Strona główna » Mediolan. Co warto zobaczyć?

Mediolan. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy

Stolica mody i designu. Mediolan to miasto, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Zobaczymy tu jedną z największych katedr na świecie, kościoły sprzed kilku wieków, zamek. Zielony park w samym centrum miasta to z kolei doskonałe miejsce na relaks. Wieczorową porą warto udać się nad Naviglio Grande i sprawdzić, na czym polega tutejszy zwyczaj aperitivo. Zabieramy Was na spacer po stolicy Lombardii i polecamy, co warto zobaczyć w Mediolanie.

Mediolan. Odkryj najciekawsze miejsca i atrakcje

Piazza Duomo i Katedra

Symbol Mediolanu, czyli wspaniała i monumentalna Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie mieści się na Piazza Duomo w samym centrum miasta. To najbardziej zatłoczone miejsce w Mediolanie – od godzin porannych tłumy turystów i zorganizowanych grup wycieczkowych zbierają się na placu, by następnie równie tłumnie wejść do kościoła, więc nie możemy raczej liczyć na zbyt spokojne podziwianie architektury.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Budynek katedry robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz – to jeden z największych kościołów na świecie, bogato zdobiony w rzeźby, gargulce czy płaskorzeźby (na drzwiach wejściowych). Wnętrze katedry jest gotyckie, z monumentalnymi kolumnami, charakteru nadają mu liczne witraże. Przepiękny widok na Mediolan roztacza się z dachu katedry.

Mediolan. Co warto zobaczyć?
Mediolan. Co warto zobaczyć?

Część katedry dostępna jest bezpłatnie dla osób, które przychodzą się tu pomodlić. Ceny biletów wstępu do krypty, muzeum oraz na taras (można wejść na piechotę po schodach lub wjechać windą) sprawdzić można na stronie katedry.

Galeria Vittorio Emanuele II

Tuż przy Piazza Duomo znajduje się XIX-wieczna galeria handlowa Vittorio Emanuele II. Zbudowana została na planie krzyża, w samym środku znajduje się ogromna żelazno-szklana kopuła. Spacerując po galerii możemy podziwiać neorenesansowe kamieniczki, w których znajdują się obecnie butiki znanych projektantów, restauracje, kawiarnie, księgarnie oraz sklepy.

Mediolan. Co warto zobaczyć?
Mediolan. Co warto zobaczyć?

Teatr La Scala

Po przejściu na drugą stronę przez galerię Vittorio Emanuelle znajdziemy się tuż przy teatrze La Scala. Ten niepozorny na pierwszy rzut oka budynek to jedna z najsłynniejszych scen operowych na całym świecie. Jeśli jesteście fanami muzyki klasycznej to koniecznie musicie odwiedzić wnętrze La Scali. Wejście do muzeum oraz możliwość zobaczenia słynnej sceny kosztuje 7 EUR.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Via dei Mercanti

Z Piazza del Duomo ruszamy w stronę Zamku Sforzów – ta trasę najlepiej pokonać ulicą Via dei Mercanti, wzdłuż której znajduje się kilka ciekawych zabytków, można też napić się espresso w jednej z licznych kawiarni czy zjeść pyszne lody.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Spacerując wzdłuż ulicy mijamy m.in. Piazza Mercanti, który wraz z otaczającymi go budynkami w czasach średniowiecznych stanowił centrum miasta.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Zamek Sforzów i park Sempione

Z Piazza Duomo możemy udać się ulicami Via dei Mercanti oraz Via Dante w kierunku Zamku Sforzów. Przed wejściem do tej ceglanej fortecy znajduje się fontanna – miejsce spotkań mieszkańców, szczególnie zatłoczone w upalne dni, kiedy wszyscy szukają w niej nieco ochłody. Mury i sucha fosa otaczają spory dziedziniec, a w dalszej części znajdziemy muzeum Castello Sforzesco, gdzie znajduje się jedno z najsłynniejszych dzieł Michała Anioła, Pieta Rondanini. Zgromadzone zostały tu również inne dzieła sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Wejście na teren Zamku Sforzów jest bezpłatne. Jeśli będziemy chcieli odwiedzić muzeum, to musimy uiścić opłatę w wysokości 5 EUR. Bezpłatnie możemy odwiedzić je w każdy pierwszy oraz trzeci wtorek miesiąca (po godzinie 14) oraz w pierwszą niedzielę miesiąca.

Mediolan. Co warto zobaczyć?
Mediolan. Co warto zobaczyć?

Po przejściu przez Zamek Sforzów znajdziemy się w parku Sempione. To idealne miejsce na odpoczynek, piknik i sjestę. Choć park odwiedzany jest tłumnie, zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Mediolanu, to można znaleźć tu dla siebie spokojny zakątek. W parku Sempione znajduje się Torre Branca – żelazna wieża, drugi najwyższy budynek w Mediolanie. Wejście na punkt widokowy kosztuje 4 EUR.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Kościoły, muzea i inne zabytki w Mediolanie

Kościół Santa Maria delle Grazie sam w sobie jest renesansową perełką. Jego największą atrakcją jest oczywiście „Ostatnia wieczerza” autorstwa Leonardo da Vinci. Do kościoła wejdziemy za darmo, aby jednak obejrzeć znajdujący się w muzeum obraz musimy kupić bilety wstępu – niestety trzeba je rezerwować z dość dużym wyprzedzeniem i na konkretną godzinę.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Bazylika św. Ambrożego to jeden z najstarszych kościołów w Mediolanie – zbudowany został w IV wieku w stylu romańskim. Oprócz podziwiania pięknej architektury możemy udać się także do krypty, gdzie znajdują się szczątki św. Abrożego. Bazylika San Lorenzo Maggiore również zbudowana została w IV wieku, warto zajrzeć do kaplic Sant’Aquilino, Sant’Ippolito i San Sisto, gdzie znajdują się wczesnochrześcijańskie mozaiki.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Miłośnikom malarstwa polecamy odwiedziny w Pinacoteca di Brera, gdzie zgromadzone zostały działa Canaletta, Caravaggia czy Rafaela. Jeśli interesują nas wynalazki i rozwój nauk ścisłych to koniecznie musimy zajrzeć do Museo nazionale della scienza e della tecnologia Leonardo da Vinci, gdzie znajdują się m.in. maszyny wymyślone przez samego Leonardo da Vinci.

San Siro

Miłośnicy piłki nożnej mogą zaplanować wycieczkę na stadion San Siro. Najlepiej dojechać tu metrem do stacji Lotto Fiera i dalej kilka przystanków podjechać autobusem lub przejść na piechotę. Wycieczka po stadionie oraz wizyta w muzeum kosztuje 17 EUR. Jeśli będziecie mieli odrobinę szczęścia, to na stadion uda Wam się wejść za darmo – my trafiliśmy akurat na rozgrywany mecz drużyn młodzieżowych.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Przy stadionie San Siro znajduje się hipodrom. Przy wejściu znajduje się ogromna, ponad 7-metrowa rzeźba konia Gran Cavallo – projekt rzeźby został przygotowany przez Leonarda da Vinci.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Zakupy w Mediolanie

Mediolan to także stolica mody – ulice Via Montenapoleone, Via Della Spiga, Via Manzoni i Via Sant’Andrea tworzą tzw. Quadrilatero d’Oro, gdzie znajdziemy butiki najsłynniejszych światowych projektantów. Między firmowymi salonami znajdują się również outlety, gdzie wyprzedawane są końcówki ekskluzywnych kolekcji. Jeśli planujemy zakupy modowe, to warto wybrać się na Corso Buenos Aires – tu znajdują się sieciówki i inne sklepy bardziej przystępne cenowo. Warto wybrać się także nad kanał Naviglio Grande, wzdłuż którego odbywa się fiera, czyli targ pod chmurką. Więcej o zakupach w Mediolanie i typowych włoskich fierach przeczytacie tutaj.

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Aperitivo

Będąc w Mediolanie musimy wybrać się wieczorem na aperitivo. Warto w tym celu zajrzeć nad kanał Naviglio Grande, gdzie znajdziemy mnóstwo barów i gdzie toczy się nocne życie. W ramach aperitivo udajemy się do wybranego lokalu, gdzie płacimy za drinka (8-10 EUR) i możemy korzystać również z bufetu, w którym znajdziemy ciepłe i zimne przekąski, pizze, risotto, pasty etc. To świetna możliwość na spróbowanie lokalnych potraw i miłe spędzenie czasu w gronie znajomych.

Mediolan. Informacje praktyczne

Tanie loty do Mediolanu

Tanie loty z Polski na lotnisko Bergamo oferują linie lotnicze Ryanair oraz Wizz Air.  Lotnisko Bergamo położone jest 50 km od Mediolanu. Transfer z lotniska do stacji Centrale w Mediolanie zapewniają autokary m.in. Terravision czy Orioshuttle – za bilet w jedną stronę zapłacimy od 4 EUR.

Wizytę w Mediolanie możemy również połączyć ze zwiedzaniem Bergamo – z lotniska do Citta Alta w Bergamo dojedziemy autobusem miejskim, za bilet zapłacimy 2,20 EUR w jedną stronę (podróżując z dużym bagażem musimy wykupić dodatkowy bilet), więc jeśli planujemy zwiedzanie Bergamo i dalszą podróż do Mediolanu to bardziej opłaca się kupić bilet 24-godzinny za 5 EUR. Ze stacji kolejowej w Bergamo dojedziemy pociągiem do Mediolanu od 5,50 EUR w jedną stronę.

Można polecieć liniami Ryanair z Katowic do Mediolanu Malpensa. Z lotniska Malpensa to centrum miasta dojedziemy autobusem Terravision lub pociągiem MalpensaExpress.

Transport w Mediolanie

Spacerując pieszo po Mediolanie zobaczymy większość z wymienionych przez nas wcześniej miejsc. Jeśli jednak planujemy wybrać się np. na stadion San Siro czy dalsze zakątki miasta, to najlepiej poruszać się metrem. Jeden przejazd komunikacją miejską będzie nas kosztował 1,50 EUR, dostępne są równie karnety na 10 przejazdów za 13,80 EUR. Za 24-godzinny bilet zapłacimy 4,50 EUR, bilety 48-godzinny będzie nas kosztował 8,25 EUR. Oprócz metra po Mediolanie możemy poruszać się autobusami, trolejbusami i zabytkowymi tramwajami, nieco przypominającymi te z Lizbony.

Co warto zobaczyć w Mediolanie

Noclegi w Mediolanie

Ceny hoteli zarówno w Mediolanie, jak i Bergamo są dość wysokie. Warto więc poszukać nieco tańszych noclegów w serwisie Airbnb czy skorzystać z Couchsurfingu.

Booking.com

To może Ci się również spodobać!