Strona główna » Beskid Śląski dla dzieci. Dawna wieś w pigułce

Beskid Śląski dla dzieci. Dawna wieś w pigułce

przez Wszedobylscy

Jeśli wybieracie się na rodzinną wycieczkę w stronę Beskidu Śląskiego, to koniecznie odwiedźcie Chlebową Chatę w Górkach Małych. W tym niezwykłym gospodarstwie najmłodsi mogą na własne oczy zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na wsi, dowiedzieć się, jak powstaje chleb od małego ziarenka, jak zrobić masło i ser, a także własnoręcznie upiec podpłomyki.

Nie ma co ukrywać – jesteśmy mieszczuchami. Każdy wyjazd z Alą na wieś to dla niej wielka frajda, więc była zachwycona wizytą w Chlebowej Chacie. Już na dzień dobry zainteresowały ją duże sprzęty rolnicze i postanowiła wdrapać się na wszystkie możliwe ciągniki i wozy. A to był dopiero początek atrakcji!

chlebowachata22

W Chlebowej Chacie dzieci mogą zobaczyć, jak kiedyś wyglądało życie na wsi, jak urządzony był dom, gdzie było najlepsze miejsce do spania i kto dostępował zaszczytu, żeby tam spać.

chlebowa

chlebowa1

Podczas „gadania” (podstawowa oferta zwiedzania Chlebowej Chaty) możemy dowiedzieć się, jakich sprzętów używano wcześniej do obróbki ziarna i jaką drogę musi przejść ziarenko, żeby powstał z niego chleb. Dzieciaki mogą również zobaczyć za pomocą jakich sprzętów ubijano kiedyś masło i wytwarzano domowe sery. Taki pokaz zainteresuje nawet trzy- czy czterolatki, szczególnie takie, które na wsi bywają bardzo rzadko. Wiele ciekawostek usłyszymy również na temat pracy pszczółek – dowiemy się między innymi ile kilometrów musi przelecieć pszczoła, żeby powstał jeden słoiczek miodu (bardzo, bardzo dużo!).

chlebowachata16

chlebowachata15

Po pogadance czas na posiłek, ale taki własnoręcznie przygotowany! Zakasujemy rękawy i wyrabiamy ciasto na podpłomyki, które następnie lądują w gorącym piecu, by po bardzo krótkim czasie znaleźć się na naszym talerzu. A podpłomyki możemy zjeść z miodem, masłem czy smalcem – wszystko oczywiście domowej roboty! Popijamy prawdziwą i domową kawą zbożową. I właśnie takiej domowej roboty produkty (m.in. świeży, pachnący chleb, miód) możemy również tutaj kupić.

chlebowa2

chlebowa3

chlebowachata14

Chlebowa Chata oferuje trzy różne pakiety zwiedzania, a dodatkowo można zaplanować tutaj ognisko. Przyjeżdżają tutaj zarówno osoby prywatne, jak i całe wycieczki. To świetna rozrywka nawet dla najmłodszych dzieci, Ala była zachwycona możliwością pieczenia podpłomyków, zainteresowały ją również ciągniki. Chlebową Chatę można odwiedzić również w niepogodzie.

chlebowa4

Szukacie inspiracji na podróże z dziećmi po Polsce? Sprawdźcie akcję „Maluszkowe inspiracje”, a znajdziecie interesujące kierunki i fajne propozycje wycieczek z maluchami.

maluszkoweinspiracje

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej