Strona główna » Gdynia. Co warto zobaczyć? Najciekawsze zabytki i atrakcje

Gdynia. Co warto zobaczyć? Najciekawsze zabytki i atrakcje

przez Wszedobylscy
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Sto lat temu w tym miejscu znajdowała się jedynie niewielka wioska rybacka, teraz stoi tu nowoczesne miasto. Gdynia dosłownie powstała z morza i marzeń – miała być w końcu polskim oknem na świat. Dziś to miasto o ciekawej historii i architekturze, z unikalnymi zabytkami i atrakcjami, w którym czuć też nadmorski klimat i luz. To miejsce, w którym odbywają się cenione festiwale i koncerty, które przyciągają tłumy, ale można tu również wypocząć i naładować baterie. Nie bez powodu Gdynia już wielokrotnie uznawana była za najszczęśliwsze miasto w Polsce! Zabieramy Was dziś na spacer po naszym rodzinnym mieście i pokażemy, co warto zobaczyć w Gdyni! 

Spacer po Gdyni

W samym sercu miasta

Jak na młode (w 2026 roku będzie obchodzić setne urodziny!) miasto przystało, w Gdyni nie ma typowego starego miasta czy rynku z ratuszem i kamienicami dookoła. Gdyby zapytać mieszkańców, co stanowi jego punkt centralny to najczęściej usłyszeć można byłoby odpowiedź: skrzyżowanie ulic 10 Lutego oraz Świętojańskiej. To jedne z najstarszych i najbardziej reprezentacyjne ulic w centrum Gdyni. Ulica 10 lutego istniała, choć pod inną nazwą, już na początku XX wieku – prowadziła wtedy z dworca kolejowego aż do domu kuracyjnego. Gdy Gdynia uzyskała prawa miejskie, droga zyskała nową nazwę, upamiętniającą zaślubiny Polski z morzem. Przy 10 lutego zaczęły powstawać najważniejsze i najbardziej okazałe budynki administracyjne oraz mieszkalne. Do dziś zachował się tu nawet oryginalny bruk.

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Świętojańska była niegdyś uważana za jedną z najbardziej prestiżowych ulic w mieście, a to za sprawą licznych lokali handlowych, sprzedających luksusowe towary. W kamienicach, które zaczęto budować tutaj w latach 30-tych XX wieku mieszkali najbardziej zamożni mieszkańcy Gdyni. Z biegiem czasu powstawały tu kolejne butiki, kawiarnie i restauracje. Ten charakter ulica zachowała do dziś. Dalej działa tu mnóstwo knajpek, kawiarenek i sklepów, a ulicą co rusz przemykają charakterystyczne trolejbusy. Gdynia jest jednym z trzech miast w Polsce, w którym ciągle kursują pojazdy z szelkami. W okresie wakacji letnich, w niedziele i dni świąteczne, można przejechać się przez miasto zabytkowym trolejbusem – linię 326 obsługują m.in. pojazdy Saurer 4 TIILM z 1957 roku czy Škoda 9Tr 9Tr z 1975 roku.     

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Pomimo swojego nowoczesnego charakteru, w Gdyni zobaczyć można też naprawdę wiekowe zabytki. W dawnej rybackiej chacie z 1890 roku mieści się jedna z najciekawszych i najbardziej klimatycznych kawiarni w Gdyni, Cafe Strych. Przy ulicy Starowiejskiej, między kamienicami zachował się domek Abrahama – zbudowany jeszcze w 1904 roku dom gościł przez kilka lat słynnego kaszubskiego działacza, Antoniego Abrahama. Przez pewien czas domek pełnił funkcję muzeum, obecnie funkcjonuje tutaj restauracja. Przy Świętojańskiej mieści się zbudowana jeszcze w 1924 roku Bazylika Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – ten niewielki kościółek może pochwalić się piękną architekturą i ciekawym wnętrzem.

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Skwer Kościuszki i Molo Południowe

Rozpoczynający się od skrzyżowania ulic 10 Lutego oraz Świętojańskiej Skwer Kościuszki wraz z Molo Południowym stanowią jeden z najbardziej reprezentacyjnych punktów na mapie Gdyni. To popularne miejsce spotkań, odbywają się tu również wydarzenia kulturalne oraz imprezy plenerowe. Wzdłuż alei usadowiły się liczne knajpki, smażalnie ryb i lodziarnie, a w sezonie letnim otwierają się stragany z pamiątkami i najprzeróżniejszymi gadżetami oraz zabawkami.

Gdynia. Co warto zobaczyć?

Warto przysiąść na chwilę przy fontannie o charakterystycznym kształcie betonowych kielichów. Ta najstarsza gdyńska fontanna została zbudowana tutaj jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Kilka lat temu przeszła renowację i dzięki szklanej mozaice zyskała nowy blask. Fontanna działa od maja do października, natomiast zimą zdobią ją piękne świąteczne dekoracje świetlne. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Wzrok już z daleka przykuwają dwie strzeliste wieże – budynek Sea Towers już na stałe wpisał się w panoramę miasta. U jego stóp powstała nowoczesna marina, przy której cumują jachty oraz kameralne osiedle. To jeden z nowszych punktów na mapie Gdyni, który coraz chętniej wybierany jest przez spacerowiczów. Jeszcze kilka lat temu na tym terenie znajdowały się zabudowania Dalmoru, spółki zajmującej się połowami bałtyckimi i dalekomorskimi. To niegdyś prężnie działające przedsiębiorstwo dysponowało kiedyś ponad 70 kutrami, niestety nie przetrwało próby czasu i zmian gospodarczych. Na ich dawnych terenach powstają obecnie luksusowe apartamenty z naprawdę imponującym widokiem.     

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

ORP Błyskawica

Przy Molo Południowym cumują dwa wyjątkowe statki: polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza. Oba pełnią dziś funkcję muzeum, ale mają za sobą niesamowity kawał historii. Błyskawica została wprowadzona do służby Marynarki Wojennej jeszcze w 1937 roku i brała udział w wielu morskich operacjach podczas II Wojny Światowej. To najstarszy zachowany niszczyciel na świecie! Zwiedzając okręt, podziwiać można jego uzbrojenie, ale też zajrzeć pod pokład do maszynowni czy do pomieszczeń marynarskich. Błyskawicę zwiedzać można w okresie od kwietnia do października, od wtorku do niedzieli.

Gdynia. Co warto zobaczyć?
ORP Błyskawica

Dar Pomorza

Dar Pomorza również może pochwalić się ciekawą i bogatą historią. Imponujący trzymasztowiec został zbudowany w 1908 roku w Hamburgu i pierwotnie pływał pod niemiecką, a później francuską banderą. W 1929 roku został zakupiony przez mieszkańców Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Jako statek szkoleniowy odbył ponad 100 rejsów, przepływając w sumie ponad pół miliona mil morskich – to mniej więcej tyle, ile 25 rejsów dookoła świata. Pod koniec lat 70-tych XX wieku Dar Pomorza zakończył swoje przygody na morzu, a jako statek szkoleniowy zastąpił go Dar Młodzieży, na którym do dziś szkolą się studenci. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?

Molo Południowe

Z nabrzeża odpływają również stateczki w rejsy wycieczkowe. W sezonie warto wybrać się w krótki rejs po porcie gdyńskim, podczas którego zobaczyć można Port i Stocznię Marynarki Wojennej oraz Stocznię Nauta. Z Gdyni można popłynąć również katamaranem do Helu, a nowością w 2023 roku są rejsy na przekop Mierzei Wiślanej.   

Na końcu molo znajduje się Aleja Statków Pasażerskich odwiedzających Gdynię – wmurowane w chodnik tablice upamiętniają wizyty wycieczkowców w gdyńskim porcie. Pierwsza tablica została tu odsłonięta jeszcze w 2001 roku. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?

Warto odwiedzić mieszczące się tutaj Akwarium Gdyńskie, w którym lepiej  poznać można tajemnice morskiego świata. Wystawy prezentują różne ekosystemy, w tym rafę koralową, tropiki Amazonii czy wody Bałtyku, a w akwariach zamieszkuje ponad 250 gatunków zwierząt.   

Przy Molo znajduje się również druga gdyńska marina, przy której cumują jachty, łodzie i motorówki. W sezonie to miejsce tętni życiem, nie brakuje tu licznych kawiarni i barów, w których można przysiąść na chwilę i podziwiać widok na kołyszące się na wodzie stateczki. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Bulwar

Nadmorski bulwar, rozciągający się od plaży Śródmieście aż do plaży przy Polance Redłowskiej, to bez wątpienia jedno z najchętniej wybieranych miejsc na spacery w mieście. I to o każdej porze roku! Licząca ponad 1,5 km długości promenada przyciąga amatorów pieszych wędrówek, biegaczy, ale też rowerzystów, którzy do swojej dyspozycji mają osobną ścieżkę rowerową. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Uroku temu miejscu dodaje zadbana zieleń, a w ciepłe dni przyjemnie jest posiedzieć na jednej z ławeczek i podziwiać widok na Zatokę Gdańską. Przy bulwarze funkcjonują całoroczne restauracje, można też zamówić kawę w jednej z mobilnych kawiarni rowerowych. Kawa z takim widokiem naprawdę smakuje podwójnie! 

Gdynia. Co warto zobaczyć?

Kamienna Góra

To nie tylko punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na miasto i Zatokę Gdańską. Spacerując uliczkami Kamiennej Góry, podziwiać można też perełki architektury modernistycznej, zrelaksować się w otoczeniu pięknej zieleni czy wysłuchać koncertów odbywających się w amfiteatrze.

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Na szczyt liczącej 47 metrów wysokości Kamiennej Góry dojechać można kolejką linowo-terenową. Wagonik pokonuje odległość niecałych stu metrów, a cała podróż zajmuje ok. 2 minut. Na Kamienną Górę (i z powrotem) wjedziemy za darmo.  Dolna stacja kolejki znajduje się na placu Grunwaldzkim, niedaleko charakterystycznego budynku Muszli Koncertowej i Teatru Muzycznego. Górna stacja mieści się z kolei przy tarasie widokowym,  tuż przy monumentalnym krzyżu, który zresztą widoczny jest (szczególnie wieczorem, gdy jest podświetlony) z wielu punktów w mieście. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Kępa Redłowska

Rozciągający się między Polanką Redłowską a Orłowem las nas klifowym brzegu to bardzo malownicze miejsce na spacer o każdej porze roku. Latem w cieniu drzew złapać można oddech, zarówno od słońca, jak i wakacyjnego zgiełku, a tuż po wakacjach Kępa Redłowska zaczyna powoli mienić się wszystkimi kolorami jesieni. Zza bujnej roślinności przebłyskują też wody Zatoki Gdańskiej, a strome zejścia prowadzą prosto nad plażę. Niepowtarzalny charakter tego miejsca został doceniony już wiele lat temu – jeszcze w 1938 roku powstał właśnie tutaj  jeden z pierwszych rezerwatów przyrody w Polsce.

Gdynia. Co warto zobaczyć?

W dodatku las skrywa pewne tajemnice! Spacerując przez rezerwat wytyczonymi szlakami, zobaczyć można pozostałości dawnych fortyfikacji. Bunkry, okopy, a nawet stare działa artyleryjskie ukryte między drzewami tworzą ścieżkę historyczno-krajobrazową. Wrażenie robią przede wszystkim zabytkowe stanowiska 11. Baterii Artylerii Stałej, które pochodzą z czasów zimnej wojny. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Orłowo

Ta nadmorska dzielnica Gdyni to jeden z najbardziej urokliwych i malowniczych punktów na mapie miasta. To właśnie tutaj mieścił się słynny klub Maxim, o którym śpiewał jeszcze zespół Lady Pank. Orłowo słynie ze swojego drewnianego molo, które szczególnie pięknie prezentuje się o wschodzie i zachodzie słońca. Kiedyś liczyło ono ponad 430 metrów długości, ale pod koniec lat 40-tych XX wieku sztorm zniszczył znaczną część konstrukcji. Dziś molo w Orłowie ma 180 metrów długości, a spacerowicze mogą podziwiać z niego widok na Klif Orłowski oraz wyłaniające się w oddali Sopot i Gdańsk. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Kiedyś przy orłowskiej plaży prężnie działała przystań rybacka, a swego czasu stacjonowało tu ponad 40 łodzi. Obecnie cumuje tutaj jedynie kilka charakterystycznych zielono-żółtych kutrów, nadając temu miejscu niezwykłego klimatu. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?

Spacerując brzegiem morza, dotrzemy niemal aż pod sam Klif Orłowski. Strome zbocze porośnięte drzewami i rozciągające się na długości 650 metrów robi ogromne wrażenie! Spieszmy się jednak podziwiać ten widok – ze względu na abrazję klif co roku zmniejsza się średnio o metr, a kolejne osuwiska stanowią dodatkowe zagrożenie. Prowadzącą wzdłuż niego trasa spacerowa między Gdynią a Sopotem jest tymczasowo niedostępna dla pieszych. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?

Będąc w Orłowie, warto zatrzymać się na chwilę przy domku Żeromskiego. W latach 20-tych XX wieku pisarz spędził w Gdyni kilka miesięcy, ciesząc oko orłowskim krajobrazem. W domu, w którym przebywał urządzone zostało potem muzeum poświęcone jego życiu i twórczości, działa tutaj również kawiarnia. Można przycupnąć na chwilę w jednym z koszy plażowych, napić się kawy i podziwiać roztaczający się przed nami widok. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Nad orłowską plażą, od molo do ulicy Przebendowskich biegnie Promenada Królowej Marysieńki. Urokliwa nadmorska aleja, otoczona zadbaną zielenią to przyjemne miejsce na niespieszny spacer.      

Gdynia. Co warto zobaczyć?

W Orłowie podziwiać można też bajkowy wręcz zespół pałacowo-parkowy. Tutejszy pałac został zbudowany jeszcze w XVIII wieku, ale ani czas, ani los nie był dla niego łaskawy. Jego wnętrza przez lata pełniły przeróżne funkcje, przez jakiś czas mieściła się tu nawet szkoła. Ostatecznie budynek przeszedł w prywatne ręce i dziś działa tutaj luksusowy Hotel Quadrille ze znakomitą restauracją i urokliwym parkiem.

Babie Doły

Warto zaplanować wycieczkę do położonej w północnej części miasta dzielnicy Babie Doły. To właśnie tam zobaczyć można jedną z najbardziej nietypowych i unikalnych atrakcji w Polsce! Ogromny betonowy budynek znajduje się w odległości ok. 300 metrów od brzegu. Torpedownia Hexengrund zbudowana została podczas II Wojny Światowej i pełniła funkcję ośrodka badawczego niemieckiego lotnictwa. Powstawały tutaj torpedy lotnicze. Po zakończeniu wojny w powietrze wysadzono most łączący torpedownię z lądem, a większość urządzeń zostało wywiezionych przez Armię Czerwoną i słuch po nich zaginął.  Co ciekawe, w bliskiej odległości powstała druga torpedowania – bliźniaczy budynek znajduje się na Oksywiu i do dziś jest używany jako stacja badawcza oraz baza jednostki wojskowej Formoza.

Babie Doły

Muzea w Gdyni

Muzeum Emigracji

Jednym z miejsc, których nie można przegapić w Gdyni jest znakomite Muzeum Emigracji. Mieści się ono przy ul. Polskiej 1, w dawnym budynku Dworca Morskiego – to właśnie stąd Polacy wyruszali na pokładach statków w dalekie podróże w poszukiwaniu lepszego jutra. Wystawa w Muzeum Emigracji przedstawia przyczyny emigracji na przestrzeni ostatnich dwustu lat, trudności i wyzwania, z jakimi spotykali się emigranci, a także pokazuje ich życie w różnych krajach oraz sukcesy polskich emigrantów na świecie. Dzięki interaktywnym eksponatom posłuchać można tutaj historii ludzi, którzy wyruszyli w najdalsze zakątki świata, obejrzeć filmy dokumentalne oraz przeglądać archiwalne fotografie. 

Muzeum Emigracji

Przekraczając próg muzeum, sami wyruszamy w podróż. Przemierzając kolejne sale, podążamy za polską rodziną, która najpierw koleją, a potem transatlantykiem wyruszyła w drogę do Stanów Zjednoczonych. Sprawdzamy, jak wyglądały warunki na statku w trzeciej klasie i jakie formalności czekały emigrantów na słynnej wyspie Ellis, gdzie ważyły się losy wszystkich przybywających do Ameryki. 

Gdynia. Co warto zobaczyć?

Jedną z atrakcji w Muzeum Emigracji jest model Batorego, statku, który przez ponad trzydzieści lat wykonał ponad 200 rejsów transatlantyckich (do USA, Kanady i Indii) i przewiózł ponad 270 tys. pasażerów. 

Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji czynne jest od wtorku do niedzieli, a każdą środę ekspozycję można zwiedzać za darmo.

Muzeum Miasta Gdyni

Nowoczesne Muzeum Miasta Gdyni opowiada oczywiście historię miasta – jego rozwoju, począwszy od wizji i planów ako portu morskiego, przez okres międzywojenny, rozwój przemysłu morskiego, aż po współczesność. W muzeum udało się zgromadzić imponującą kolekcję zdjęć, dokumentów, przedmiotów codziennego użytku, map i dzieł sztuki. Muzeum Miasta Gdyni czynne jest od wtorku do niedzieli, a w każdy wtorek wystawę można zwiedzać bezpłatnie.

Gdynia. Co warto zobaczyć?

Muzeum Marynarki Wojennej

Znajdujący się tuż przy plaży miejskiej budynek Muzeum Marynarki Wojennej od razu przyciąga wzrok. Obecna siedziba została oddana do użytku w 2012 roku, ale samo muzeum powstało jeszcze w latach 50-tych XX wieku. Wystawa podzielona jest na dwie części. Wewnątrz budynku podziwiać można oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego, w tym armaty przeciwlotnicze oraz broń podwodną z unikatową bombotorpedą czy miotaczem bomb głębinowych. Zobaczymy tu również piękną kolekcję modeli statków oraz ekspozycję poświęconą historii samej polskiej Marynarki Wojennej.

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Muzeum Marynarki Wojennej

Druga część wystawy znajduje się na świeżym powietrzu. Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego to unikatowa kolekcja uzbrojenia i sprzętu bojowego, używanego od  XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie imponująco przedstawia się zbiór broni z czasów II wojny Światowej – zobaczyć można tu nawet samoloty i śmigłowce należące do lotnictwa Marynarki Wojennej.   

Muzeum Marynarki Wojennej
Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej czynne jest od wtorku do niedziele, a w każdą niedzielę można je zwiedzać bezpłatnie. Na najwyższym piętrze muzeum funkcjonuje restauracja, z tarasu której podziwiać można piękny widok na nadmorską panoramę.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

Z prawdziwej pasji i prywatnej inicjatywy powstało wyjątkowe Gdyńskie Muzeum Motoryzacji. Właścicielowi i ogromnemu fanowi motoryzacji udało się zgromadzić naprawdę ciekawą kolekcję zabytkowych aut oraz motocykli. Sama hala wystawowa swoim wyglądem przypomina brukowaną uliczkę z lat 20-tych XX wieku. Zobaczyć można tu takie perełki jak Ford T z 1926 roku, Buick Master Six z 1925 roku czy Mercedes Stuttgart. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji zwiedzać można od poniedziałku do soboty.

Plaże w Gdyni

W Gdyni można także wypocząć! Gdyńskie plaże zachęcają nie tylko do relaksu w promieniach letniego słońca, ale też długich spacerów i to o każdej porze roku. Największą popularnością cieszy się oczywiście plaża miejska, która znajduje się w samym centrum miasta. To najlepiej zagospodarowana gdyńska plaża – w sezonie o bezpieczeństwo dba ekipa ratowników, najmłodsi mogą korzystać z dużego placu zabaw na piasku, nie brakuje też tutaj kawiarni i restauracji. Komfort plażowiczów zapewniają toalety, prysznice oraz przebieralnie. Plaża dostosowana jest także dla osób niepełnosprawnych.   

Gdynia. Co warto zobaczyć?

Ci, którzy cenią bardziej kameralny klimat i bliskość natury, najlepiej wypoczną na plaży w Redłowie. W sezonie letnim fragment plaży przy Kępie Redłowskiej również jest strzeżony, dzięki czemu można tu spędzać czas również w rodzinnym gronie. Chwilę wytchnienia zapewnia nadmorski las, będący częścią rezerwatu.

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Z plaży w Orłowie podziwiać widok na Klif Orłowski oraz drewniane molo. W sezonie letnim orłowska plaża także jest strzeżona, z chęcią wypoczywają tutaj rodziny z dziećmi, jak i amatorzy bardziej aktywnego spędzania czasu.

Gdynia. Co warto zobaczyć?
Gdynia. Co warto zobaczyć?

Tym, którym marzy się przede wszystkim spokój, swoje kroki powinni skierować do położonej w północnej części Gdyni plaży Babie Doły. Jest tu zdecydowanie najbardziej kameralnie, nie ma też zorganizowanej infrastruktury turystycznej. W sezonie fragment plaży jest strzeżony przez ratowników, poza sezonem to doskonałe miejsce na spacery. Oddalona od centrum Gdyni plaża w Babich Dołach słynie też z dawnej torpedowni, którą podziwiać można jedynie od strony lądu. 

Gdyński Szlak Modernizmu

W latach 20-tych XX wieku mieściła się tu jedynie niewielka wieś rybacka. Po I Wojnie Światowej i odzyskaniu niepodległości postanowiono wybudować w tym miejscu nowoczesny port, który miał być polskim oknem na świat. Prawa miejskie Gdynia uzyskała w 1926 roku, a dynamiczny rozwój portu zaczął przyciągać nowych mieszkańców. W mieście zaczęły powstawać nowe budynki użyteczności publicznej oraz mieszkalne, a wnoszone były one w duchu modernizmu. Architekci swoje projekty opierali na idei, by były one funkcjonalne, estetyczne i ekonomiczne, a jednocześnie zapewniały przestrzeń, światło i zieleń. Budynki najczęściej miały jasną, wręcz białą elewację, często nazywano więc w tamtych czasach Gdynię białym miastem. Swoją architekturą nawiązywały też do morskiego charakteru miasta – gdy bliżej się im przypatrzeć, to dojrzeć można okrągłe okna, obłe kształty przypominające kadłub statku czy nadbudówki przypominające mostek kapitański. 

Gdyński Szlak Modernizmu

Najwięcej budynków w modernistycznym stylu podziwiać można, spacerując ulicami w samym sercu Gdyni. Zobaczymy tu charakterystyczny dawny budynek ZUS przy ul. 10 Lutego 24, który przykuwa wzrok jasną elewacją, dużymi oknami i zaokrąglonym kształtem. Naprzeciwko, przy ul. 3 Maja 27-31 znajduje się imponujący budynek Funduszu Emerytalnego BGK, potocznie zwany Bankowcem. Był to największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Wykończony płytami wapiennymi i zdobiony szlachetnymi tynkami uważany był za symbol luksusu. Co ciekawe, w jego podziemiach zbudowano schron przeciwlotniczy. Dziś w piwnicach znajduje się minimuzeum, w którym udało się zgromadzić przedmioty codziennego użytku należące do mieszkańców Bankowca. Muzeum dostępne jest dla zwiedzających jedynie w wybrane dni i zobaczyć je można jedynie z przewodnikiem.  Wiele innych modernistycznych kamienic i budynków zobaczyć można, spacerując ulicami 10-lutego, Świętojańską czy Aleją Jana Pawła II (Skwer Kościuszki i Molo Południowe).

Gdyński Szlak Modernizmu
Gdyński Szlak Modernizmu

Korzystając ze specjalnej mapy dostępnej m.in. w Informacji Turystycznej lub on-line, zobaczyć można najciekawsze obiekty modernistycznej Gdyni. W ciągu roku organizowane są też bezpłatne spacery miejskie, dzięki którym lepiej poznać można Gdyński Szlak Modernizmu.  

Gdynia szlakiem murali 

Gdynia pełna jest niespodzianek. W ramach odbywające się cyklicznie festiwalu Traffic Design miasto zaczęły zdobić wielkoformatowe malunki na budynkach. Najwięcej murali zobaczyć można w dzielnicy portowej, między ulicami Żeromskiego, Waszyngtona i Derdowskiego. To nieco bardziej industrialna część miasta, w której w ostatnich latach powstają nowoczesne szklane budynki i apartamentowce. Gdyńskie murale nawiązują zarówno do tradycji morskich miasta, jak i futurystycznych wizji. Niektóre z nich można dostrzec z daleko, w poszukiwaniu innych trzeba z kolei bardziej zagłębić się w uliczki i zaułki. 

Gdynia szlakiem murali
Gdynia szlakiem murali

Gdynia. Co warto zobaczyć? Mapa atrakcji

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej