Canterbury w jeden dzień

przez Wszedobylscy

Położone w hrabstwie Kent miasteczko Canterbury co roku odwiedza ponad milion turystów. Główną atrakcją w mieście są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiekty sakralne, ale samo w sobie Canterbury jest urocze i warte naszej wizyty. To kolejne miasto, do którego możemy zaplanować jednodniową wycieczkę z Londynu.

5964

To niewielkie miasto położonej w południowo-wschodniej Anglii może pochwalić się bogatą historią – w zamierzchłych czasach mieszkali tutaj Celtowie. W późniejszych latach do Canterbury trafili Rzymianie, którzy rozbudowali wioskę – stworzyli m.in. drogi, teatr oraz łaźnie. Gdy Rzymianie opuścili miasto na ich miejscu osiedlili się Jutowie. W VI wieku do Canterbury wysłany został św. Augustyn, którego zadaniem było nawrócenie lokalnej ludności na chrześcijaństwo. To właśnie św. Augustyn zbudował w Canterbury pierwsze opactwo oraz katedrę – miasto od tamtej pory uważane jest za kolebkę wiary chrześcijańskiej w Anglii – do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny opactwa, natomiast w katedrze Canterbury do dziś odbywają się nabożeństwa. Zwiedzanie katedry jest możliwe w określonych godzinach i jest odpłatne (10,50 GBP od osoby).

katedra

To właśnie Canterbury zostało wyznaczone przez Henryka VIII za główne biskupstwo w przechodzącej na protestantyzm Anglii, do dziś prymasem Anglii jest arcybiskup Canterbury. W mieście znajduje się również pierwszy w Anglii, najstarszy i cały czas działający kościół parafialny św. Marcina. Te trzy obiekty sakralne wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju.

abbey

Ale Canterbury to nie tylko historia angielskiego chrześcijaństwa – kilka minut piechotą od stacji kolejowej Canterbury East znajduje się warty odwiedzenia zamek Canterbury. Spacerując po centrum miasta znajdziemy kilkanaście charakterystycznych budynków ryglowych, pochodzących z XVI oraz XVII wieku – najlepiej zachowany i najchętniej fotografowany z nich to położony nad rzeką Stour Old Weaver’s House.

dom_canterbury

oldweavershouse

Canterbury to kolejne miasto w Anglii, które zwiedzamy od strony rzeki – podczas wycieczki można zobaczyć najważniejsze atrakcje i zabytki w mieście. Angielskie łódki „punt” startują co 15-20 minut spod Old Weaver’s House, taka wycieczka kosztuje 8,50 GBP od osoby.

rzeka_stour

rzeka_stour_2

Idealnym miejscem na piknik czy chwilę relaksu są położone nad rzeką Stour Westgate Gardens, park otwarty jest dla wszystkich do zmierzchu.

CCC Tourism Summer 2007

Jak dojechać?

Z Londynu do Canterbury najszybciej dojedziemy pociągiem, czas podróży wynosi ok. 1 – 1,5 godziny. Rozkład jazdy oraz ceny biletów możemy sprawdzić na stronie National Rail. Połączenie autobusowe między Londynem a Canterbury oferuje m.in. National Express, czas przejazdu w jedną stronę wynosi ok. godziny i 45 minut, ceny biletów zaczynają się od 5 GBP od osoby. Rozkład jazdy oraz ceny biletów możemy sprawdzić na stronie National Express.

fot. Tim Stubbings

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz