Strona główna » Najpiękniejsze zakątki Gruzji. Kanion Martvili

Najpiękniejsze zakątki Gruzji. Kanion Martvili

przez Wszedobylscy
Kanion Martvili
 

Gruzja może pochwalić się naprawdę zachwycającymi widokami. Nie trzeba nawet daleko wyruszyć, by zobaczyć jakie cuda potrafi stworzyć natura. Niedaleko Kutaisi, zaledwie godzinę drogi samochodem, leży malowniczy kanion Martvili. To prawdziwy raj na gruzińskiej ziemi i jedno z tych miejsc, choć niezwykle popularnych wśród turystów, które warto zobaczyć podróżując po Gruzji.

Kanion Martvili

Zwiedzanie kanionu Martvili zaczynamy od rejsu pontonem. Każdy zakłada na siebie kamizelkę ratunkową, niektórzy z nas otrzymują też wiosła. Spokojnie! Przed nami całkiem nieśpieszny spływ wzdłuż wąwozu. Trwa on mniej więcej 20-30 minut, ale widoki są po prostu zachwycające. Wrażenie robią wyrzeźbione przez rzekę skały, które w dodatku są porośnięte bujną zielenią. Pięknie komponuje się to z intensywnym kolorem wody. Tak intensywnie chłoniemy otaczającą nas zniewalającą naturę, że momentami zapominamy o tym, że trzeba wiosłować!

Kanion Martvili
Kanion Martvili
Kanion Martvili
Co warto zobaczyć w Gruzji

Po krótkim rejsie wybieramy się na spacer kładką wzdłuż kanionu. Choć udostępniona do zwiedzania część wąwozu ma długość zaledwie 700 metrów, to co kilka kroków zatrzymujemy się by podziwiać wspaniałe widoki. Porośnięte mchem drzewa, wodospady, monumentalne skały i zawieszone nad przepaścią mosty. Natura maluje najpiękniejsze pejzaże. To, co zobaczycie w Martvili na pewno na długo zapadnie Wam w pamięć. Kanion to prawdziwa perełka i piękny zakątek Gruzji, który warto odwiedzić.

Co warto zobaczyć w Gruzji
Wszędobylscy w Gruzji
Kanion Martvili
Kanion Martvili
Co warto zobaczyć w Gruzji
Co warto zobaczyć w Gruzji

Zwiedzanie kanionu Martvili nie powinno Wam zająć więcej niż półtorej godziny. Choć widoki rzeczywiście zachęcają do dłuższej kontemplacji. W porównaniu do odwiedzonego przez nas wcześniej kanionu Okatse, Martvili jest już zdecydowanie bardziej przygotowany pod turystów. Przed wejściem na teren wąwozu znajdziemy sporo stoisk z przekąskami i straganów z pamiątkami. Sam kanion zwiedzało też znacznie więcej osób, w Okatse turystów było znacznie mniej. Ceny biletów wstępu nie należą do najniższych, szczególnie jeśli chcemy popłynąć w rejs, ale niektóre widoki są po prostu warte swojej ceny.

Informacje praktyczne

Do kanionu Martvili najłatwiej dojechać własnym autem lub skorzystać z zorganizowanej wycieczki. Korzystając z komunikacji publicznej można dojechać marszrutką z Kutaisi do miejscowości Martvili, skąd dalej można złapać taksówkę do kanionu. Za przejazd busikiem zapłacimy 4 GEL (5,50 PLN) w jedną stronę.

Kanion Martvili zwiedzać można przez cały rok. Wąwóz można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Szczyt sezonu turystycznego przypada od kwietnia do października.

Bilety do kanionu Martvili kosztują 17,25 GEL (23 PLN) od osoby. Dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat za wstęp zapłacą 5,50 GEL. Dzieciaki poniżej szóstego roku życia na teren kanionu wchodzą bezpłatnie. Rejs pontonem wzdłuż kanionu jest dodatkowo płatny – za tą przyjemność zapłacimy 15 GEL (20 PLN) od osoby.


Odwiedziliście kanion Martvili? W pobliżu leży malowniczy kanion Okatse, który również warto zobaczyć. Planując podróż polecamy Wam wybrać się do dawnej stolicy kraju, Mcchety, by zobaczyć piękne monastyry. Przeczytajcie także o gruzińskich smakach i o tym, co warto spróbować będąc w Gruzji.


Gruzję odwiedziliśmy na zaproszenie Georgia Travel #georgiatravel #georgiatravelmoments #georgia

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej