Rabat. Co warto zobaczyć?

Położone nieco w cieniu popularnej Mdiny miasteczko Rabat ma w swoim zanadrzu kilka miejsc, które warto zobaczyć. Choć niewielkie, to znajdziemy tu i zabytki z dawnych czasów, i muzea, ale przede wszystkim możemy pozachwycać się uroczymi zakątkami i architekturą. Rabat jest rzadziej odwiedzany w porównaniu do swojej sąsiadki – zupełnie niesłusznie. I mamy na to dowody w postaci kilkunastu zdjęć!

Jeśli wybieramy się autobusem do Mdiny, to właśnie w Rabacie będziemy z niego wysiadać. Kiedyś były to przedmieścia Mdiny, teraz to osobne miasteczko z kilkoma ciekawymi atrakcjami. To właśnie tutaj według legendy przez trzy miesiące przebywał św. Pawła, kiedy jego statek rozbił się u wybrzeży Malty. W Rabacie zwiedzić można kościół, który został zbudowany nad skalną grotą, w której mieszkał święty. Z groty możemy tunelem udać się wprost do muzeum Wignacourt, gdzie zgromadzone zostały eksponaty nawet z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W mieście znajdują się także dwa podziemne cmentarze: katakumby św. Pawła oraz św. Agaty. Wejście do muzeum oraz katakumb jest płatne.

Spacerując po Rabacie podziwiać możemy przede wszystkim charakterystyczną maltańską architekturę – niskie kwadratowe domy w kolorze piaskowca z kolorowymi, drewnianymi balkonami. Mnie najbardziej urzekły oczywiście wąskie uliczki, urocze zaułki z zielonymi akcentami w postaci bujnych roślin pnących się po budynkach. Warto zwrócić uwagę na lokalne warsztaty rzemieślnicze oraz bary z przekąskami. W Rabacie poszukiwałam też ozdobnych kołatek na drzwiach do mojej fotograficznej kolekcji. To również okazja by podpatrywać mieszkańców w ich spokojnym życiu.

Przy niewielkim placu głównym w Rabacie zatrzymać możemy się na kawę i spróbować słodkich przysmaków z tutejszej cukierni. Wśród maltańskich słodyczy królują ciastka z figami oraz miodem, a także nugat i kannoli. Jeśli wybieracie się na całodniową wycieczkę w te okolice, to właśnie w Rabacie znajdziemy kilkanaście restauracji, w których możemy skosztować maltańskich potraw, w Mdinie jest ich tylko kilka i mają odpowiednio wyższe ceny.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
50Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email