Strona główna » Valletta. 5 pomysłów na zwiedzanie

Valletta. 5 pomysłów na zwiedzanie

przez Wszedobylscy

Valletta to najmniejsza i najbardziej na południe położona stolica w Europie. Romantyczna, z piękną architekturą, otoczona morzem. Nie brak tu zabytków i pięknych widoków. Jak zaplanować dzień w Valletcie? Oto nasze propozycje na zwiedzanie stolicy Malty.

Wąskie uliczki Valletty

Niesamowity urok miasta tworzą wąskie uliczki, często dość strome, na końcu których dojrzeć można błękitne morze. Spacerując po Valletcie warto zwrócić uwagę na charakterystyczną architekturę: budynki w kolorze piaskowca z kolorowymi, drewnianymi balkonami.

Valletta

VallettaValletta

Panorama na Trzy Miasta

W ogrodach Upper Barracca Gardens można nie tylko schronić się w cieniu i odpocząć, ale również podziwiać przepiękny widok na panoramę Trzech Miast, na które składają się Cospicua, Vittoriosa oraz Senglea. Widok na porty i zabudowania Trzech Miast roztacza się także z Lower Barracca Gardens. Warto przejść się wzdłuż morza między dwoma ogrodami, towarzyszyć nam będą niesamowite krajobrazy.

Valletta

Valletta

Valletta

Valletta

Angielski klimat

Malta była kiedyś kolonią brytyjską, do tej pory na wyspie odnaleźć możemy znaki obecności Brytyjczyków na wyspie w postaci chociażby charakterystycznych czerwonych budek telefonicznych. Ile z nich znajdziecie w samej Valletcie?

Valletta

Valletta kulinarnie

Jak przystało na południe Europy panuje tu zwyczaj picia porannej kawy w kawiarni – te znajdziemy nawet w najmniejszym miasteczku. W Valletcie warto nieco zjeść z głównej ulicy i poszukać nie tylko pysznej kawy serwowanej ze słodkimi ciastkami, ale też restauracji, w której można spróbować lokalnych potraw. Królują oczywiście ryby, owoce morza oraz królik.

Valletta

Co się kręci

Maltę wielokrotnie docenili filmowcy, kręcąc tutaj nawet jedne z największych hitów. W samej Valletcie, a dokładniej w pobliżu fortu św. Elma powstały zdjęcia do filmów Midnight Express czy World War Z. W stolicy Malty znajduje się pub Ollie’s Last Pub, nazwany tak na cześć Olivera Reeda, który podczas kręcenia filmu Gladiator wpadł do pubu na drinka i niestety zmarł na atak serca. Właściciel oddał hołd aktorowi umieszczając w środku wiele pamiątek.


Planujecie wycieczkę na Maltę? Mamy dla Was praktyczne informacje oraz wskazówki, które ułatwią Waszą podróż. Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć na wyspie! Koniecznie wybierzcie się również na pobliskie Gozo. To będzie Wasza rodzinna wycieczka na Malcie – mamy dla Was 10 najlepszych atrakcji dla dzieci.

To może Ci się również spodobać!

7 komentarzy

Autokary24.pl 3 marca 2016 - 14:54

Miasto wygląda na atrakcyjne. Artykuł to kopalnia wiedzy.

Odpowiedz
Aga 7 lipca 2016 - 11:14

Wie ktoś jak wygląda sprawa z transportem publicznym na Malcie? Da się zwiedzić wyspę około weekendowo bez samochodu?

Odpowiedz
Wszedobylscy 7 lipca 2016 - 11:19

O zwiedzaniu Malty autobusem pisaliśmy tutaj: https://wszedobylscy.com/malta-autobusem/

Wszystko zależy, jak napięty masz plan podróży. Bo przejazd z jednego końca wyspy na drugi zajmuje jednak trochę czasu.

Odpowiedz
Aga 8 lipca 2016 - 09:17

Dzięki, nie zauważyłam wcześniej tego wpisu 😉

Odpowiedz
lecebochce.pl 26 lutego 2017 - 19:41

Valletta nas naprawdę urzekła! Będąc tydzień na Malcie byliśmy w Valletcie chyba z 10 razy i za każdym razem odkrywaliśmy coś nowego. A to uliczkę, a to oryginalną knajpę, a to ścieżkę wokół fortu Saint Elmo. Zapraszamy oczywiście też do naszego wpisu: http://lecebochce.pl/zwiedzanie-valletty-zabytki-i-atrakcje/

Odpowiedz
Wszedobylscy 27 lutego 2017 - 13:10

Bardzo przyjemna europejska stolica na spacery. Taka mała, a tyle atrakcji!

Odpowiedz
Podróże bez ości.pl 25 października 2017 - 20:52

Cały dzień spędziłem w Valletcie na spokojnym odkrywaniu jej tajemnic. Pałace, konkatedra, muzeum archeologiczne, czy też rejs po zatoce Grand Harbour, to tylko niektóre z miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w mieście. Polecam również Vallettę nocą, a szczególnie widok z Górnych Ogrodów Barrakka.

Odpowiedz

Zostaw komentarz