora, jeśli chcemy połączyć zwiedzanie wyspy wraz z plażowaniem. Wyspa miłości ma naprawdę wiele do zaoferowania: przepięknie plaże, góry idealne na piesze wycieczki, malownicze wioski i tętniące życiem kurorty. Z podróży na Cypr zadowolone będą rodziny z dziećmi, młodzi ludzi szukający rozrywki, jak i osoby szukające nieco spokojniejszych wakacji. A co warto zobaczyć na Cyprze?

Antyczny Cypr

Lubicie starożytną historię i zabytki z nią związane? Świetnie się składa, bo na wyspie znajdziemy kilka naprawdę ciekawych i interesujących miejsc. Podróż po antycznym Cyprze najlepiej zacząć od zwiedzania ruin miasta Kurion oraz pobliskiego sanktuarium Apolla – oba zlokalizowane są niedaleko Limassol (na znakach drogowych szukajcie raczej nazwy Lemessos). Kurion jest jednym z najbardziej imponujących kompleksów archeologicznych na wyspie – najwspanialszym zabytkiem jest tutaj odeon, który pięknie wkomponował się w strome zbocze. Ale znajdziemy tu także ruiny stadionu, łaźni, bazyliki oraz agory. W położonym niedaleko Kurionu sanktuarium Apolla zachowały się ruiny świątyni, a także domów kapłanów.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Jadąc z Limassol w stronę Larnaki zajrzeć możemy do starożytnego miasta Amathus, które położone jest nad brzegiem morza. Choć nie zachowało się tutaj zbyt dużo, to i tak tutejsze ruiny robią dalej wrażenie. Przetrwały tutaj m.in. szczątki agory, marmurowe kolumny, pozostałości po świątyniach i łaźniach.

Kierując się dalej w stronę Larnaki warto zatrzymać się również przy neolitycznej osadzie Chirokitia – częściowo zrekonstruowano tutaj osadę z epoki kamienia. Dzięki pracom archeologicznym zobaczyć możemy m.in. pozostałości brukowanych ulic, murów obronnych i okrągłych domów.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Skręcamy na północ i jedziemy w stronę Nikozji (właściwie to do Lefkosi, tak oznaczona jest stolica Cypru na znakach drogowych). To tutaj znajduje się jedno z najciekawszych muzeów na wyspie: Muzeum Cypru. Muzeum pochwalić się może bogatą kolekcją archeologiczną, wśród eksponatów zobaczyć można m.in. posąg Afrodyty czy posąg cesarza rzymskiego Septymiusza. Muzeum Cypru to ponad sześć tysięcy lat historii w jednym miejscu.

Z Limassol możemy również obrać kierunek na zachód, do popularnego kurortu Pafos, który skrywa kilka ciekawych perełek. Zwiedzić możemy tutaj m.in. Grobowce Królewskie – około 100 grobów zostało tutaj wykutych w skale, wykorzystywane były one w czasach, gdy Cypr był prowincją Egiptu, a potem Cesarstwa Rzymskiego. W Pafos znajduje się także Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzone zostały przedmioty sprzed kilku wieków oraz słynne mozaiki, które zostały odkryte zupełnie przypadkowo w latach 60-tych XX wieku. Zwiedzać możemy tutaj kilka „domów”: Dom Dionizosa, Dom Ajona, Dom Orfeusza oraz Willę Tezeusza. Misternie ułożone mozaiki robią niesamowite wrażenie, oczami wyobrażni możemy zobaczyć, jakie przepiękne domostwa musiały kiedyś tutaj istnieć. Co ciekawe, polscy archeolodzy mieli swój udział w odkryciu jednego z domów!

Co warto zobaczyć na Cyprze
Co warto zobaczyć na Cyprze

Miasta i kurorty na Cyprze

Pafos, Limassol oraz Ayia Napa to najpopularniejsze kurorty turystyczne na Cyprze. I jak przystało na kurorty mamy tu nadmorskie promenady, liczne kawiarnie i restauracje, sklepiki z pamiątkami oraz tłumy turystów, którzy po całym dniu spędzonym na plaży spacerują po tych wszystkich przybytkach. O ile w Pafos znajdziemy jeszcze kilka ciekawych atrakcji (Groby Królów, mozaiki, muzea), to Ayia Napa zupełnie pozbawiona jest cypryjskiego charakteru. Latem jest tu tłoczno i głośno, zimą miasteczko i okolice dosłownie zamierają. Zupełnie nie zachwyciło nas także Limassol, które choć może poszczycić się długą nadmorską promenadą i bogatą infrastrukturą to podziwianie wielkich tankowców z tutejszej plaży nie jest czymś, co chcielibyśmy robić np. podczas tygodniowych wakacji.

Co warto zobaczyć na Cyprze
Co warto zobaczyć na Cyprze

Zupełnie inaczej prezentuje się Larnaka oraz Nikozja, choć to pierwsze miasto również można zaliczyć do kurortów. Dookoła znajdziemy mnóstwo plaż, barów i restauracji, ale wystarczy nieco zboczyć z nadmorskiej promenady i zapuścić w małe uliczki, żeby poczuć nieco inny charakter tego miasta.

Co warto zobaczyć na Cyprze
Co warto zobaczyć na Cyprze
Co warto zobaczyć na Cyprze

Nikozja to obecnie jedyna na świecie podzielona stolica – przez miasto przebiega granica między Republiką Cypru a Cyprem Północnym. Co rusz możemy się natknąć na druty kolczaste, mury – to tzw. Zielona Linia, która przebiega przez środek Starego Miasta. Co warto tutaj zobaczyć? Wspomniane Muzeum Cypru, bramę Famagusta, Pałac Arcybiskupi czy wybrać się na spacer po krętych uliczkach Laiki Geitonia.


Malownicze wioski na Cyprze

Od hałaśliwych i pstrokatych kurortów wolimy małe malownicze wioski. Nawet jeśli pod wpływem napływającego tłumu turystów nieco tracą na swoim charakterze, to i tak warto je odwiedzić. Najsłynniejszym takim miejscem na Cyprze jest Lefkara, słynąca ze swoich koronkowych wyrobów. Wieś podzielona jest na dwie części: Kato Lefkara oraz Pano Lefkara, a krótki spacer między nimi to sama przyjemność. Oprócz wspomnianych koronek warto zwrócić tu uwagę także na stare kamienne domy z rzeźbionymi balkonami, często wręcz tonące w kwiatach.

Co warto zobaczyć na Cyprze
Co warto zobaczyć na Cyprze

Koronkowe wyroby oraz wszelkiej maści inne pamiątki z Cypru nabyć możemy również w położonej górach Troodos wiosce Omodos. To miejsce o ciekawej historii, bo przed całkowitym wyludnieniem uratowały ją rządowe fundusze, przeznaczone na ocalenie tradycyjnych cypryjskich wsi. Czy osiągnięto sukces? Z jednej strony faktycznie wioska została odnowiona: położono bruk na ulicach, pomalowano domy, powstały sklepiki, stragany, kawiarnie. Z drugiej strony Omodos nabrało bardzo turystycznego charakteru, szczególnie jeśli chodzi o ceny, ale spacer po tych wąskich uliczkach (centrum zamknięte jest dla ruchu samochodowego) dalej jest ogromną przyjemnością.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Mniej turystyczna, choć z roku na rok coraz popularniejsza wieś Pissouri ma w sobie to, co lubimy najbardziej. Charakterystyczną cypryjską architekturę, rodzinne tawerny, niewielki ryneczek i możliwość zobaczenia, jak wygląda codzienne życie mieszkańców. Więcej o Pissouri przeczytać możecie tutaj.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Nadmorskie tawerny, w których serwują dania ze świeżo złowionych ryb, łodzie kołyszące się na wodzie w niewielkiej zatoczce i maleńka kapliczka – tak w skrócie opisać można niewielkie Potamos. Całkiem blisko stąd już po głośnej Ayia Napy i jej pięknych plaż, ale zaznać tu można nieco ciszy i spokoju.


Cuda natury na Cyprze

Jeśli bardziej od antycznych ruin kręci Was natura, to i takich miejsc na Cyprze nie brakuje. Oprócz pięknych plaż mamy tutaj góry Trodoos, słone jeziora oraz przepiękne półwyspy: skalisty półwysep Cape Greco oraz miejscami niedostępny półwysep Akamas.

Położony w północno-zachodniej części wyspy Półwysep Akamas to wymarzone miejsce dla miłośników pieszych wycieczek. Tutejsze szlaki biegną przez pustkowia, ale dostarczają niesamowitych wrażeń, towarzyszyć nam będzie piękna przyroda i wspaniałe widoki. Półwysep pokonać można również terenowym samochodem, ale będzie to długa i męcząca droga, bo trasy są bardzo strome, skaliste, pełne kolein. Zwykłym samochodem da radę przejechać część tras, ale będzie to bardzo powolna podróż w tumanach kurzu.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Na południe od półwyspu znajduje się wyjątkowa plaża Lara Beach, która słynie z rezerwatu chroniącego zagrożone wyginięciem gatunki żółwi. Żółwie składają tutaj jaja w okresie od czerwca do września, malutkie żółwie wykluwają się po ok. 5-10 tygodniach później i wędrują do wody. To specjalna strefa objętą ochronną – w określonym czasie obowiązują ograniczenia w swobodnym poruszaniu się po plaży i pływaniu w morzu. Na miejscu nie ma żadnych hoteli, restauracji i innych obiektów. Czysta natura. Nawet droga tutaj jest wymagająca, bo żeby dotrzeć na plażę trzeba pokonać kilku kilometrowy odcinek wyboistej, piaszczystej drogi. Jadąc od Pafos w stronę Półwyspu Akamas nie możemy nie zauważyć licznych plantacji bananów – z bliska możemy przyjrzeć się jak dojrzewają ogromne kiście tych owoców.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Winnice, sady owocowe, szlaki piesze i rowerowe, liczne klasztory, a nawet jazda na nartach – tyle atrakcji czeka nas, jeśli wybierzemy się w góry Troodos. Panoramy Cypru nie będziemy mogli podziwiać z najwyższego szczytu na wyspie, góry Olimpos, bo szpeci go biała kopuła radaru, ale dookoła szczytu biegnie kilkukilometrowy szlak.  Dla planujących wycieczki po górach Troodos czekają jeszcze inne atrakcje, m.in. Wodospad Kaledoński czy malownicze wioski Fikardou, Gourii i Lazanias z tradycyjną zabudową.

Przy samej Larnace znajduje się wyjątkowe miejsce – latem wygląda to jak zwykły piaszczysty teren, ale zimą wypełnia się wodą. To słone jezioro Larnaka! Podobnie jak Akrotiri zimą staje się domem dla tysięcy różowych flamingów, które brodzą sobie w płytkiej wodzie. Latem całkowicie wysycha, a powierzchnię pokrywa sól.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Na wschód od Ayia Napy czeka na nas malowniczy półwysep Cape Greco. Choć część półwyspu jest zamknięta dla turystów (znajdują się tutaj wojskowe stacje), to z pozostałej części roztaczają się przepiękne widoki na klify, skały i jaskinie.

Co warto zobaczyć na Cyprze
Co warto zobaczyć na Cyprze

Szlakiem klasztorów i kościołów na Cyprze

Choć w wielu obowiązuje kategoryczny zakaz fotografowania, a do jednego z nich wstępu nie mają kobiety, to klasztory i monastyry na Cyprze robią wrażenie. Gdzie warto się wybrać w poszukiwaniu tych najpiękniejszych?

Co warto zobaczyć na Cyprze?

W górach Troodos znajduje się najpotężniejszy oraz najbogatszy klasztor Panagia tou Kykkou. Tu za próbę sfotografowania ikony Matki Boskiej zostaniemy stanowczo wyproszeni za drzwi przez długobrodych mnichów w czarnych habitach. Ale podziwiać możemy do woli. W górach Troodos warto pozwiedzać także zespół bizantyjskich kościołów, które mimo swojej niepozornej budowy skrywają w sobie liczne skarby (głównie piękne freski). Na wschodnim krańcu masywu Troodos, na szczycie 700-metrowego wzniesienia leży jeden najbardziej znanych na Cyprze klasztorów – Stawrowouni. Podziwiać stąd można panoramę wyspy aż po Nikozję i po morze. Ale niestety kobiety nie mają wstępu do klasztoru. Położony na północny wschód od Pafos klasztor Panagia Chrysoroyiatissa słynie natomiast z winnicy oraz produkowanego tutaj wina.

Co warto zobaczyć na Cyprze?

Z czym kojarzy się jeszcze Cypr? Z kotami! A te zostały przywiezione na wyspę przez św. Helenę, która podarowała je mnichom, którzy zamieszkali w ufundowanym przez nią klasztorze Agios Nikolaos ton Gaton. Koty miały być rozwiązaniem problemu jadowitych węży. Mnisi w klasztorze zastąpieni zostali przez zakonnice, jadowitych gadów nie widać, ale koty pozostały. I to w naprawdę ogromnej liczbie! Klasztor znajduje się na półwyspie Akrotiri, w pobliżu słonego jeziora Akrotiri, do którego zimą przybywają różowe flamingi.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Przy brzegu jeziora Larnaka znajduje się wyjątkowy budynek: nie klasztor, ale meczet Hala Sultan Tekke. Meczet otoczony jest ogrodami i palmami i jest jednym z niewielu w tym regionie zabytków kultury islamu. Według legendy w meczecie znajduje się grób krewnej Mahometa. W południowej części Nikozji znajduje się największy w tej części wyspy meczet Ömeriye. Drzwi meczetu otwarte są nie tylko dla przybywających tu muzułmanów, ale także turystów.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Cypr śladami Afrodyty

Według mitologii to właśnie na Cyprze z morskiej piany wyłoniła się bogini Afrodyta. Dzięki temu wyspę ochrzczono mianem wyspy miłości. Najważniejszym miejscem na Cyprze związanym z Afrodytą jest skała Petra tou Romiou, przy której bogini pojawiła się na muszli. To bardzo popularne miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów, ale może budzić mieszane uczucia. Dlaczego? Plaża jest tutaj bardzo kamienista, a na dodatek co chwilę potknąć możemy się o rozstawione statywy. Nie jest to miejsce, w którym można z przyjemnością posiedzieć i spokojnie podziwiać naturę. Raczej polecalibyśmy to jako krótki przystanek w drodze np. do Pafos.

W starej części Pafos znajdowało się sanktuarium Afrodyty, w której czczono boginię za pomocą dość wyuzdanych obrzędów. Gdy te zwyczaje zostały zabronione mury sanktuarium posłużyły jako materiał budowalny do okolicznych domostw i budynków.

Co warto zobaczyć na Cyprze

Śladami Afrodyty trafić możemy również do bardzo popularnego i turystycznego miejsca, mianowicie do Łaźni Afrodyty, znajdujących się na Półwyspie Akamas. I tu też może nas czekać małe rozczarowanie, bo tak naprawdę to małe jeziorko z grotą, ocienione gajem drzew. W dodatku faktycznie mogła się tu kąpać jedynie Afrodyta, bo zwykli śmiertelnicy nie mogą dostąpić tego zaszczytu. Natomiast Łaźnie to jeden z punktów na szlaku przez Półwysep, który zdecydowanie warto zobaczyć.Też chcielibyście wybrać się na Cypr? Mamy dla Was garść praktycznych informacji JAK ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ. Jeśli szukacie bardziej kameralnego kurortu to może do gustu przypadnie Wam PISSOURI? Sprawdźcie też, gdzie na Cyprze są NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE. Wspominaliśmy już, że Cypr świetnie nadaje się na rodzinne wakacje, więc polecamy Wam NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE DLA DZIECI. Koniecznie spróbujcie też przysmaków kuchni cypryjskiej – tu sprawdzicie CO I GDZIE WARTO ZJEŚĆ NA CYPRZE.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej