Strona główna » Brno na weekend. Odkryj drugie największe miasto w Czechach

Brno na weekend. Odkryj drugie największe miasto w Czechach

przez Wszedobylscy
Brno - co warto zobaczyć

Drugie co do wielkości miasto w Czechach zaskakuje swoją architekturą, kulturą i klimatem. Brno może pochwalić się nie tylko ciekawymi zabytkami i unikatowymi atrakcjami, ale stanowi też bramę do odkrywania Moraw Południowych, krainy winem płynącej. Do tego czeskiego miasta warto przyjechać na weekend, by niespiesznie wędrować jego uliczkami, odkryć jego tajemnice, a przede wszystkim poczuć jego atmosferę. Jak przystało na miasto studenckie, wieczorową porą Brno tętni życiem! Nie brakuje tu oczywiście urokliwych kawiarni, znakomitych restauracji czy klimatycznych barów. Zdecydowanie można tu ciekawie spędzić czas! Co warto więc zobaczyć w Brnie?

Brno. Co warto zobaczyć?

Stare Miasto

Nasze pierwsze kroki w Brnie kierujemy w stronę Starego Miasta. Podążając kolejny ulicami, docieramy na Náměstí Svobody, zabytkowy plac o trójkątnym kształcie. Co ciekawe, to jeden z dwóch rynków na starówce! Kolorowe kamienice sąsiadują tutaj z nowoczesnymi, szklanymi budynkami. Pochodząca z XVII wieku kolumna morowa z figurami świętych stoi tuż obok niekonwencjonalnego zegara – brněnský orloj ma kształt czarnego pocisku (choć wśród miejscowych ma bardziej obscenicznie określenie) i dość specyficzny sposób podawania godziny. Przekonajcie się sami. Plac Swobody zdobią też fontanny i zabytkowe budynki z pięknymi zdobieniami, a przez jego środek co rusz przemykają tramwaje. Jest głośno i gwarno.

Brno - co warto zobaczyć
Brno - co warto zobaczyć
Brno - co warto zobaczyć

Stąd warto wyruszyć w stronę drugiego rynku – na Zelný trh regularnie odbywa się targ warzywno-owocowy, na którym mieszkańcy zaopatrują się w produkty od lokalnych dostawców. Wzrok przyciąga tu fontanna z XVII wieku oraz wiekowe kamienice z pięknym pałacem Dietrichsteinský na czele. Pod targiem wije się prawdziwy labirynt podziemnych korytarzy, a niektóre z nich pamiętają jeszcze czasy średniowiecza. Na spacer po piwnicach i podziemiach Brna można wybrać się z przewodnikiem. 

Brno - co warto zobaczyć
Brno - co warto zobaczyć

Już tylko kilka kroków dzieli nas od budynku starego ratusza – bramy do wejścia strzeże tu brneński smok pod postacią… krokodyla. Stará radnice przez lata swojego funkcjonowania była wielokrotnie przebudowywana, a największą atrakcją jest tu niewątpliwie punkt widokowy na szczycie ratuszowej wieży. Po uiszczeniu opłaty (90 CZK, czyli ok. 17 PLN) i pokonaniu odpowiednio dużej liczby schodów podziwiać możemy piękną panoramę Brna oraz najbliższej okolicy.

Brno - co warto zobaczyć
Brno - co warto zobaczyć

Jednym z najważniejszych punktów na mapie Brna jest też Katedra św. Piotra i Pawła. Kościół z dwoma charakterystycznymi wieżami zachwyca swoją architekturą i stał się symbolem miasta. Wizerunek świątyni znalazł się nawet na monecie o nominale 10 CZK. Prócz bogato zdobionego wnętrza, zobaczyć można tu również kryptę i skarbiec.

Brno - co warto zobaczyć
Brno - co warto zobaczyć

Na jednym z miejskich wzgórz wznosi się Zamek Špilberk. Prowadzi do niego plątanina urokliwych ścieżek w Parku Hradu Špilberk. Zamek został zbudowany jeszcze w XIII wieku i początkowo pełnił nawet funkcję królewskiej rezydencji. Koleje losu sprawiły, że niemalże popadł on w ruinę, ale po latach doceniono jego strategiczne położenie i dzięki rozbudowie staje się elementem fortyfikacji miasta. Na krótko. Zamek ponownie traci swoje znaczenie, a w jego wnętrzach działa ciężkie więzienie dla więźniów politycznych różnych narodowości. Dawne kazamaty i sale tortur są dziś odwiedzane przez turystów. Obecnie zamek zostawił za sobą już ciemną przeszłość i stał się miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Rozciąga się stąd również piękny widok na Brno i okolicę.   

Brno - co warto zobaczyć
Brno - co warto zobaczyć
Brno - co warto zobaczyć

Brneńskie podziemia

Brno pełne jest niespodzianek. Trawiaste zbocza Žlutého kopca skrywają naprawdę nietuzinkowy sekret. To właśnie tutaj znajdują się podziemne zbiorniki wodne, które kiedyś zaopatrywały miasto w wodę. Wcześniej domostwa w Brnie czerpały ją z pobliskiej rzeki, ale miasto tak szybko się rozrastało, że ówczesna sieć wodociągowa nie była wystarczająca. W połowie XIX wieku podjęto więc decyzję o budowie podziemnych zbiorników na wodę. W ciągu kilkunastu lat powstały trzy takie zbiorniki o łącznej pojemności 20 tys. m3. Działały one aż do 1997 roku, kiedy to zostały odłączone od sieci. Po kilkunastu latach postanowiono udostępnić je dla zwiedzających. Obecnie (wiosna 2023) zwiedzać można dwa zbiorniki, a wycieczki z przewodnikiem odbywają się w wybrane dni. To miejsce jest tak niezwykłe, że bilety wstępu rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki!

Brno - co warto zobaczyć
Brno - co warto zobaczyć
Brno - co warto zobaczyć

A trzeba przyznać, że wnętrza zbiorników robią ogromne wrażenie. Zostały one zbudowane z cegieł, więc konstrukcja wymagała stworzenia łuków, który nadają temu miejscu naprawdę niepowtarzalnego i trochę tajemniczego klimatu. 

Modernizm w Brnie

Jedną z perełek Brna jest Willa Tugendhatów, luksusowy dom zbudowany w modernistycznym stylu w latach 1929 – 1930. Jego niezwykła architektura i rozwiązania technologiczne tak mocno wyprzedzały swój czas, że obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dom został wybudowany na rozległej działce dla Fritza Tugendhata i jego żony Grety. Obiekt ma ponad 900 m2 powierzchni, z czego sam salon liczy ponad 280 m². Mimo że dom powstawał pod koniec lat 20-tych XX wieku, to mógł pochwalić się naprawdę nowoczesnymi rozwiązaniami – zamontowano tu system klimatyzacji czy elektrycznie sterowane okna. Wrażenie robi onyksowa ściana – jej kolor zmienia się pod wpływem padających na nią promieni światła. Awangardowa architektura wraz z wyposażeniem wnętrza, które zostało specjalnie zaprojektowane dla tego domu, zachwycą każdego.  

Brno - co warto zobaczyć

fot. Shutterstock

Mieszkańcy willi nie nacieszyli się niestety zbyt długo. Mieszkali w niej zaledwie osiem lat. Rodzina Tugendhatów opuściła Brno tuż przed wybuchem II Wojny Światowej, a przez kolejne lata willa pełniła najróżniejsze funkcje: biura Gestapo, mieszkania dla Armii Czerwonej, rządowego ośrodka wypoczynkowego czy centrum rehabilitacji. W końcu willa trafiła do skarbu państwa i poddana została renowacji. Dziś cieszy oko wszystkich miłośników architektury. Zwiedzanie Willi Tugendhatów odbywa się z przewodnikiem, liczba miejsc jest ograniczona, więc bilety wstępu trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.     

Brno - co warto zobaczyć

fot. Shutterstock

W okolicy

W sezonie warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego zamku Veveří, do którego dotrzeć można też drogą wodną. Trasę obsługują elektryczne stateczki, wchodzące w skład komunikacji miejskiej w Brnie. Łódki najpierw przepływają zbiornik wodny Brno, a potem podążając z nurtem rzeki Svratka dopływają do przystani, która znajduje u podnóża twierdzy. Po drodze podziwiać można piękno otaczającej nas przyrody, więc taki kilkudziesięciominutowy rejs to sama przyjemność. A malowniczo położony na wzgórzu zamek Veveří to jeden z najpiękniejszych zespołów zamkowych nie tylko na Morawach, ale w całych Czechach! Jest udostępniony do zwiedzania od kwietnia do października.

Rejs po jeziorze Brneńskim
zamek Veveří

Brno. Informacje praktyczne

Noclegi w Brnie

Planując krótki wypad na Morawy, warto zatrzymać się w hotelu International Brno (sprawdź ceny), który znajduje się dosłownie kilka kroków od Starego Miasta. Na gości czekają tu wygodnie urządzone pokoje i smaczne śniadania.

Tym, którzy chcieliby połączyć zwiedzanie miasta z wypoczynkiem polecamy pobyt w położonym nad zbiornikiem wodnym Brno hotelu Maximus Resort (sprawdź ceny). Ten stylowo urządzony obiekt oferuje przestronne i komfortowe pokoje, doskonałe posiłki oraz znakomitą strefę SPA, w której można relaksować się godzinami!

Gdzie nocować w Brnie

Coś dla odważnych! Czy wiecie, że w Brnie można przenocować także w… bunkrze? Sprawdźcie koniecznie to miejsce: 10-Z Bunkier. Wrażenia? Na pewno niezapomniane!

Gdzie zjeść w Brnie?

Swoje kroki warto skierować do Atelier bar&bistro – karta jest tu bardzo krótka, a smaki? Wyśmienite! Do dań serwowane są też starannie wyselekcjonowane wina, więc to doskonałe miejsce, by skosztować lokalnych trunków. Przyjemnie urządzone wnętrze i atmosfera tego miejsca zdecydowanie zachęca do dłuższego celebrowania posiłków.

Gdzie zjeść w Brnie

Wieczorową porą Brno tętni życiem. By lepiej poczuć klimat tego miasta, wybierzcie się do Bar, který neexistuje, gdzie serwowane są autorskie drinki i przekąski, a lista dostępnych trunków jest naprawdę imponująca. 

Gdzie zjeść w Brnie

Brno oraz Morawy Południowe zwiedzaliśmy na zaproszenie Grono Tour oraz Biura Promocji Moraw Południowych. Podobało ci się? Ty też możesz przeżyć taką podróż. Kliknij i sprawdź szczegóły:

Trasy i miejsca Brno: https://www.worldee.com/pl/trip/detail?tripId=550013

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej