Jak sfinansować swoje podróże?

Jak sfinansować podróż, gdy ma się kredyt na głowie, szef nie da podwyżki, a podróżujecie w trzy osoby? Odpowiedź jest prosta: trzeba oszczędzać i wydawać pieniądze z głową. Czy zawsze się da? Nie zawsze. Ale mając wytyczony cel podróży, nawet odległy, jest po prostu łatwiej.

Tyle potrzebujemy

Zaczynamy od określenia, jaką kwota będzie nam potrzebna na daną podróż – czy lecimy samolotem, jedziemy pociągiem lub samochodem? Przy planowaniu wycieczki sprawdzam średnie ceny noclegów w danym mieście oraz jakie koszty musimy ponieść na miejscu: transfer z lotniska, komunikacja miejska, jedzenie itd. Wtedy już wiemy, ile mniej więcej potrzebujemy na podróż dla trzech osób i zaczynamy odkładać pieniądze na osobne konto. Podróżujemy raczej niskokosztowo, korzystamy z promocji lotniczych i zawsze zakładamy konkretny budżet na daną wyprawę, którego nie przekraczamy.

fundusze,podroze

Mam cel na oku

To najważniejszy punkt przy zbieraniu funduszy na swoją wymarzoną podróż – nawet niech będzie to tylko weekendowy wypad do jednego z europejskich miast. Jeśli oszczędzasz w konkretnym celu, jest łatwiej czasami z czegoś zrezygnować. Jeden bilet do kina to nocleg albo pyszna kolacja dla kilku osób w azjatyckim kraju.

podroze

Oszczędzam

Pensja ląduje na moim koncie? Odkładam od razu od tej kwoty 10% (lub jakiś wcześniej ustalony przez siebie procent) i przelewam ją na osobne konto z dobrym oprocentowaniem lub wpłacam na bezpieczny fundusz inwestycyjny. Mam konto w mBanku i włączoną opcję automatycznego oszczędzania mSaver, która przy każdej transakcji automatycznie odkłada mi określoną kwotę pieniędzy na osobny rachunek, pod koniec miesiąca może uzbierać się tam całkiem pokaźna suma, którą można dalej inwestować.

jaksfinansowacpodroz

Ograniczam wydatki

Kredyt, ZUS (uroki własnej działalności), opłaty za mieszkanie, prąd, wodę, telefon, telewizja, internet, paliwo, przedszkole – to są miesięczne koszty stałe, których raczej nie jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć. Choć akurat udało nam się obniżyć rachunki za wodę po zakupie zmywarki do naczyń, dzięki czemu przez ostatnie lata dużo zaoszczędziliśmy trochę grosza. Samochód jest niezbędny do pracy, więc niestety nie możemy przesiąść się na komunikację miejską. Jak zatem zaoszczędzić parę groszy?

Kupuj z głową, szczególnie jak wybierasz się do sklepu spożywczego i to z dzieckiem, które zawsze chciałoby coś sobie kupić (wiecie ile w miesiącu można wydać na lizaczki, gumy do żucia, jajka niespodzianki itd.?). Korzystaj z promocji, zakupy rób na lokalnym targu, a nie w delikatesach. Idąc do centrum handlowego zawsze trzy razy zastanawiam się, czy aby na pewno potrzebuję kolejnej bluzki/torebki/butów i wtedy przypominam sobie, że właściwie to szafa mi się nie domyka, podobnych bluzek mam już ze trzy, a w końcu i tak chodzę tylko z jedną torebką. Rodzicom często trudno jest ograniczyć zakup nowych rzeczy dla swoich dzieci – markowe ubranka, wypasione zabawki, zupełnie zbędne gadżety. A ciuchy niestety brudzą się tak samo, pluszaki leżą zakurzone po kątach, bo i tak najlepszą zabawką jest opakowanie po zabawce. Ciuchy dla córki kupuję na wyprzedażach w sieciówkach, zabawek praktycznie już żadnych od nas nie dostaje, bo kochane babcie obdarowują ją prezentami na święta i na urodziny. Większe zabawki oraz akcesoria i duży wózek sprzedałam na Allegro.

jaksfinansowacpodroz

Nie palimy, nie mamy więc czego rzucać i na tym oszczędzać. Szalone weekendy i zakrapiane imprezy dawno mamy już za sobą, okazjonalnie lubimy teraz spędzać czas w gronie przyjaciół przy alkoholu w raczej skromniejszych ilościach.

Nie rezygnujemy z wszystkich przyjemności, chodzimy czasem do kina, ale nie w weekendy i staramy się korzystać z promocji (np. środy z Orange). Znacznie ograniczyliśmy także wyjścia do restauracji – czasami zjemy coś na mieście, ale zdecydowanie najczęściej posiłki przygotowujemy w domu. Wiecie, że jedno wyjście na kawę z ciastkiem to czasami ponad połowa ceny biletu na samolot? Jeden rodzinny obiad na mieście (~ 70 PLN) i jedno wyjście na kawę (~35 PLN), a można już ubierać na bilet w dwie strony! Kiedy wychodzimy wieczorami do pubu (co czasem jeszcze nam się zdarza), to do domu nie wracamy taksówką, ale autobusem nocnym. Nie jesteśmy gadżeciarzami, nie musimy mieć najnowszych modeli telefonów czy drogich kaloszy, ale to już osobista kwestia priorytetów.

finansowanie,podrozy

Inne źródła

Masz czas, żeby dorabiać? Dobrze dla Ciebie, poszukaj zatem dodatkowego źródła dochodu: pracuj zdalnie, opiekuj się dziećmi na godziny, udzielaj korepetycji. Dzięki pracy zdalnej możesz również zarabiać podczas samej podróży – pisanie artykułów dla serwisów internetowych może całkiem znacząco zasilić budżet.

pracazdalna

Kiedy sam jesteś sobie szefem i prowadzisz własną działalność to trudno wyobrazić sobie rozmowę o podwyżkę. Nie zarabiając tych przysłowiowych kokosów też można jednak zawsze oszczędzić parę groszy, choć trzeba się po prostu uzbroić w cierpliwość. Oszczędzania uczymy też naszą córkę – ma swoją skarbonkę, do której zbiera pieniążki na podróż: czasami mówi, że na Pendolino do Warszawy lub na samolot na Kos.

Sprawdź, co masz w domu, a czego nie używasz i sprzedaj np. na Allegro. Przy kolejnej przeprowadzce musiałam zrobić porządek w swojej biblioteczce i sprzedałam kilkadziesiąt książek, trochę pieniędzy z tego mi się zebrało i powędrowało na fundusz wycieczkowy.

jaksfinansowacpodroz

Wyjeżdżasz w dłuższą podróż? Możesz na ten czas wynająć swój pokój lub mieszkanie, choć warto mieć wtedy na miejscu zaufaną osobę, która dopilnuje, że z naszym lokum jest wszystko w porządku podczas naszej nieobecności.

Czasem na swoją wymarzoną podróż trzeba odkładać długo, czasem wymaga to pewnych poświęceń i rezygnacji z niektórych przyjemności, ale zawsze warto! Jakie Wy macie sprawdzony sposoby na finansowanie swoich wypraw?

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email