Strona główna » Lwów na weekend. Co warto zobaczyć?

Lwów na weekend. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy

Lwów chodził nam już po głowie od dłuższego czasu. Miastem zachwycają się niemal wszyscy: że niezwykły klimat, bogata historia, pyszna kawa, bardzo przystępne ceny… Kiedy Wizz Air ogłosił uruchomienie bezpośredniego połączenia z Gdańska do Lwowa to stwierdziliśmy, że nie można nie skorzystać z takiej okazji! Jeszcze biorąc pod uwagę, że dzięki tym tanim lotom na Ukrainę można polecieć na ciut przedłużony weekend… Nikt już specjalnie nie musiał nas dłużej namawiać!

We Lwowie spędziliśmy wspaniały jesienny weekend. Pomimo tego, że na Ukrainę pojechaliśmy pod koniec października, to miasto wypełnione było turystami. Nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, co się musi dziać na Rynku w szczycie sezonu! Miasto rzeczywiście nas zauroczyło, ma w sobie coś niepowtarzalnego. Z jednej strony zachwycają piękne budynki, ale gdy człowiek przyjrzy się nieco dokładniej to widać, jak bardzo te wszystkie zabytki potrzebują natychmiastowej renowacji. Szkoda byłoby tych wszystkich kamienic i pałaców, niekiedy mocno nagryzionych zębem czasu.

Co najbardziej podobało nam się we Lwowie? Klimatyczne kawiarnie i restauracje, Rynek z imponującymi kamienicami i pałacami, zaułki, uliczki oraz podwórka. Atrakcji w mieście zdecydowanie nie brakuje i zwiedzać można je na milion sposobów, w zależności od tego, co najbardziej lubicie oglądać. A co warto zobaczyć we Lwowie?

Lwów. Stare Miasto

Rynek, serce Lwowa. Ludzie spacerują po wybrukowanych uliczkach ściskając w dłoni kubki z kawą. Przystają by posłuchać ulicznych grajków. Bez pośpiechu przyglądają się pamiątkom, które można kupić na wystawionych tutaj straganach. Zadzierają głowy, by podziwiać przepiękne kamienice otaczające Rynek – jest ich tu 44, a każda wyjątkowa. Z tego skupienia co jakiś czas wyrywa nas głośny dzwonek tramwaju, który nie zważając na zafascynowane tłumy próbuje po prostu dotrzeć na kolejny przystanek.

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

Kamienice na Rynku przypominają nam o tym, jak bogate było kiedyś to miasto. Handel kwitł, a kupcy prześcigali się w budowaniu coraz to bardziej okazałych rezydencji. Każdy budynek jest inny, efektowny. A niektóre z nich kryją w sobie kolejne atrakcje. Jak chociażby renesansowe Włoskie Podwórko na tyłach kamienicy pod numerem 6 – niewielki dziedziniec z krużgankami zobaczyć można za 20 UAH, czyli 2,70 PLN. W tym samym budynku mieści się też Muzeum Narodowe. Kilka kamienic obok, w Pałacu Lubomirskich, mieści się kolei słynna Manufaktura i Kopalnia Kawy. Ubierzcie kaski na głowy i zejdźcie do podziemi w poszukiwaniu aromatycznej kawy. Jest też zbudowana z ciemnego piaskowca Czarna Kamienica, chwilowo niedostępna dla oczu, bo poddawana renowacji. Ciekawostka: w każdym rogu Rynku jest fontanna!

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

Gdy okrążymy już Rynek to czas zacząć zaglądać w kolejne uliczki. Przespacerujcie się uroczą Wirmeńską, jedną z najbardziej malowniczych w mieście, kiedyś stanowiącą centralną ulicę dzielnicy ormiańskiej. Przy okazji możecie się napić tradycyjnie podawanej kawy w ormiańskiej kawiarni. Stąd dzieli Was już tylko kilka kroków od Arsenału Królewskiego. Dawno temu gromadzono w nim broń na wojnę z Turcją, dziś w jego podziemiach mieści się restauracja. Co ciekawe: budynek, jak na składnicę broni, ma dość nietypowy, bo różowy kolor.

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

Jeśli z Rynku udacie się na zachód ulicą Szewską lub Beryndy to traficie na długi deptak. To miejsce, szczególnie w niedzielne popołudnia, gromadzi tłumy mieszkańców. Spacerują, przysiadają na ławce, grają w szachy lub w karty. Z jednej strony znajduje się tu pomnik Tarasa Szewczenki, a z drugiej – słynny budynek Opery Lwowskiej. Bilety na odbywające się tutaj spektakle są w bardzo przystępnych cenach, zawsze można zwiedzić też samo wnętrze opery. A warto, bo mówi się, że to jeden z najpiękniejszych budynków na całym świecie.

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

Dachy Lwowa

Chcieliśmy zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy. I dlatego zabraliśmy się z Kumpel Tour na wycieczkę po widokowych dachach Lwowa. Przewodnik (mówiący po polsku) w nieco ponad dwie godziny zaprowadzi Was w miejsca na ogół niedostępne dla turystów. Przy okazji usłyszeć można naprawdę wiele ciekawostek i historii o Lwowie. Koszt takiego zwiedzania to 250 UAH, czyli ok. 34 PLN od osoby. Warto!

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

Oprócz wspomnianej już wycieczki po dachach postanowiliśmy wspiąć się sami jeszcze na dwa kolejne punkty widokowe: na Kopiec Unii Lubelskiej oraz na wieżę Ratusza, pieszczotliwie tu nazywaną kominem. By dotrzeć na wzgórze Wysoki Zamek trzeba najpierw spacerkiem odejść od Rynku, a potem już tylko pod górkę. Do pokonania będziemy mieli też trochę schodów, ale przy pięknej pogodzie panorama Lwowa i okolic wynagrodzi ten trud.

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

Wejście na wieżę Ratusza jest płatne – taka przyjemność kosztuje 30 UAH, czyli 4 PLN. A żeby podziwiać Lwów musimy jeszcze wspiąć się po ponad 300 schodach. Krzywych, drewnianych, krętych i wąskich. Nie pomaga w tym potok przemieszczających się w górę lub w dół ludzi. Ale warto!

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

P.S. Wiele kawiarni oraz restauracji ma na dachach swoje własne małe tarasy widokowe, np. Dom Legend czy Manufaktura Czekolady.

Lwów Co warto zobaczyć

Lwów. Zabytki sakralne

Zwiedzanie zabytków sakralnych nie jest może głównym motywem przewodnim naszych spacerów po różnych miastach, ale niektóre z nich po prostu trzeba zobaczyć. Odznaczają się architekturą, często trudną historią, zachwycają swoimi wnętrzami. We Lwowie jest przynajmniej kilka takich kościołów, które warto zobaczyć.

Kościół św. Andrzeja może pochwalić się przepięknym i bogatym wnętrzem. Niesamowite jest, jak udało je się odrestaurować po tym, jak budynek ucierpiał podczas II Wojny Światowej. Po wojnie kościół został zamknięty i powoli popadał w ruinę. Dziś robi wrażenie imponującym wystrojem. Wchodzisz, rozglądasz się i mówisz… wow!

Lwów Co warto zobaczyć

Katedra Łacińska to jeden z najstarszych kościołów we Lwowie. Zbudowano go na polecenie nikogo innego, jak samego Kazimierza III Wielkiego. Nie tylko wnętrze kościoła robi wrażenie. Położona tuż obok Kaplica Boimów przyciąga wzrok oryginalną fasadą, a gdy uda Wam się zajrzeć do środka to spójrzcie w górę na kopułę.

Lwów Co warto zobaczyć

Nieco oddalony od centrum Lwowa i położony na wzgórzu Sobór św. Jura jest widoczny z wielu miejsc w mieście. Kompleks budynków robi wrażenie swoim rozmachem. W środku również jest co podziwiać.

Lwów Co warto zobaczyć

Położony jeszcze dalej od centrum, kilkanaście minut spacerem od Soboru św. Jury, Kościół św. Elżbiety warto odwiedzić przynajmniej z jednego powodu – w środku zobaczyć można unikalny szklany ikonostas.

Lwów Co warto zobaczyć

Oprócz cerkwi czy kościołów we Lwowie znajdziecie również wyjątkową Katedrę Ormiańską (Wirmeńska 7) – to jeden z najstarszych zabytków sakralnych w mieście. Niestety nie udało nam się zobaczyć jej podobno pięknych wnętrz, bo akurat była zamknięta. Ale może Wy będziecie mieli więcej szczęścia?

Lwów Co warto zobaczyć

Warto odwiedzić też…

Nie tylko w samym centrum Lwowa znaleźć można ciekawe miejsca. Znajdujący się przy ulicy Lystopadovoho Chynu 6 budynek wyróżnia się spośród innych architekturą. Mieszczące się tutaj Kasyno Szlacheckie powstało nie z zamiłowania do hazardu, ale jako miejsce spotkań bogatych mieszkańców miasta. Jeśli macie chwilę wolnego czasu to warto zajrzeć do środka – wnętrza robią wrażenie i stały się jednym z ulubionych miejsc na sesje ślubne.

Lwów Co warto zobaczyć

Od Kasyna do Parku Iwana Franki dzieli nas już dosłownie kilka kroków. Można wpaść tu na spacer, by odetchnąć chwilę od zatłoczonego Rynku.

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

Jesteście fanami piwa? Tego punktu we Lwowie nie możecie przegapić: Browar Lvivarnya (Kleparowska 18) to ciekawe i multimedialne muzeum poświęcone historii złotego trunku. Dowiecie się tu między innymi, skąd się wzięło piwo we Lwowie, zobaczycie jak wyglądały stare polskie reklamy, a na samym końcu możecie skosztować lokalnych smaków. Wejście do muzeum kosztuje 60 UAH, czyli 8 PLN od osoby.

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

Spacerując po mieście możecie trafić na lwowskie targowiska i bazary. Można kupić tu dosłownie wszystko za niewielkie pieniądze. Na mniejszych pchlich targach, rozsianych po bocznych uliczkach i zaułkach, można nabyć m.in. książki, antyki, pamiątki – co tylko Wam się zamarzy.

Lwów Co warto zobaczyć
Lwów Co warto zobaczyć

To miejsce może wywołać u Was ciarki na plecach. Podwórko zgubionych zabawek to dość nietypowa i lekko przerażająca atrakcja. Ktoś zadał sobie dużo trudu i między obdrapanymi kamienicami postanowił urządzić „potworną” wystawę… starych i zniszczonych zabawek. Zabrudzone, podarte, z odpadającymi oczkami. Lalki, misie, kukiełki. Leżą porozrzucane ze smutnym wzrokiem, bo wszyscy o nich zapomnieli. Scena trochę jak z horroru! A podwórko zobaczyć możecie po drodze na Wysoki Zamek.

Lwów Co warto zobaczyć

Mapa atrakcji. Co warto zobaczyć we Lwowie?Też marzysz o podróży do Lwowa? Mamy dla Ciebie wszystkie niezbędne INFORMACJE PRAKTYCZNE, które pomogą Ci w zaplanowaniu wycieczki na Ukrainę. Polecamy do poczytania również nasz artykuł o kulinarnej podróży po mieście – sprawdź GDZIE ZJEŚĆ WE LWOWIE.

Zdajemy sobie sprawę, że nie udało nam się zobaczyć wszystkiego we Lwowie. Co jeszcze byście nam i naszych czytelnikom polecili? Które jeszcze miejsca koniecznie warto odwiedzić?

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej