Strona główna » Najpiękniejsze zakątki Gruzji. Kanion Okatse

Najpiękniejsze zakątki Gruzji. Kanion Okatse

przez Wszedobylscy
Kanion Okatse
 

Gruzja słynie z pięknych widoków. Kraj wciśnięty między morze a wysokie góry skrywa w sobie wiele wspaniałych atrakcji. Wystarczy wyruszyć kilkanaście kilometrów za Kutaisi, by z bliska móc podziwiać prawdziwe cuda natury. Jednym z takim miejsc, których nie można w Gruzji przegapić jest kanion Okatse. Zapierające dech widoki gwarantowane, ale ostrzegamy – dla osób, które mają lęk wysokości będzie to prawdziwe wyzwanie! Ale warto!

Kanion Okatse

Kanion Okatse położony jest niedaleko miejscowości Gordi. Wąwóz ciągnie się przez niemal 16 kilometrów, a momentami jego głębokość wynosi aż 100 metrów! Na samą wizytę w Okatse trzeba przeznaczyć ok. 3 godzin, a cała trasa zwiedzania ma około 6 kilometrów długości. Pierwsze 2,5 kilometra przemierzamy kamienną ścieżką, a droga wiedzie głównie w dół.

Co warto zobaczyć w Gruzji
Kanion Okatse
Kanion Okatse
Co warto zobaczyć w Gruzji

Przejście tego odcinka zajmuje mniej więcej godzinę. Docieramy do punktu kontrolnego, gdzie sprawdzane są bilety wstępu – te zakupicie w centrum turystycznym przy wejściu. Teraz przed nami prawdziwe wyzwanie! Dalszą część trasy wzdłuż wąwozu trzeba pokonać po kładce zawieszonej nad przepaścią. Pierwsze kroki wszyscy stawiają bardzo ostrożnie i powoli. Ścieżka wiedzie to przy skalistych ścianach, wzdłuż wodospadów, by zaraz meandrować wśród koron drzew. I dostarcza niezapomnianych wrażeń!

Kanion Okatse
Kanion Okatse
Kanion Okatse

Celem naszej wędrówki jest punkt widokowy, z którego podziwiać możemy przepiękną okolicę. Gdy odważycie spojrzeć się w dół to zauważycie przepływającą przez wąwóz rzekę, a także wodospady. Gdzie okiem nie sięgnąć rozciągają się skały gęsto porośnięte drzewami.

Choć kanion Okatse zwiedzamy pod koniec października to króluje tu jeszcze zieleń. Nie ma też zbyt wielu zwiedzających, więc w ciszy i spokoju można zachwycać się otaczającą nas naturą. I choć dotarcie tutaj było dla mnie wyzwaniem ze względu na lęk wysokości, to warto było opanować ten strach. Takie widoki na długo zapadają w pamięć! Podobnie jak przeżycia związane z przejściem kładką zawieszoną tak wysoko nad przepaścią.

Co warto zobaczyć w Gruzji
Co warto zobaczyć w Gruzji
Kanion Okatse
Wszędobylscy w Gruzji
Co warto zobaczyć w Gruzji

Droga powrotna nie prowadzi już kładką nad wąwozem, za to mamy do pokonania dość sporo schodów zanim ponownie dotrzemy do punktu kontrolnego. Stamtąd czeka nas niemal godzinny spacer – głównie pod górą – tą samą co wcześniej kamienną ścieżką. W razie zmęczenia czy trudności z nadmiernym poruszaniem się można skorzystać z transportu samochodami terenowymi. Za opłatą przewożą one turystów między centrum turystycznym, w którym sprzedawane są bilety a punktem kontrolnym, gdzie zaczyna się wiszącą kładka.

Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do kanionu Okatse? Najłatwiej i najszybciej dojedziemy tutaj wypożyczając własne auto lub wynajmując auto z kierowcą. Do kanionu dotrzemy również korzystając z komunikacji publicznej, ale taka podróż zajmie nam nieco więcej czasu. Autobusy w tym kierunku nie kursują zbyt często. Główny dworzec autobusowy w Kutaisi znajduje się przy Alei Chavchavadze 67, zaraz obok McDonald’s. W Kutaisi należy wsiąść w marszrutkę i udać się do miasta Choni (gruzińskie Khoni), gdzie następnie musimy się przesiąść w kolejny busik w stronę Gordi. Taki przejazd z Kutaisi do Gordi będzie nas w sumie kosztował ok. 5 GEL w jedną stronę.

Kanion Okatse zwiedzać można przez cały rok, choć park jest zamknięty w każdy poniedziałek. Park otwarty jest w godzinach od 10:00 do 17:00, a szczyt sezonu turystycznego przypada od kwietnia do listopada. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 17,25 GEL, w kasie można zapłacić kartą. Dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat za bilety zapłacą 5,50 GEL, natomiast poniżej szóstego roku życia wstęp jest bezpłatny. Warto mieć na uwadze to, że kanionu nie mogą zwiedzać dzieci o wzroście poniżej 120 cm. Przy wejściu znajduje się niewielkie centrum turystyczne, gdzie można zobaczyć makietę kanionu, kupić pamiątki czy skorzystać z toalety.

Kutaisi jest Waszą bazą wypadową? To świetnie! W okolicy znajdziecie mnóstwo innych wspaniałych miejsc, które warto odwiedzić: kanion Martvili, jaskinię Prometeusza czy wodospady Kinczcha.


Chcielibyście zobaczyć kanion Okatse i inne piękne miejsca w Gruzji? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje praktyczne, które ułatwią Wam zaplanowanie podróży do Gruzji. Odkryjcie z nami też gruzińskie smaki i sprawdźcie polecane przez nas restauracje, które warto odwiedzić. Podróżując po Gruzji nie możecie przegapić też jej dawnej stolicy, Mcchety i wspaniałych monastyrów.


Gruzję odwiedziliśmy na zaproszenie Georgia Travel, organizacji turystycznej promującej Gruzję.

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej