architektura malta

Wyspa w kolorze piaskowca. Architektura na Malcie

Zabieramy Was na foto-spacer po wąskich uliczkach miasteczek na Malcie. Zwiedzając wyspę nie sposób nie zwrócić uwagi na charakterystyczną architekturę: kamienice zbudowane z żółtego piaskowca, z kolorowymi drzwiami i balkonami oraz oryginalne nazwy domów.

W odcieniu piasku

W stolicy Malty, w najstarszej części Valletty podziwiać możemy dość wysokie budynki w różnych odcieniach piaskowca, niektóre z nich dodatkowo ozdobione są właśnie kolorowymi, drewnianymi balkonami. Część z nich została odrestaurowana, pozostałe cały czas czekają na remont. I oby się doczekały, bo maltańskie budynki potrafią naprawdę zachwycić. W mniejszych miastach, jak również i na Gozo budynki są już zdecydowanie niższe, ale dalej w kolorze piaskowca. Można wręcz powiedzieć, że obie wyspy mają ten charakterystyczny żółty odcień.

architektura malta

architektura malta

architektura malta

Zdobienia drzwi

Uwagę zwracają nie tylko kolorowe balkony, ale również stare drzwi z ciekawymi zdobieniami. Najwięcej takich charakterystycznych okuć na drzwiach znaleźliśmy w Mdinie. Oczywiście całe miasto zbudowane zostało z żółtego piaskowca.

architektura malta

architektura malta

architektura malta

architektura malta

Dom nazywa się…

Domy na Malcie mają swoich patronów, bardzo często zamiast numerów mają tylko tabliczki ze swoimi nazwami. Niektórym warto przyjrzeć się z bliska, bo są naprawdę piękne, a nazwy oryginalne.

architektura malta

architektura malta

architektura malta


Planujecie wycieczkę na Maltę? Mamy dla Was praktyczne informacje oraz wskazówki, które ułatwią Waszą podróż. Sprawdźcie, co warto zobaczyć na wyspie! Koniecznie wybierzcie się również na pobliskie Gozo. To będzie Wasza rodzinna wycieczka na Malcie – mamy dla Was 10 najlepszych atrakcji dla dzieci.