Strona główna » 5 miejsc, które warto odwiedzić w Manchesterze

5 miejsc, które warto odwiedzić w Manchesterze

przez Wszedobylscy
Manchester

W centrum Manchesteru wylądowaliśmy wcześnie rano – bez mapy i konkretnego planu zwiedzania. Ale czasami właśnie tak można odkryć ciekawe miejsca w danym mieście. Jeśli wybieracie się do Manchesteru, to mamy dla Was pięć miejsc, które warto zobaczyć.

1. Manchester Town Hall

Przy Albert Square znajduje się majestatyczny budynek Manchester Town Hall – to typowy przykład wiktoriańskiego budownictwa, zbudowany został w drugiej połowie XIX wieku. Od strony południowej ratusz graniczy z St Peter’s Square, gdzie znajduje się biblioteka w budynku o kształcie rotundy oraz pomnik Manchester Cenotaph upamiętniający żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej.

townhall

2. Najwyższy budynek w Manchesterze

Oddany do użytku w 2006 roku Beetham Tower jest najwyższym drapaczem chmur w Manchesterze, a także najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii poza Londynem. Budynek ma 169 metrów wysokości i 48 pięter. W budynku znajduje się hotel Hilton oraz prywatne apartamenty. Charakterystyczny kształt budynku wzbudza wiele kontrowersji – Beetham Tower została zbudowana na dość niewielkim skrawku dostępnego terenu, większość twierdzi jednak, że świetnie wpisuje się w post-industrialny klimat Manchesteru.

3. Zakupy w Arndale

Centrum handlowe Arndale jest jednym z największych centrów w Europie – jego powierzchnia wynosi ponad 130 tys. metrów kwadratowych, na trzech kondygnacjach znajduje się ponad 200 sklepów, w tym popularne brytyjskie sieciówki.

4. Nad rzeką Irweel

Tuż obok centrum handlowe Arndale znajduje się jedna z największych atrakcji w mieście –  The Wheel of Manchester. Przejażdżka diabelskim młynem o wysokości 60 metrów kosztuje 9 GBP, ale to świetny punkt widokowy na całe miasto.

wheel

Tylko kilka kroków dzieli nas od Manchester Cathedral, zbudowanej w XV wieku w stylu angielskiego gotyku katedry. Katedrę możemy zwiedzać bezpłatnie.

katedra

Między katedrą a młynem znajdziemy również charakterystyczny budynek ryglowy – The Old Wellington.

oldinn

To najstarszy tego typu budynek w mieście, został zbudowany w połowie XVI wieku, obecnie funkcjonuje tutaj pub. Jeśli przejdziemy się kawałek wzdłuż rzeki Irweel, dojdziemy do mostu Trinity Bridge, który łączy Manchester z Salford.

5. China Town

Chińska dzielnica w Manchesterze jest pod względem wielkości drugą w Wielkiej Brytanii, a trzecią w Europie etniczną dzielnicą w mieście. Przejdźmy pod łukiem nad Faulkner Street, a znajdziemy się wśród chińskich sklepów, restauracji i barów.

Jak dojechać?

Do Manchesteru dolecimy liniami Ryanair m.in. z Gdańska, Krakowa oraz Warszawy Modlina. Samo lotnisko znajduje się ok. 15 km od centrum miasta, połączenie między Manchesterem a portem lotniczym obsługują autobusy miejskie. Po centrum miasta spokojnie możemy poruszać się na piechotę lub korzystać z tramwajów Metrolink.

metrolink

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej