Na zakręcie Wisły

Na zakręcie Wisły. Pięć niezwykłych miast w kujawsko-pomorskim

Na zakręcie Wisły w kujawsko-pomorskim leży pięć niezwykłych miast. Każde z nich może pochwalić się bogatą historią, zachwycającymi zabytkami i wyjątkowym klimatem. Naszą podróż wzdłuż Wisły zaczynamy od Torunia, gdzie przegryzając pierniki spacerujemy po Starówce. W Bydgoszczy wędrujemy szlakiem wody i przemysłu. Chełmno roztacza przed nami swoja romantyczną aurę. Podziwiamy najpiękniejszy widok na Świecie. Gotyckie spichrze w Grudziądzu mienią w się świetle zachodzącego słońca. Wyruszcie z nami w drogę przez kujawsko-pomorskie!  

Toruń. Nie tylko gotyk i pierniki 

Wzrokiem śledzimy stateczek, który płynie wzdłuż brzegu Wisły. To Katarzynka II, która zabiera na swój pokład turystów, by mogli podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy. Zaledwie kilkanaście minut wcześniej wysiedliśmy z pociągu i prosto z dworca ruszyliśmy w stronę platformy widokowej, z której rozpościera się piękna panorama na miasto.

Na zakręcie Wisły. Toruń

Toruń. Jak miło Cię znowu widzieć!

Miasto ma swój niepowtarzalny urok. Też dajcie się oczarować i zacznijcie od spaceru po toruńskiej starówce. W samym sercu Rynku mieści się okazały budynek Ratusza. W jego wnętrzach działa obecnie muzeum, ale warto też wspiąć się po stromych schodach na sam szczyt ratuszowej wieży. Widok z góry na miasto: bezcenny, za bilet wstępu zapłacimy 15 PLN. 

Spacerując uliczkami Starego Miasta podziwiać można zarówno piękną architekturę, jak i okazałe gotyckie zabytki. Bogato zdobione, kolorowe kamienice sąsiadują z monumentalnymi kościołami. Zobaczycie tu też ruiny zamku krzyżackiego czy fragmenty murów miejskich ze słynną Krzywą Wieżą. Według legendy ten, kto zdoła utrzymać równowagę opierając się plecami o ścianę wieży, ma nieskazitelnie czyste sumienie. 

Na zakręcie Wisły

Na ulicy Rabiańskiej unosi się słodki zapach. Zmysły Was nie oszukują, bo działa tu Żywe Muzeum Piernika. Podczas warsztatów dowiedzieć się można, jak powstają słynne toruńskie pierniczki, a i własnoręcznie można je tutaj upiec. Więcej o Żywym Muzeum Piernika możecie poczytać w poprzednim wpisie na blogu. W Toruniu działa jeszcze jedno muzeum poświęcone tym słodkościom – to Muzeum Toruńskiego Piernika. 

Toruń

Do toruńskiego Planetarium warto wybrać się na kosmiczny seans. W Domu Legend Toruńskich nie tylko można poznać dawne historie związane z Toruniem, ale nawet stać się bohaterem jednej z nich. W Muzeum Podróżników zobaczyć można unikalną kolekcję eksponatów pochodzących z dalekich podróży, które odbyli Tony Halik wraz z Elżbietą Dzikowską. 

Toruń

Zrelaksujcie się spacerując wzdłuż Wisły Bulwarem Filadelfijskim lub odpocznijcie wśród zieleni w Parku Miejskim przy Bydgoskiej. Wieczorem nie możecie przegapić multimedialnego pokazu przy fontannie Cosmopolis – swoją konstrukcją nawiązuje ona do Układu Słonecznego. W końcu Toruń to miejsce narodzin naszego najsłynniejszego polskiego astronoma.

Toruń mniej nieznany

Ale Toruń to nie tylko gotyk na dotyk, pierniczki i Mikołaj Kopernik. To miasto zaskakuje nas za każdym razem, kiedy je odwiedzamy. Zawsze udaje nam się odkryć nowe, ciekawe miejsca na mapie Torunia. Zatem co jeszcze warto zobaczyć w mieście?

Zajrzyjcie do pracowni witraży, która mieści się przy ulicy Szewskiej. Od 27 lat powstają tutaj prawdziwe dzieła sztuki. Wiele z nich można zobaczyć w całej Polsce! Obok warsztatu mieści się też Muzeum Witraży. Przyjdźcie tu o godzinie czternastej, a możecie przenieść się do czasów średniowiecza i dowiedzieć się nieco więcej o tym jak powstawały witraże. Sztukę ich tworzenia zgłębić można także podczas specjalnych warsztatów. W ciągu kilku godzin każdy uczestnik może własnoręcznie wykonać mały witraż. Właściciel pracowni i muzeum, pan Sławomir, to człowiek z pasją, który dzieli się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami. Tak, by tradycja tworzenia witraży była kontynuowana również i w przyszłości.

Toruń

Toruń

Toruń

Niewidzialny Dom to jedno z najbardziej unikalnych miejsc w Toruniu. I nie tylko, bo na całym świecie tego typu atrakcji jest tylko kilka. Zobaczycie, a raczej doświadczycie tutaj świat z zupełnie nowej perspektywy – będziecie go odkrywać wszystkimi zmysłami, ale z wyjątkiem wzroku. Tak, Niewidzialny Dom zwiedza się w całkowitych ciemnościach i wizyta tym miejscu może wywołać ogromne emocje. Nie będziemy zdradzać Wam zbyt wielu szczegółów – to trzeba poczuć samemu na własnej skórze. Bilety wstępu na godzinne zwiedzanie Niewidzialnego Domu można zarezerwować wcześniej przez Internet, kosztują 25 PLN. 

Toruń to także znakomity pomysł na rodzinną wycieczkę – ciekawych atrakcji dla rodzin z dziećmi tu nie brakuje. O miejscach, które warto odwiedzić możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie: Toruń z dzieckiem

Ster na Bydgoszcz

Brda przepływa przez samo centrum Bydgoszczy i to właśnie wzdłuż niej zlokalizowane są najciekawsze atrakcje w mieście. Miasto dumnie stoi zwrócone twarzą do wody i podkreśla swój związek z rzeką. To jedna z niewielu polskich miejscowości, która tak świetnie potrafi wykorzystać wodny potencjał.

Chodźmy zatem na spacer nad rzekę. Nawet w szczycie sezonu letniego w Bydgoszczy bywa kameralnie. Nie ma natłoku turystów, bez problemu możemy znaleźć wieczorem wolny stolik w jednej z licznych restauracji na Rynku, a popularne atrakcje nie są przeludnione. Bydgoszcz zwiedza się niespiesznie, panuje tu swobodna atmosfera. 

Na zakręcie Wisły. Bydgoszcz

Dajcie się oczarować niepowtarzalnemu klimatowi Bydgoskiej Wenecji, popłyńcie w rejs tramwajem wodnym, z bliska zobaczcie słynne spichrze nad Brdą. Odpocznijcie na Wyspie Młyńskiej, zielonej oazie w samym sercu miasta. 

Na zakręcie Wisły. Bydgoszcz

Bydgoszcz

By najlepiej poznać Bydgoszcz oraz jej bogatą historię, która nierozerwalnie związana jest z wodą i przemysłem, wybierzcie się na Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Na szlaku znajdziecie miejsca, które czerpią z wodnych zasobów miasta na rozmaite sposoby. Podążając trasą TeH2O zobaczycie m.in. zabytkową Wieżę Ciśnień, halę pomp w Muzeum Wodociągów, ale też Warzelnię Piwa Bydgoszcz, Muzeum Mydła i Historii Brudu czy unikalne na skalę światową Exploseum, które mieści się w dawnej tajnej fabryce materiałów wybuchowych.

Bydgoszcz

Bydgoszcz zaskoczyła nas, zaintrygowała, wciągnęła. Mamy jeszcze wiele o niej do opowiedzenia, więc o mieście i jego najciekawszych atrakcjach przeczytacie więcej w naszym kolejnym wpisie na blogu: Bydgoszcz na weekend.

Zakochaj się w Chełmnie

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Malowniczo położone na dziewięciu wzgórzach Chełmno to nie tylko prawdziwa perełka na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, ale najbardziej romantyczne miasto w Polsce.

Na zakręcie Wisły. Chełmno

Do miasta wjeżdżamy od strony Wisły. Przed naszymi oczami wyłania się piękna panorama na Chełmno. Ponad zielonymi drzewami wyrastają kolejne wieże chełmińskich kościołów. Zanim dotrzemy do centrum miasta zatrzymujemy się jeszcze na chwilę nad rzeką, by móc podziwiać zachód słońca. Czyżby ogarnął nas już ten romantyczny nastrój? W końcu celem naszej podróży jest Miasto Zakochanych!

Chełmno

Chełmno opanowała atmosfera miłości, kiedy kilkanaście lat temu odkryto, że w tutejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdują się relikwie św. Walentego. Huczne Obchody Dnia Świętego Walentego przyciągają do miasta tłumy zakochanych. Obdarowują się oni wypiekami z lubczykiem (podobno działa jak afrodyzjak), wyznają miłość na Ławeczce Zakochanych na Nowych Plantach. Symbolem miasta stały się również dwa połączone chełmińskie serca, które można zobaczyć w Parku Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera. 

Chełmno

Chełmno oczaruje nie tylko zakochanych. Miasto może pochwalić się pięknymi zabytkami! Świetnie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny miasta, sześć gotyckich kościołów oraz renesansowy ratusz. W nienaruszonym stanie pozostały też mury obronne, które ciągną się dookoła miasta przez niemal dwa i pół kilometra. 

Chełmno

Chełmno

Spacerem po Chełmnie

Zwiedzanie Chełmna najlepiej zacząć od Rynku, gdzie w jego sercu mieści się wspomniany już wcześniej budynek Ratusza. W środku działa Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz informacja turystyczna, w której możecie zaopatrzyć się w mapę miasta. Możecie też zasiąść w jednej z licznych kawiarni i podziwiać otaczające rynek kamienice. Jeśli chcecie bliżej poznać historię Chełmna to w niedzielne poranki (w sezonie letnim) spod Ratusza ruszają darmowe spacery po mieście z przewodnikiem. 

Na zakręcie Wisły. Chełmno

Na zakręcie Wisły. Chełmno

Wybierzcie się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – to miejsce warto odwiedzić nie tylko ze względu na relikwie. Tuż po przekroczeniu progu świątyni nasze zaciekawienie wzbudziła wisząca nad głowami głowa jelenia. Ten nietypowy element wystroju pełni rolę pogodynki – kiedy głowa zwrócona jest w stronę ołtarza to możemy spodziewać się pięknej i słonecznej pogody. Gdy natomiast jeleń odwróci się w kierunku drzwi to zapewne niedługo będzie padać. Na kościelnej wieży znajduje się też platforma widokowa, z której podziwiać można panoramę Chełmna.

Chełmno

Lubicie zwiedzać obiekty sakralne? Zajrzyjcie do pofranciszkańskiego kościoła św. Jakuba i św. Michała, gdzie zobaczyć można piękne freski oraz witraże. W wyznaczonych godzinach odwiedzić można również zespół klasztorny ss. Miłosierdzia, który skrywa w sobie m.in. pełen dzieł sztuki skarbiec czy zabytkową, gotycką piwnicę. Złapcie oddech na Nowych Plantach – w zielonym parku tuż przy Bramie Grudziądzkiej rozpościerają się piękne kwiatowe dywany. Napijecie się tu kawy, odpoczniecie w cieniu drzew i zobaczycie panoramę okolicy. A z Chełmna już niedaleko aby zobaczyć…

Chełmno

Najpiękniejszy widok na Świecie 

Po krętych schodach wspinamy się na zamkową wieżę. To właśnie stąd rozpościera się piękny widok nie tylko na Świecie, ale także na Dolinę Dolnej Wisły oraz położone niedaleko Chełmno. Zatrzymaj się tu na chwilę i podziwiaj sielską panoramę okolicy.

Świecie

Świecie to kolejny przystanek podczas naszej podróży wzdłuż Wisły. Najpierw zmierzamy w stronę krzyżackiego zamku. Budowla została wzniesiona w pierwszej połowie XIV wieku między Wdą a Wisłą. Co wyróżnia ten zamek na tle innych krzyżackich fortecy, które powstawały w tamtych czasach? Wspomniana już wcześniej wieża. Kiedyś były cztery, ale do naszych czasów przetrwała tylko jedna. Jej charakterystyczny kształt sprawia, że jest unikatowa w skali kraju. Krzyżacy zazwyczaj nie budowali takich wież na swoich zamkach. A do tego jest całkiem krzywa, bo jej odchylenie od pionu wynosi 106 cm. To jedna z najwyższych w Polsce krzywych wież, które udostępnione zostały dla turystów.

Na zakręcie Wisły. Świecie

Kiedy przekraczamy próg zamku zaskakuje nas… ogromna przestrzeń. W miejscu, gdzie spodziewaliśmy się labiryntu ciasnych pomieszczeń panuje pustka. Zamek znacznie ucierpiał podczas wojen szwedzkich, a po ich zakończeniu zaczął niestety popadać w ruinę. Podczas zwiedzania towarzyszy nam jedynie półmrok i surowe ceglane mury. We wnętrzu zobaczyć możemy kilka rycerskich zbroi, wystawę obrazów, w piwnicach spotkać można za to zamieszkujące tutaj nietoperze.   

Na zakręcie Wisły. Świecie

Gdy zwiedzicie już zamek wybierzcie się na krótki spacer po rynku. Zwróćcie uwagę na charakteryzujący się niezwykłym wyglądem budynek ratusza z bogatą zdobioną wieżą. Urokliwy plac otoczony jest kolorowymi kamienicami, a gdy przyjrzycie się bliżej to na wielu z nich zobaczyć można wyrzeźbione kamienne twarze. W całym mieście jest ich podobno ponad 200! Te mniejsze zdobią budynki, ale są też takie pokaźniejszych rozmiarów – te znajdziecie rozsiane w różnych zakątkach Świecia. Można próbować odnaleźć je wszystkie, ale my ruszamy dalej w drogę. 

Świecie

Świecie

Grudziądz. Gotyk na wyciągnięcie ręki 

Zachodzące słońce nadaje położonym nad Wisłą spichrzom niesamowity kolor. Leżący na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego Grudziądz może pochwalić się kilkoma niezwykłymi zabytkami, a mimo to jest tu jeszcze całkiem kameralnie.

Na zakręcie Wisły. Grudziądz

Brukowana uliczka prowadzi nas przez Bramę Wodną na Stare Miasto. Gdyby spojrzeć na starówkę z lotu ptaka to zauważyć można charakterystyczny średniowieczny układ ulic. Niespiesznie spacerujemy uliczkami i zaglądamy w kolejne zaułki, by w końcu znaleźć się w samym sercu starego miasta. Wokół rynku mieszczą się kolorowe, zabytkowe kamienice. Najstarsza z nich pochodzi z przełomu XVI oraz XVII wieku, można ją zobaczyć pod numerem 20. To Kamienica pod Łabędziem. Sam rynek również został poddany renowacji, przywrócono tu między innymi dawną nawierzchnię. Plac zdobią stylizowane na XIX wiek latarnie, a w rogu na ławeczce zasiadł Mikołaj Kopernik. 

Grudziądz

Grudziądz

Z rynku skręcamy w bok i przechodzimy obok najstarszego w Grudziądzu kościoła – bazyliki św. Mikołaja. To jeden z kilku obiektów sakralnych, które można zwiedzić w mieście.

Grudziądz

A nas stroma ulica prowadzi w stronę ruin zamku krzyżackiego. Z XIII wiecznej budowli nie zachowało się niestety zbyt wiele. Upływający czas i kolejne wojny nie było dla niego łaskawe. Do dziś przetrwały tylko fragmenty murów zamku, a w miejscu dawnej wieży zbudowano punkt widokowy. Można stąd podziwiać piękną panoramę na miasto oraz dolinę Wisły. Wstęp na teren zamku krzyżackiego jest bezpłatny.

Grudziądz

Stare Miasto zostawiamy nieco za sobą. Przy pomniku ułana z dziewczyną schodzimy schodami w dół i kierujemy się w stronę brzegu Wisły. Dopiero stąd, w pełnej okazałości, możemy podziwiać charakterystyczne budynki murowanych spichrzy. Kiedyś pełniły one funkcje nie tylko jako magazyny zbożowe, ale także obronne oraz mieszkalne. Co ciekawe: od strony rzeki są to budynki wielokondygnacyjne, natomiast od strony miasta miały zazwyczaj tylko po dwa piętra.  

Grudziądz

Na zakręcie Wisły. Grudziądz

Brzeg Wisły to również piękne tereny do spacerowania lub aktywnego spędzania czasu. Biegnie tędy Wiślana Trasa Rowerowa, a niedaleko mieści się nowoczesna marina. Zanim pożegnamy się z Grudziądzem to przejeżdżamy jeszcze na drugą stronę rzeki. Stąd podziwiamy piękną panoramę Starego Miasta w promieniach zachodzącego słońca. Cóż za widok!

Na zakręcie Wisły. Grudziądz


Tekst powstał w ramach 2. Turystycznych Mistrzostw Blogerów zorganizowanych przez Polską Organizację Turystyczną i przy wsparciu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

#konstelacjedobrychmiejsc #mistrzostwablogerow #visitpoland #nazakreciewisly

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email