Strona główna » Mdina. Ciche miasto na Malcie

Mdina. Ciche miasto na Malcie

przez Wszedobylscy
Mdina. Co warto zobaczyć?

To miejsce na Malcie tak nas urzekło, że w sumie odwiedziliśmy je dwukrotnie. Mdina, dawna stolica wyspy, nazywana jest Cichym Miastem. I choć nie do końca jest tak cicho, to tutejsze mury w kolorze piaskowca oraz wąskie uliczki tworzą niesamowity klimat.

Mdina położona jest w centralnej części wyspy. Dojeżdżamy tutaj autobusem miejskim (żeby było łatwiej przystanek nazywa się… Rabat), już po drodze podziwiać można średniowieczne mury miasta, które położone na jednym z niewielu wzgórz na Malcie. Miasto otoczone jest nie tylko murami, ale również fosą – obecnie to park, w którym można schronić się podczas upalnych dni. Przy głównej bramie znajduje się biuro informacji turystycznej – warto tu zajrzeć i zabrać ze sobą mapę.

Mdina. Co warto zobaczyć?

Mdina. Co warto zobaczyć? Mdina. Co warto zobaczyć?

Mdina słynie przede wszystkim jako Ciche Miasto – na jego teren autami wjechać mogą tylko wybrani: nieliczni mieszkańcy, samochody dostawcze, służby porządkowe, nowożeńcy lub kondukt pogrzebowy. Co jakiś czas przez wąskie uliczki miasta przeciskają się więc auta. Do tego należy dodać tłumy turystów, którzy zwożeni są tutaj autokarami lub przyjeżdżają na własną rękę. W uliczkach i przy największych atrakcjach spotkać możemy grupy z przewodnikiem. To wszystko sprawie, że nie jest tutaj całkowicie cicho, ale wystarczy skręcić w kilka bocznych uliczek i uciec od zgiełku.

Mdina. Co warto zobaczyć?

Dopiero wtedy naprawdę można poczuć klimat tego miasta. Wysokie mury zapewniają nam chłód w gorący dzień, wąskie uliczki i domy w kolorze piaskowca dodają jeszcze więcej uroku temu miejscu. Jeśli dobrze się zgubimy w zaułkach Mdiny, to faktycznie będzie nam towarzyszyć cisza przerywana jedynie czasem przez stukot kopyt koni – przejażdżki dorożką to popularny sposób na zwiedzanie miasta. I choć w mieście jest kilka atrakcji (kościoły, muzea), które można zwiedzić, to na nas największe wrażenie zrobiły właśnie ciasne uliczki Mdiny.

Mdina. Co warto zobaczyć?

Mdina. Co warto zobaczyć? Mdina. Co warto zobaczyć?

Mdina. Co warto zobaczyć?

Mdina. Co warto zobaczyć?

Położenie Mdiny na wzgórzu sprawia, że z murów miasta podziwiać możemy panoramę wyspy i wszystkie jej kolory. Z tej perspektywy świetnie widać, że piaskowy kolor zdecydowanie dominuje na Malcie. Mdina ma w zanadrzu jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie położone tuż obok miasto Rabat. Więcej o Rabacie przeczytać możecie tutaj.

Mdina. Co warto zobaczyć?

Mdina. Co warto zobaczyć?

Mdina. Co warto zobaczyć?


Wybieracie się na Maltę? Przeczytajcie informacje praktyczne oraz wskazówki, które ułatwią Waszą podróż. Sprawdźcie również, jakie inne miejsca warto zobaczyć na Malcie! Nie zapomnijcie też zaplanować wycieczki na Gozo!

To może Ci się również spodobać!