Strona główna » Canterbury w jeden dzień

Canterbury w jeden dzień

przez Wszedobylscy
Canterbury

Położone w hrabstwie Kent miasteczko Canterbury co roku odwiedza ponad milion turystów. Główną atrakcją w mieście są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiekty sakralne, ale samo w sobie Canterbury jest urocze i warte naszej wizyty. To kolejne miasto, do którego możemy zaplanować jednodniową wycieczkę z Londynu.

To niewielkie miasto położonej w południowo-wschodniej Anglii może pochwalić się bogatą historią – w zamierzchłych czasach mieszkali tutaj Celtowie. W późniejszych latach do Canterbury trafili Rzymianie, którzy rozbudowali wioskę – stworzyli m.in. drogi, teatr oraz łaźnie. Gdy Rzymianie opuścili miasto na ich miejscu osiedlili się Jutowie. W VI wieku do Canterbury wysłany został św. Augustyn, którego zadaniem było nawrócenie lokalnej ludności na chrześcijaństwo. To właśnie św. Augustyn zbudował w Canterbury pierwsze opactwo oraz katedrę – miasto od tamtej pory uważane jest za kolebkę wiary chrześcijańskiej w Anglii – do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny opactwa, natomiast w katedrze Canterbury do dziś odbywają się nabożeństwa. Zwiedzanie katedry jest możliwe w określonych godzinach i jest odpłatne (10,50 GBP od osoby).

Canterbury
Canterbury

To właśnie Canterbury zostało wyznaczone przez Henryka VIII za główne biskupstwo w przechodzącej na protestantyzm Anglii, do dziś prymasem Anglii jest arcybiskup Canterbury. W mieście znajduje się również pierwszy w Anglii, najstarszy i cały czas działający kościół parafialny św. Marcina. Te trzy obiekty sakralne wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju.

Ale Canterbury to nie tylko historia angielskiego chrześcijaństwa – kilka minut piechotą od stacji kolejowej Canterbury East znajduje się warty odwiedzenia zamek Canterbury. Spacerując po centrum miasta znajdziemy kilkanaście charakterystycznych budynków ryglowych, pochodzących z XVI oraz XVII wieku – najlepiej zachowany i najchętniej fotografowany z nich to położony nad rzeką Stour Old Weaver’s House.

Canterbury
Canterbury

Canterbury to kolejne miasto w Anglii, które zwiedzamy od strony rzeki – podczas wycieczki można zobaczyć najważniejsze atrakcje i zabytki w mieście. Angielskie łódki „punt” startują co 15-20 minut spod Old Weaver’s House, taka wycieczka kosztuje 8,50 GBP od osoby.

Canterbury
Canterbury

Idealnym miejscem na piknik czy chwilę relaksu są położone nad rzeką Stour Westgate Gardens, park otwarty jest dla wszystkich do zmierzchu.

Jak dojechać?

Z Londynu do Canterbury najszybciej dojedziemy pociągiem, czas podróży wynosi ok. 1 – 1,5 godziny. Rozkład jazdy oraz ceny biletów możemy sprawdzić na stronie National Rail. Połączenie autobusowe między Londynem a Canterbury oferuje m.in. National Express, czas przejazdu w jedną stronę wynosi ok. godziny i 45 minut, ceny biletów zaczynają się od 5 GBP od osoby. Rozkład jazdy oraz ceny biletów możemy sprawdzić na stronie National Express.

fot. Tim Stubbings

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej