Strona główna » Piza w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

Piza w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy

Krzywa wieża w Pizie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Miasto oferuje jeszcze wiele innych ciekawych atrakcji i jest również świetnym punktem na rozpoczęcie podróży po Toskanii.

Zwiedzanie Pizy

Nasz spacer po mieście zaczynamy od Piazza dei Miracoli, zwanym też popularnie Piazza Duomo – tu właśnie znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie, czyli Torre Pendente (Krzywa Wieża). Wieża dostępna jest dla zwiedzających, bilet wstępu kosztuje 18 EUR od osoby. Tuż obok znajduje się katedra (Duomo), której budowa została rozpoczęta w XI wieku – jest to ogromna budowla w kształcie krzyża łacińskiego. We wnętrzu znajduje się między innymi 68 kolumn wykonanych z pojedynczego bloku kamiennego, ambona, przy której znajduje się lampa Galileusza czy grobowiec Buscheta, który był architektem całej katedry. Przy Piazza dei Miracoli (Piazza Duomo) znajduje się także Battistero, czyli okrągły budynek Baptysterium. Jego budowa zajęła niemal 250 lat, wysokością dorównuje Krzywej Wieży, a wnętrze o 35 metrowej średnicy robi wrażenie dzięki wysokim arkadom i głębokiej kopule. Cmentarz Camposanto był budowany w XIII-XV wieku – zaprojektowano go jako katedralną nawę główną bez dachu. Znajdują się tu sarkofagi, jak również kapliczki, w których namalowane zostały freski – m.in. Tryumf śmierci, Sąd ostateczny, Piekło. Najlepszy widok na Piazza dei Miracoli roztacza się z Porta Santa Maria.

Nasze kroki możemy skierować następnie w stronę Museo delle Sinopie, gdzie znajdują się szkice (sinopie) fresków z Camposanto. W Museo dell’Opera del Duomo znajdują dzieła pochodzące z budynków z Piazza dei Miracoli. Zrelaksować się możemy w jednym z najstarszych uniwersyteckich ogrodów botanicznych w Europie – Orto Botanico. Piazza dei Cavalieri leży w sercu średniowiecznego miasta, budynki wokół placu pochodzą z XVI i XVII wieku. Tu znajdziemy między innymi Palazzo dei Cavalieri, kościół Santo Stefano czy Palazzo dell’Orologio (Dom Zegarowy). Kościół San Frediano, pochodzący z XI wieku, jest świetnym przykładem pizańskiej architektury średniowiecznej.

Udajemy się dalej w stronę rzeki Arno – tu znajduje się Palazzo Reale, gdzie Galileusz przedstawił swoje odkrycia dotyczące planet. Kościół Santa Maria della Spina to mały, biały, marmurowy kościółek zbudowany w stylu romańsko-gotyckim. Palazzo Gambacorti to XIV wieczny budynek w stylu gotyckim, we wnętrzu znajdują się freski pokazujące zwycięstwa odniesione przez Pizę na morzu. W Museo Nazionale di San Matteo zebrane zostały kolekcje rzeźb i obrazów z kościołów oraz zakonów w Pizie, wykonanych przez lokalnych artystów. Na tyłach kościoła San’Antonio znajduje się słynny mural Tuttomondo, stworzony przez amerykańskiego artystę, Keitha Haringa. Towarzyskie życie Pizy toczy się przy Lungarno, czyli deptakach wzdłuż rzeki Arno – tu znajdują liczne restauracje, bary i kawiarnie.

Jak dotrzeć do Pizy?

Do Pizy dolecimy bezpośrednio liniami Ryanair z Gdańska, Krakowa oraz Warszawy Modlin. Lotnisko w Pizie położone jest ok. 2 km od centrum miasta. Z lotniska do Pizy dojedziemy autobusem miejskim – odjeżdżają one co 10 minut spod hali przylotów. Cena biletu w jedną stronę wynosi 1,20 EUR, czas przejazdu to ok. 10 minut.

Fot. www.impegnoefuturo.it, panoramio

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Zima na Warmii i Mazurach 15 października 2016 - 23:16

Piza w pigułce. Dzięki.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej