Strona główna » Cinque Terre. Co warto zobaczyć?

Cinque Terre. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Cinque Terre - co warto zobaczyć

Włochy podbiły nasze serca pysznym jedzeniem, gościnnością i pięknymi krajobrazami. Dziś zabieramy Was do jednego z takich uroczych zakątków słonecznej Italii: Cinque Terre. To pięć wyjątkowych miasteczek malowniczo położonych na liguryjskim wybrzeżu.

Odkryj Cinque Terre

Cinque Terre to pięć malutkich miasteczek położonych na riwierze liguryjskiej. Ze względu na swoje piękno i charakterystyczną architekturę Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia oraz Manarola zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Kolorowe domki nad morskimi urwiskami, zatoczki, plaże, groty, a to wszystko od góry otoczone zielonymi tarasami drzew oliwkowych i winorośli – Cinque Terre przyciąga i zachwyca rzesze turystów.

Cinque Terre

Monterosso al Mare

Monterosso to najbardziej wysunięte na zachód miasteczko Cinque Terre. Wąski tunel dla rzadko przejeżdżających samochodów oraz spacerujących turystów rozdziela je na dwie części. Wzdłuż całego miasteczka rozciąga się jedyna piaszczysta plaża w Cinque Terre, większa część z niej jest płatna (mamy dostęp do przebieralni, prysznica, leżaków i parasoli), dostępny jest również zawsze zatłoczony, ale bezpłatny fragment. W Monterosso warto zwrócić uwagę także na zamek, dzwonnicę kościoła św. Jana czy wieżę Aurory.

Cinque Terre

Monterosso jest mniej zatłoczone w porównaniu do Vernazzy, warto tutaj pospacerować po wąskich uliczkach i napić się espresso w jednej z licznych kawiarni.

Cinque Terre

Vernazza

Vernazza znajduje się między Monterosso a Corniglią, z Monterosso możemy dostać się do Vernazzy na piechotę – spacer zajmie nam ok. 1,5 godziny. To miasteczko najbardziej zachowało swój portowy klimat, tu też znajdują się słynne i znane z wielu pocztówek kolorowe domki nad morzem.

Cinque Terre

W Vernazzy znajdziemy małą piaszczystą plażę, do wyboru mamy za to spore kamieniste wybrzeże, na którym turyści chętnie wypoczywają. Warto zajrzeć tu do kościoła św. Małgorzaty Antiocheńskiej, zamku Doria czy kaplicy św. Marty.

Cinque Terre

Corniglia

Corniglia to najmniejsza miejscowość z Cinque Terre, położona na szczycie przylądka, ponad 100 metrów nad poziomem morza. By dostać się ze stacji kolejowej do centrum miasteczka trzeba pokonać 382 stopnie Lardariny, można też skorzystać z autobusika, który za drobną opłatą zawiezie nas na sam szczyt. Atrakcją Cornigli jest ukryta plaża nudystów Guvano, by dotrzeć do której trzeba pokonać wąski, nieoświetlony tunel.

Cinque Terre

Riomaggiore i Manarola

Między Riomaggiore a Manarolą biegnie słynna ścieżka Via dell’Amore – droga biegnie wzdłuż skalistego wybrzeża nad błękitną wodą. Wzdłuż całej trasy zakochane pary zostawiają kłódki bądź wypisują swoje wyznania miłosne.

Cinque Terre

Cała trasa ma długość około kilometra i stanowi przyjemny spacer. (Obecnie ścieżka została zamknięta z powodu zawalenia się części trasy, ma zostać ponownie otwarta najprędzej w połowie 2015 roku). Oba miasteczka słyną z winnic i wytwarzanego tam wina.

Cinque Terre
Cinque Terre

Jak dotrzeć do Cinque Terre?

Loty do Włoch

Można dolecieć liniami Wizz Air lub Ryanair do Mediolanu Bergamo lub najlepiej liniami Ryanair do Pizy, a następnie pociągiem dojechać do Cinque Terre. Między miasteczkami najlepiej poruszać się pociągiem, który kursuje bardzo często (niestety w większości trasa biegnie przez wydrążone w skałach tunele), można również wsiąść w jedną z łodzi i podziwiać kolejne miasteczka od strony morza.

Transport

Planując podróż pociągiem między miasteczkami Cinque Terre warto zaopatrzyć się w Cinque Terre Card Train, która kosztuje 18,20 EUR (na jeden dzień). Obejmuje ona przejazd pociągami pomiędzy Levanto i La Spezią na cały dzień, korzystanie z przyjaznych środowisku autobusów i wind, dostęp do wszystkich ścieżek dla pieszych (w tym Via dell’Amore), wejście do muzeum Sciacchetrà w Manaroli i Muzeum Pamięci w Riomaggiore.

Cinque Terre

Noclegi

W Cinque Terre znajduje się sporo hoteli, jednak mogą one nadszarpnąć nasz budżet. Alternatywą jest nocleg w pobliskim Levanto. W mieście znajdziemy również kilka tańszych restauracji i pizzerii. Miasto leży nad samym morzem, więc w ciągu dnia możemy wybrać się na bardzo ładną, piaszczystą plażę.

Cinque Terre

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej