Strona główna » Wiedeń na weekend. Co warto zobaczyć?

Wiedeń na weekend. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy

Wiedeń to jedno z tych miejsc, które ma swój niepowtarzalny urok i czar. Z jednej strony majestatyczne, zachwycające naprawdę wspaniałą architekturą – ta wiedeńska była w końcu wzorem dla wielu innych miast, m.in. Budapesztu, Krakowa czy Lwowa. To miasto, gdzie oczami wyobraźni można przenieść się w złote czasy, kiedy na wybrukowanych ulicach słychać było stukot końskich kopyt, które to konie zaprzęgnięte do powozów zawoziły modnie wystrojone damy i dżentelmenów do opery. Wiedeń to po prostu raj dla miłośników kultury i sztuki. Z drugiej strony to miasto nowoczesne, pełne zieleni i tętniące życiem. Niezależnie o jakiej porze roku wybierzecie się do stolicy Austrii to zawsze znajdziecie coś dla siebie: odbywają się tutaj liczne koncerty, festiwale, bale, a zimą warto przyjechać na przepiękne jarmarki świąteczne.

Od razu Wam jednak powiemy, że weekend to naprawdę mało, żeby Wiednia doświadczyć wszystkimi zmysłami. Owszem, jeżeli dobrze zaplanujecie zwiedzanie, to zobaczycie najważniejsze i najbardziej znane atrakcje w mieście, ale czy zdążycie w tak intensywnym biegu poczuć ten klimat? Jeżeli macie taką możliwość to na Wiedeń zarezerwujcie sobie przynajmniej trzy dni – miejsc wartych odwiedzenia tutaj nie brakuje. O tym, jak zaplanować podróż do Wiednia przeczytacie więcej tutaj.

Co warto więc zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń. Atrakcje i zabytki

Innere Stadt

Są takie miejsca w Wiedniu, które po prostu trzeba zobaczyć. Miasto najlepiej zacząć zwiedzać od historycznego centrum, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niezaprzeczalny klimat tego miejsca tworzą przede wszystkim stylowe kamienice. Spacerując ulicami prędzej czy później trafimy na Stephansplatz, przy którym stoi jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście, gotycka Katedra św. Szczepana. W środku wypełniona jest dziełami sztuki, oprócz tego zwiedzać można katakumby, wspiąć się po schodach na południową wieżę i podziwiać widok na miasto lub wjechać windą na wieżę północną i zobaczyć z bliska Pummerin, największy dzwon Austrii i trzeci co do wielkości bijący dzwon w Europie. Przyjrzyjcie się również uważnie mozaikowemu dachowi katedry. W katedrze regularnie odbywają się też koncerty!

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Coś dla miłośników sztuki – Albertina to nie tylko dawna rezydencja Habsburgów (a mieli ich całkiem sporo w Wiedniu), ale też ogromna kolekcja rysunków (60 000!) oraz grafik (prawie milion!). Zobaczycie tu dzieła Moneta, Renoira, Dürera, Rubensa, Klimta, Kokoschki czy Picassa. Bilety wstępu kosztują 12,90 EUR.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Dookoła Innere Stadt kursuje zabytkowy tramwaj Ring Tram – startuje on z Schwedenplatz co pół godziny. Przejażdżka po Ringstraße trwa 25 minut, po drodze podziwiać można imponujące budynki wzdłuż bulwaru, m.in. ratusz, parlament, uniwersytet czy Kościół Wotywny, który powstał w ramach podziękowania za uratowanie życia cesarzowi po zamachu. Bilet na Ring Tram kosztuje 9 EUR.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Hofburg

Kilka minut spaceru od Stephansplatz i jesteśmy już przy Hofburgu, czyli jednym z największych kompleksów pałacowych na całym świecie. Rzeczywiście, robi wrażenie! 18 budynków, 16 dziedzińców, ponad 2800 pomieszczeń, a to wszystko na powierzchni 24 hektarów. Zwiedzić tu można m.in. Muzeum Sisi, ukochanej cesarzowej Austriaków, Apartamenty Cesarskie oraz zobaczyć kolekcję sreber. Bilet wstępu do tych atrakcji kosztuje 13,90 EUR.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Niezapomniane przeżycia może zapewnić też wizyta w Hiszpańskiej Dworskiej Szkole Jazdy, która jest ostatnią szkołą na świecie, gdzie kultywuje się klasyczne formy sztuki jeździeckiej. Konie niemal tańczą w takt muzyki klasycznej. Zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 18 EUR od osoby. Trudno dostać bilety, ale można też zobaczyć na żywo pokazy! A jeśli lubicie świecidełka to warto zajrzeć do Skarbca, gdzie zobaczyć można insygnia królewskie, w tym korony cesarskie, a także przedmiot, który niegdyś uważany był na Świętego Graala. Bilet wstępu do skarbca kosztuje 12 EUR od osoby.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Między Hofburgiem a dzielnicą muzealną, przy Maria-Theresien-Platz, Waszą uwagę na pewno przykują dwa majestatyczne budynki: to muzeum historii sztuki Kunsthistorisches Museum oraz muzeum historii naturalnej Naturhistorisches Museum. To pierwsze uważane jest za jedną z najważniejszych galerii sztuki na całym świecie ze względu na bogactwo zbiorów: zobaczyć tu można dzieła i eksponaty od czasów starożytnych aż po renesans i barok. Bilety wstępu kosztują 15 EUR. Muzeum historii naturalnej to z kolei dobry pomysł na rodzinną wycieczkę: znajduje się tu mnóstwo ciekawych eksponatów z prehistorycznych czasów, sala dinozaurów, kolekcja meteorytów czy planetarium. Bilety wstępu kosztują 10 EUR od osoby dorosłej, dzieci poniżej 19. roku życia za wstęp nie płacą.

Prater

Najstarszy na świecie park rozrywki przyciąga tłumy, a czeka tu na nas naprawdę mnóstwo rozrywek. A mianowicie ponad 250 atrakcji w postaci karuzel, kolejek górskich, a także słynny wiedeński diabelski młyn. Zbudowany został w 1897 roku zabiera, a do dziś zabiera nas w krótką podróż w jednym z zabytkowych wagoników. To jeden z punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Ci, którzy nie cierpią na lęk wysokości, piękny widok na Wiedeń mogą też zobaczyć z karuzeli łańcuchowej Praterturm, która wnosi się na wysokość 117 metrów. Wejście na teren parku rozrywki jest darmowe, osobno płacimy za każdą atrakcję.

Schloss Belvedere

Imponującą kolekcję dzieł sztuki od średniowiecza aż do czasów współczesnych zobaczyć można w letniej rezydencji księcia Eugeniusza. Schloss Belvedere, imponujący barokowy kompleks pałacowy, wraz z pięknymi ogrodami to jeden z tych punktów Wiednia, które muszą się znaleźć na Waszej liście miejsc do zobaczenia.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Schloss Belvedere to właściwie dwa budynki: Dolny Belweder oraz Górny Belweder. Bilety wstępu kosztują 20 EUR i możemy wtedy odwiedzić oba budynki. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Wiedniu – strażnik, który zwrócił nam uwagę, że nie wolno wchodzić na ten teren z rowerami pochwalił się również, że Belvedere odwiedza 6 milionów osób rocznie.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Schloss Schönbrunn

Letnia rezydencja Habsburgów to jedno z tych miejsc, którego nie można przegapić w Wiedniu. Jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie udostępnia do zwiedzania zaledwie 45 z ponad 1400 komnat, ale robią one wrażenie – zobaczyć można m.in. pokoje cesarskie, sypialnie, salony, sale reprezentacyjne. Nie mniej ciekawe jest otoczenie pałacu Schloss Schönbrunn: spacerować tu można po przepięknych ogrodach, odwiedzić palmiarnię, zwiedzić najstarszy na świecie ogród zoologiczny Tiergarten Schönbrunn, gdzie mieszka ponad 700 gatunków zwierząt. Jest tu także ogromny labirynt, muzeum dla dzieci Kindermuseum Schloss Schönbrunn, działa teatr marionetek, a najlepszy widok na park rozpościera się z tarasu widokowego Gloriette. Dodatkowo między pałacem, Gloriette a ZOO kursuje pociąg turystyczny, dzięki któremu w niecałą godzinę możemy zobaczyć najważniejsze atrakcje.

Schönbrunn nie znajduje się w centrum Wiednia, najszybciej dojedziemy tutaj metrem (linia U4). To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Wiedniu, warto więc wcześniej kupić bilety wstępu. A tych jest całkiem spory wybór, najlepiej chyba zdecydować się na „Classic Pass” za 24 EUR, gdzie w cenę wliczone mamy zwiedzanie pałacowych wnętrz, wejście do ogrodów, zwiedzanie oranżerii, wizytę w labiryncie oraz w Gloriette. Wszystkie możliwe wejściówki do pałacu i innych atrakcji sprawdzić możecie tutaj. Bilety wstępu do ZOO kosztują 20 EUR od osoby dorosłej oraz 10 EUR dla dzieci. Przejażdżka pociągiem po Schönbrunn kosztuje 8 EUR.

Wiedeń. Miasto muzyki

Wiedeń zwiedzać można również śladami znanych i cenionych kompozytorów. W mieście odwiedzić można m.in. Muzeum Beethovena (wstęp kosztuje 7 EUR) czy budynek Pasqualatihaus (wstęp kosztuje 5 EUR), w których powstały słynne symfonie i inne utwory Beethovena. W Wiedniu tworzył także Mozart – mieszkał przy ulicy Domgasse 5, gdzie do dziś zachował się jeden z jego wytwornie urządzonych apartamentów. Mozarthaus można zwiedzić za 11 EUR. Mozart pochowany został w Wiedniu, na cmentarzu St. Marx. W wiedeńskim apartamencie Johanna Straussa powstał m.in. słynny walc „Nad pięknym modrym Dunajem”. Dom Straussa również można zwiedzać, bilety kosztują 5 EUR.

Będąc w światowej stolicy muzyki zaplanować możemy również wizytę w Wiedeńskiej Operze Narodowej – bilety na spektakl nie są łatwo dostępne, a kolejki po miejsca stojące ustawiają się pod budynkiem z samego rana, ale warto spróbować. Na szczęście możemy zobaczyć operę na żywo – w kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu oraz w okolicy Sylwestra występy są transmitowane na żywo na ekranie zamontowanym na budynku opery.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Klasycznych utworów posłuchać można również i w innych miejscach – koncerty odbywają się m.in. w pałacu Kursalon w Stadtpark, w Oranżerii Zamku Schönbrunn, w salach zamku Hofburg czy w barokowych wnętrzach Pałacu Auersperg. 

Koncertów muzyki klasycznej wysłuchać można również w kościołach: we wspomnianej już katedrze św. Szczepana, w kościele św. Karola Boromeusza (gdzie pochowany jest Vivaldi), kościele św. Piotra, w najstarszym kościele w Wiedniu – św. Ruperta, w kościele Kawalerów Maltańskich czy w kościele Franciszkanów.

MQ. Dzielnica muzeów

W Wiedniu muzeów i galerii sztuki nie brakuje. Mają tu nawet dzielnicę, którą nazwali MuseumsQuartier. To jedna z największych na świecie przestrzeni  poświęcona kulturze i sztuce. Co można tutaj zwiedzić? Muzeum Leopoldów z kolekcją austriackiej sztuki współczesnej, obrazami, grafikami. MUMOK, czyli muzeum sztuki nowoczesnej z pracami m.in. Warhola, Yoko Ono czy Picasso. Muzeum dla dzieci ZOOM, gdzie nawet dla maluchów poniżej roku przygotowano atrakcje. Centrum Architektury, gdzie przede wszystkim zobaczyć można historyczną oraz współczesną architekturę austriacką.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Ale MQ to nie tylko muzea. To miejsce po prostu tętni życiem. To przestrzeń, gdzie odbywają się koncerty, odczyty, festiwale, pokazy filmów. Latem wystawiane są tutaj ogromne leżaki, na których można odpocząć słuchając jednocześnie muzyki (DJ umilają czas w weekendy). Można pograć w bule, w minigolfa, zrelaksować się w jednej z kawiarni. I pomyśleć, że kiedyś były tu tylko carskie stajnie.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Wiedeń na rowerze

Po Wiedniu świetnie jeździ się na rowerze. Z dwóch kółek korzystają przede wszystkim mieszkańcy miasta, ale też coraz więcej turystów stawia na takie zwiedzanie miasta. Tym bardziej, że jest to bardzo tani sposób poruszania się po okolicy. Poczujcie się jak wiedeńczycy i wypożyczcie rower, a następnie wybierzcie się na przejażdżkę. Polecamy przejechać się nad Donaukanal, gdzie mieszkańcy aktywnie spędzają czas spacerując i biegając. Można też nieco mniej aktywnie zasiąść w jednym z barów i się po prostu zrelaksować – Strandbar Herrmann ma nawet swoją własną plażę i leżaki.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Wybierzcie się do Wiener Prater – to nie tylko słynny park rozrywki, ale przede wszystkim ogromny teren zielony – ma powierzchnię 600 hektarów. Przez wielu uważany jest nawet za jeden z najpiękniejszych parków miejskich na świecie. Główna aleja – Hauptallee – ma 4,5 km długości, a otoczona jest ponad 2500 drzew. Są tu lasy, łąki, stawy. Można tu jeździć konno, zagrać w tenisa, golfa, popływać łódkami. Wiener Prater to idealne miejsce na piknik, zabawę z dziećmi czy wypad ze znajomymi.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Chcecie zobaczyć, jak wiedeńczycy spędzają wolny czas? Zajedźcie na Donauinsel. Ta wąska, zielona wysepka na Dunaju to jedno z ich ulubionych miejsc. Przyjeżdżają tutaj całymi rodzinami lub ze znajomymi. Biegają, skaczą, grają w piłkę, urządzają pikniki, aktywnie spędzają czas jeżdżąc na nartach wodnych po rzece. Wysepka jest całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego, za to idealnie jeździ się tu na rowerze.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Z Donauinsel mamy też już całkiem blisko (wystarczy przejechać przez most na Dunajem) do wieży Donauturm – to jeden z najlepszych punktów widokowych na Wiedeń. W 35 sekund wjeżdżamy na wysokość 165 metrów, gdzie znajduje się restauracja obrotowa. Wieża Dunajska przeszła gruntowny remont i na być ponownie otwarta w najbliższych dniach (czyli w drugiej połowie maja 2018 roku).

Musimy przyznać, że zwiedzanie Wiednia na rowerze to był strzał w dziesiątkę – nie tylko szybciej mogliśmy poruszać się między kolejnymi zabytkami i miejscami, ale też była to po prostu czysta przyjemność. Gorąco polecamy!

Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Parki i ogrody Wiednia

Wiedeń to bardzo zielone miasto, mnóstwo w nim pięknych parków i ogrodów. O Wiener Prater, ogrodach Belwederu czy Schönbrunn już wspominaliśmy, ale w mieście znajdziecie jeszcze więcej takich terenów. Warto zajrzeć do uroczego Stadtpark – był to pierwszy publiczny park w Wiedniu, który powstał po zburzeniu murów wokół miasta. To właśnie w Stadtpark znajduje się też jeden z najchętniej fotografowanych pomników na świecie: złoty pomnik Johanna Straussa.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Pomnik Mozarta znajdziecie natomiast w Burggarten. Kiedyś był to prywatny ogród cesarza Franciszka Józefa I, a wkrótce po jego śmierci został udostępniony dla wszystkich. Oprócz pięknej zieleni znajduje się tu ciekawych budynek palmiarni, a także Dom Motyli. Tuż obok znajduje się kolejny park, Volksgarten, w którym możemy z kolei zobaczyć pomnik uwielbianej cesarzowej Sisi. A na wiosnę możemy tu nacieszyć oczy widokiem kilkuset gatunków rosnących tutaj róż.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Smaki Wiednia

A gdyby tak zwiedzić Wiedeń kulinarnym szlakiem? Lokalnych i kultowych zresztą smaków tu nie brakuje! Koniecznie wybierzcie się do jednej z kawiarni i spróbujcie tortu Sachera. Z Wiednia nie powinniście też wyjeżdżać bez skosztowania sznycla wiedeńskiego (nie mylić ze sznyclem po wiedeńsku, bo to zupełnie inna historia!).

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Koniecznie warto wybrać się też na Naschmarkt – mieści się tu ponad 120 stoisk i lokali gastronomicznych. To prawdziwe kulinarne eldorado w Wiedniu. Można się tu zaopatrzyć w najróżniejsze produkty z całego świata, ale też dobrze zjeść. Naschmarkt przyciąga zarówno młodych, jak i starszych. Jedni przyjeżdżają tu na zakupy, inni by spróbować przysmaków z najdalszych zakątków. To jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. Nie powiem, ale spędziliśmy tu całkiem sporo naszego czasu, szczególnie na degustacji win.

Wiedeń. Co warto zobaczyć?
Wiedeń. Co warto zobaczyć?

Gdzie warto spróbować wiedeńskich przysmaków? Sprawdźcie polecane przez nas miejsca i restauracje w Wiedniu!

Mapa atrakcji Wiednia


To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej