5 miejsc, które warto odwiedzić w Manchesterze

W centrum Manchesteru wylądowaliśmy wcześnie rano – bez mapy i konkretnego planu zwiedzania. Ale czasami właśnie tak można odkryć ciekawe miejsca w danym mieście. Jeśli wybieracie się do Manchesteru, to mamy dla Was pięć miejsc, które warto zobaczyć.

1. Manchester Town Hall

Przy Albert Square znajduje się majestatyczny budynek Manchester Town Hall – to typowy przykład wiktoriańskiego budownictwa, zbudowany został w drugiej połowie XIX wieku. Od strony południowej ratusz graniczy z St Peter’s Square, gdzie znajduje się biblioteka w budynku o kształcie rotundy oraz pomnik Manchester Cenotaph upamiętniający żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej.

townhall

2. Najwyższy budynek w Manchesterze

Oddany do użytku w 2006 roku Beetham Tower jest najwyższym drapaczem chmur w Manchesterze, a także najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii poza Londynem. Budynek ma 169 metrów wysokości i 48 pięter. W budynku znajduje się hotel Hilton oraz prywatne apartamenty. Charakterystyczny kształt budynku wzbudza wiele kontrowersji – Beetham Tower została zbudowana na dość niewielkim skrawku dostępnego terenu, większość twierdzi jednak, że świetnie wpisuje się w post-industrialny klimat Manchesteru.

beetham tower

3. Zakupy w Arndale

Centrum handlowe Arndale jest jednym z największych centrów w Europie – jego powierzchnia wynosi ponad 130 tys. metrów kwadratowych, na trzech kondygnacjach znajduje się ponad 200 sklepów, w tym popularne brytyjskie sieciówki.

arndale

4. Nad rzeką Irweel

Tuż obok centrum handlowe Arndale znajduje się jedna z największych atrakcji w mieście –  The Wheel of Manchester. Przejażdżka diabelskim młynem o wysokości 60 metrów kosztuje 9 GBP, ale to świetny punkt widokowy na całe miasto.

wheel

Tylko kilka kroków dzieli nas od Manchester Cathedral, zbudowanej w XV wieku w stylu angielskiego gotyku katedry. Katedrę możemy zwiedzać bezpłatnie.

katedra

Między katedrą a młynem znajdziemy również charakterystyczny budynek ryglowy – The Old Wellington.

oldinn

To najstarszy tego typu budynek w mieście, został zbudowany w połowie XVI wieku, obecnie funkcjonuje tutaj pub. Jeśli przejdziemy się kawałek wzdłuż rzeki Irweel, dojdziemy do mostu Trinity Bridge, który łączy Manchester z Salford.

5. China Town

Chińska dzielnica w Manchesterze jest pod względem wielkości drugą w Wielkiej Brytanii, a trzecią w Europie etniczną dzielnicą w mieście. Przejdźmy pod łukiem nad Faulkner Street, a znajdziemy się wśród chińskich sklepów, restauracji i barów.

chinatown

Jak dojechać?

Do Manchesteru dolecimy liniami Ryanair m.in. z Gdańska, Krakowa oraz Warszawy Modlina. Samo lotnisko znajduje się ok. 15 km od centrum miasta, połączenie między Manchesterem a portem lotniczym obsługują autobusy miejskie. Po centrum miasta spokojnie możemy poruszać się na piechotę lub korzystać z tramwajów Metrolink.

metrolink

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email