Strona główna » Co warto zobaczyć na Gozo. Ciekawe miejsca i atrakcje

Co warto zobaczyć na Gozo. Ciekawe miejsca i atrakcje

przez Wszedobylscy

Uroczo leniwa i słoneczna wyspa na Morzu Śródziemnym, w połowie drogi między Europą a Afryką. Co oferuje Gozo przybyłym? Piękną pogodę, niezapomniane widoki i chwilę wytchnienia.

Co warto zobaczyć na Gozo

Tak, zdecydowanie lubimy kameralne miejsca. Takie, które nie zostały jeszcze opanowane przez tłumy turystów kurczowo trzymających aparaty w rękach i pędzące wycieczki, podczas których trzeba zwiedzić jak najwięcej. Dlatego wyspa Gozo tak bardzo przypadła nam do gustu – uroczo leniwa, spokojna.

Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego, jej powierzchnia wynosi 67 kilometrów kwadratowych. Według legendy to właśnie na wyspie Gozo nimfa Kalipso uwięziła na kilka lat Odyseusza.

Gozo

Stolicą wyspy jest miasteczko Victoria (zamiennie Ir-Rabat), nazwane tak na cześć królowej brytyjskiej Wiktorii. Życie toczy się tu głównie na starym mieście, wokół placu it-Tokk. Będąc w Victorii warto zajrzeć do Bazyliki św. Jerzego, jak również do kościoła Najświętszej Marii Panny czy kościoła św. Franciszka. Całe miasteczko pnie się ku górze ku cytadeli. Budowla stanowiła miejsce schronienia dla mieszkańców przed nawracającymi atakami piratów. Obecnie na jej terenie znajdują się muzea, a z górującej nad całą wyspą cytadeli rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

Gozo

Udając się na wschód wyspy dotrzemy do świątyni Ggantija, uważanej za jedną z najstarszych megalitycznych budowli na świecie – szacuje się, że ma ona ponad 5000 lat i jest starsza niż egipskie piramidy. Bilet wstępu kosztuje 5 EUR, w cenie możemy zwiedzić także znajdujący się w Xaghra wiatrak Ta’Kola, gdzie zachowane zostały urządzenia młyna.

Kierując się dalej w stronę wybrzeża dotrzemy do mitycznej groty Kalipso – mimo że w rzeczywistości zawaliła się, to z punktu widokowego możemy rozkoszować się pięknym widokiem m.in. na zatokę Ramla z plażą o intensywnie pomarańczowym piasku.

Gozo

Między Victorią a Mġarr, w miejscowości Xiewkija znajduje się kościół z trzecią największą w Europie kopułą. Warto dodać, że na Gozo znajduje się niemal 50 kościołów. Warto zajrzeć jeszcze do bazyliki Matki Bożej z Ta’Pinu w pobliżu miejscowości Gharb, gdzie zachowana została mała kapliczka, gdzie mieszkańcom wioski ukazała się kiedyś Maryja.

Gozo

Na Gozo znajdują się dwie typowo turystyczne miejscowości: Marsalforn oraz Xlendi. Wokół Marsalforn znajdują się saliny – wykute w skalistym wybrzeżu baseny, w których odparowywana jest sól. Od Xlendi w stronę Mġarr ciągną się pionowe ściany wybrzeża.

Gozo

Najbardziej znaną atrakcją na wyspie Gozo jest Azure Window w pobliżu Dwejry. Błękitne okno to formacja skalna powstała w wyniku zawalenia się jaskiń, wyglądem przypomina gigantyczne okno wyrastające z wody. To popularne wśród turystów miejsce, więc możemy spodziewać się dodatkowych atrakcji – możemy udać się w krótki rejs łódką wokół klifów i błękitnego okna. Aktualizacja: Niestety na początku 2017 roku formacja skalna zawaliła się 🙁

Gozo

Gozo. Informacje praktyczne

Podróż promem z portu Ċirkewwa na Malcie do Mġarr na Gozo trwa niecałe pół godziny i kosztuje 4,65 EUR od osoby (4,05 EUR w godzinach nocnych) – ceny obowiązują dla pasażerów pieszych. Jeśli na Gozo wybieramy się samochodem to za podróż zapłacimy 15,70 EUR (w cenie auto oraz kierowca). Połączenie promowe obsługuje Gozo Channel, rozkład promów oraz cennik możemy sprawdzić na stronie internetowej.

Gozo

Po wyspie możemy poruszać się autobusami komunikacji miejskiej, główny dworzec autobusowy znajduje się w Victorii (Ir-Rabat). W sezonie letnim bilet jednorazowy kosztuje 2 EUR, w sezonie zimowym: 1,5 EUR. Po wyspie poruszać się możemy również korzystając z karty tallinja Explore, która kosztuje 21 EUR, a umożliwia nam podróże na wszystkich trasach zarówno na Gozo, jak i na Malcie.

Wyspa jest na tyle niewielka, że można zwiedzić ją podczas wycieczek rowerowych, wypożyczalnie stają się tutaj coraz bardziej popularne. Alternatywą jest wypożyczenie samochodu (my wypożyczaliśmy na lotnisku na Malcie i promem dostaliśmy się na Gozo). Pamiętajmy, że na wyspach obowiązuje ruch lewostronny!

Szukając noclegów na Gozo do wyboru mamy przede wszystkim hotele lub prywatne kwatery, idea hosteli czy pól namiotowych jeszcze tu nie dotarła. My skorzystaliśmy z serwisu Courchsurfing i pod swój dach przyjął nas Mario. Generalnie noclegi na Gozo są tańsze niż na Malcie.


Na wyspie nie znajdziemy supermarketów należących do wielkich sieci – w produkty możemy zaopatrzyć się natomiast w lokalnych sklepikach, marketach i na targu. I to w całkiem przystępnych cenach w porównaniu do europejskich standardów w innych miejscach wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.


Wybieracie się na Maltę? Przeczytajcie informacje praktyczne oraz wskazówki, które ułatwią Waszą podróż. Sprawdźcie również, jakie inne miejsca warto zobaczyć na Malcie!

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Podróże bez ości.pl 15 listopada 2017 - 11:09

Podobnie jak Wy polecam wycieczkę rowerową, którą bez problemu można sobie samemu zorganizować 🙂 Gozo wciąż jest niedoceniane, a zdecydowanie warto je zobaczyć. Nie ma tam tłumów jak na Malcie, a widoki zapierają dech w piersiach.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej