Strona główna » Park Narodowy Gauja. Rodzinne wakacje na Łotwie

Park Narodowy Gauja. Rodzinne wakacje na Łotwie

przez Wszedobylscy
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Urocze miasta i miasteczka, malowniczo położone zamki i ciekawe atrakcje dla dzieci. A to wszystko w otoczeniu natury. Rodzinne wakacje na Łotwie na pewno nie będą nudne! Zobaczcie, jak wspaniale można spędzić tu czas!

Zielony zakątek Łotwy

Położony wzdłuż doliny rzeki Gauja rezerwat to najstarszy park narodowy na terenie Łotwy. Gęste lasy ciągną się aż po horyzont, a pośród nich meandruje woda. Piękne tereny zachęcają do aktywnego spędzania czasu – biegnie tędy mnóstwo szlaków pieszych, rowerowych oraz wodnych. To idealne miejsce, by uciec od zgiełku codziennego życia, a przy okazji poznać nieco łotewskiej historii. Naturę urozmaicają bowiem wspaniałe zabytki, m.in. średniowieczne zamki w Turaidzie, Siguldzie czy Cesis.

Park narodowy Gauja

Jeśli planujemy rodzinne wakacje na Łotwie to nie może też zabraknąć bardziej dynamicznych aktywności dla najmłodszych. W rejonie parku narodowego Gauja znajdziemy kilka ciekawych parków rozrywki na świeżym powietrzu oraz miejsca, w których zaprzyjaźnić się można ze zwierzętami.

Zamki na Łotwie

Turaida

Malowniczo położony zamek w Turaidzie to jeden z najpiękniejszych zabytków na Łotwie. Zbudowana w XIII wieku budowla z czerwonej cegła była jednym z elementów na linii warowni wniesionych przez zakon kawalerów mieczowych. Zamek pełnił swoją funkcję niemal do końca XVIII wieku, kiedy to piorun niefortunnie trafił w arsenał, a forteca stanęła w płomieniach. Do dziś zachowały się jedynie ruiny, bo nie zdecydowano się na odbudowę budynku. W ocalałych wnętrzach znajdują się obecnie ekspozycje, które przybliżają nam m.in. dzieje zamku na przestrzeni lat. Warto wspiąć się na zamkową wieżę, z której podziwiać można wspaniałą panoramę okolicy.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Zamek to jeden z elementów Rezerwatu Turaida. To piękny zielony teren, gdzie zobaczyć również można zabytkowy dwór, jeden z najstarszych na Łotwie drewnianych kościołów, starą zabudowę gospodarczą oraz park pieśni ludowych. Na ten ostatni składa się 26 rzeźb, które opowiadać mają o życiowej mądrości Łotyszy.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Czy warto wybrać się tutaj z dzieckiem? Oczywiście! Tutaj frajdę potrafi sprawić stos starych kamieni, luneta widokowa na tarasie, kamienne posągi czy po prostu przestrzeń, po której można swobodnie biegać i skakać.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Bilety wstępu do zamku Turaida w sezonie letnim (od początku maja do końca października) kosztują 6,50 EUR, poza sezonem za wstęp zapłacimy 3,50 EUR. Dostępne są również rodzinne bilety – ich koszt wynosi od 3,70 EUR. Więcej szczegółów dotyczących biletów wstępu znajdziecie na stronie zamku.

Sigulda

W Siguldzie, mieście położonym nad wąwozem rzeki Guaja, odwiedzić można kolejne ruiny średniowiecznego zamku. Budowla została wniesiona w XII wieku przez zakon kawalerów mieczowych i była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Na zamku urzędował swego czasu Jan Hieronimowicz Chodkiewicz, naczelny wódz polski-litewski. Twierdza niestety mocno ucierpiała podczas kolejnych wojen, a do naszych czasów przetrwały tylko fragmenty. Na terenie zamku pospacerować można wzdłuż murów, wspiąć się na jedną z wież, a z tarasu widokowego podziwiać widok na okolicę, w tym na zamek w Turaidzie. Największą ciekawość u Ali wzbudziły za to średniowieczne narzędzia tortur.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Bilety wstępu kosztują 2 EUR dla osoby dorosłej, dzieci za wstęp płacą 1 EUR. Na terenie zamku odbywają się liczne koncerty oraz festiwale – może to być ciekawe urozmaicenie zwiedzania Siguldy, warto więc sprawdzić kalendarz wydarzeń.

Cēsis

Cofnij się w czasie i poczuj średniowieczny klimat. W samym sercu parku narodowego Gauja, w miejscowości Cesis, zobaczyć możemy jeden z najlepiej zachowanych na Łotwie zamków z czasów średniowiecza. To miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie! Zwiedzając z latarenką ciemne wnętrza budowli poznać możemy historię warowni oraz jej mieszkańców. Wejdźcie na najwyższe piętro w wieży, a zobaczycie multimedialny pokaz, który zabierze nas w podróż przez kolejne wieki i pokaże losy fortecy.

Cesis
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Wokół zamku mieszczą się budynki gospodarcze, w których możemy zapoznać się ze średniowiecznymi obyczajami i stylem życia. Z bliska zobaczymy jak struga się z drewna przedmioty codziennego użytku, jakie potrawy przyrządzano czy jak wykuwa się broń z żelaza. Na terenie zamku stworzono także ogródek, w którym rosną rośliny, które kwitły tutaj w czasach średniowiecza.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

W sezonie letnim bilety wstępu do zamku Cesis kosztują 6 EUR dla osoby dorosłej oraz 3,50 EUR dla dzieci. Poza sezonem (od października do końca kwietnia) za wstęp zapłacimy odpowiednio 3 EUR oraz 1,5 EUR.

Zamek na wodzie

To naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Łotwy! Na jeziorze Araisu wnosi się niezwykła drewniana forteca, będąca repliką osady pochodzącej z przełomu IX oraz X wieku. Strategiczne umiejscowienie zamku na wyspie znacznie ułatwiało jego obronę. Na wysepce znajduje się obecnie czternaście malutkich chat, które pokazują nam jak wyglądało życie w tamtych czasach. Bynajmniej nie oszczędzano tutaj na drewnie – ludzie w tamtych czasach byli zdecydowanie niżsi i z praktycznych względów do życia potrzebne było im jedynie jedno pomieszczenie. Bilety wstępu do zamku na wodzie kosztują 2 EUR dla osoby dorosłej oraz 1 EUR dla dzieci.

Araisi
Zamek na jeziorze

Spa Hotel Ezeri

Noclegi na Łotwie. Malowniczo położony hotel SPA Ezeri w Siguldzie to wymarzone miejsce na wypoczynek. Warto odwiedzić tu strefę SPA – do dyspozycji mamy basen wewnętrzny oraz zewnętrzny, sauny czy jacuzzi na świeżym powietrzu. Wokół hotelu wyznaczona została ścieżka do spacerowania.

Rodzinne atrakcje i parki rozrywki

Ramkalni Adventure Park

W poszukiwaniu rodzinnych atrakcji trafiliśmy do położonego nad rzeką Gauja Ramkalni Adventure Park. Czego tu nie ma! Można zjechać z górki na ogromnych, dmuchanych kołach. Jest letni tor saneczkowy – przed nami czterysta metrów szybkiego zjazdu i siedem zakrętów do pokonania. Są małe elektryczne samochodziki i mini miasteczko ruchu drogowego. Takie atrakcje kosztują od 1,5 EUR do 3 EUR za przejażdżkę. Można wypożyczyć też kajaki i wybrać się na spływ rzeką, a zimą działa tutaj kameralny stok narciarski. W sklepiku na terenie parku mieści się sklep z lokalnymi wyrobami – szczególnie warto spróbować ich suszonych owoców.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Tiklu Parks

W Ligatne czeka świetna zabawa dla całej rodziny! Między drzewami rozciągnięte zostały liny oraz siatki tworząc ścieżkę do przejścia. Można skakać, biegać, gonić się, rzucać piłkami. I po prostu dobrze się bawić!

Godzinne wejście do Tiklu Parks kosztuje 5 EUR dla najmłodszych dzieci (w wieku od 3 do 5 lat); 8 EUR dla dzieci i młodzieży poniżej 17 roku życia; 12 EUR dla dorosłych. Park otwarty jest codziennie od 10 rano.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Vienkoču parks

Co można wystrugać z drewna? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie trafiliśmy do Vienkoču Park niedaleko Ligatne. W parku znajdziecie prawdziwe drewniane cuda! Spacerując wśród drzew podziwiać możemy wykonane niezwykle szczegółowo z drewna domki, elementy fauny i flory czy łodzie z bali.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

To miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi: jest plac zabaw, na którym najmłodsi mogą bawić się drewnianymi zabawkami oraz strefa piknikowa, gdzie możemy zatrzymać się na przekąskę. Na terenie parku mieści się również muzeum – w warsztacie możemy zobaczyć, jak w dawnych czasach rzemieślnicy wykonywali przedmioty z drewna. Bilety wstępu do Vienkoču Park kosztują 4 EUR dla osoby dorosłej oraz 3 EUR dla dzieci.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Hotel Zeit na Łotwie

Noclegi na Łotwie. W Ligatne nocowaliśmy w jednym z najciekawszych hoteli, jakie udało nam się do tej pory odwiedzić. Zeit łączy w sobie surowy industrialny klimat z galerią sztuki. Pokoje są nowocześnie i komfortowo urządzone. To bardzo kameralny obiekt, bo znajduje się tu jedynie dziewięć pokoi. W hotelowym barze serwowane są smaczne i przystępne cenowo posiłki. Tuż obok znajduje się Tiklu Parks.

Na spotkanie z naturą

Raksi ZOO

Pośród gęstego lasu jest miejsce, w którym mieszkają wielbłądy, lamy, alpaki, owce, kozy oraz osiołki. Otoczone zielenią Raksi ZOO to świetny pomysł na rodzinne popołudnie. Możliwość przebywania w tak niewielkiej odległości od zwierząt oraz ich karmienia zawsze wywołuje dużo radości u dzieci. A jeśli po bliższym zapoznaniu dadzą się nawet pogłaskać? To dopiero prawdziwa gratka! Nie zapomnijcie kupić przy kasie smakołyków dla futrzastych przyjaciół.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Raksi Zoo

Raksi ZOO to nie tylko miejsce, w którym możemy spotkać zwierzęta. Jest tu plac zabaw, wielka dmuchana poducha do skakania, wypożyczyć można gokarty oraz elektryczne samochodziki. W przerwie między atrakcjami można zajrzeć do tutejszego baru, gdzie serwują słodkie naleśniki na wielbłądzim mleku. Bilety wstępu do Raksi ZOO kosztują 7 EUR od osoby, w przypadku gdybyśmy chcieli zabrać lamy na spacer to za wstęp zapłacimy 12 EUR.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Dodkepu

To był chyba najbardziej wyczekiwany przez Alę punkt programu podczas naszych wakacji na Łotwie. W Drabeši, wsi położonej niedaleko Cesis, mieszka zgraja najbardziej energicznych osobników, jakie dane było nam poznać. Z takim zapałem to dawno nikt nie witał nas w swoich progach. Z niecierpliwością czekały, aż w końcu wygrzebiemy się z samochodu, żebyśmy w końcu zabrali je na spacer.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja
Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

By husky zabrały nas na spacer trzeba ubrać specjalne uprzęże. Psy mają niesamowite pokłady energii i to właściwie my musieliśmy biec za nimi. Kilkukilometrowa przechadzka zamieniła się w szybki marszobieg, a po drodze mieliśmy również możliwość podziwiania malowniczej okolicy. Wspaniałe doświadczenie, które na długo zapada w pamięć. Jeżeli chcielibyście zabrać psy na spacer to skontaktujcie się najpierw z właścicielami, numer telefonu oraz e-mail znajdziecie tutaj.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Pod opiekę małżeństwa, Ilze oraz Nikolajs, husky trafiały z różnych miejsc. To psy, którym trzeba zapewnić dużo aktywności, nawiązać z nimi dobry kontakt i słuchać się wzajemnie. Dla właścicieli Dodkepu priorytetem jest dobro zwierząt, więc choć zapraszają na wędrówki w towarzystwie czworonogów to do niczego ich nie zmuszają.

Dom motyli w Siguldzie

Przenosimy się w egzotyczną krainę. W Tropu Taurini (przy Lāčplēša iela 9A) mieszkają piękne motyle z najdalszych zakątków świata. Z bliska zobaczyć możemy okazy z Ameryki Południowej, Azji oraz Afryki. Przy okazji dowiadujemy się nieco więcej o życiu motyli, ich zachowaniu czy ubarwieniu skrzydeł.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

W otoczeniu zieleni motyle swobodnie latają po całym namiocie. Są bardzo bezpośrednie i często siadają swoim gościom to na głowie, to na ramionach. Trzeba więc uważać, by niechcący nie zrobić im krzywdy. Za pomocą specjalnej ściągi możemy również próbować odgadywać gatunki motyli. To niezwykle rzadka okazja, żeby być tak blisko natury, więc dzieciaki są zachwycone wizytą w domu motyli. Bilety wstępu kosztują 4 EUR dla osoby dorosłej oraz 2 EUR dla dzieci.

Łotwa z dzieckiem. Park Narodowy Gauja

Noclegi na Łotwie. Drewniane domki położone głęboko w lesie, tuż nad rzeką Gauja. To wymarzone miejsce na spokojny wypoczynek w otoczeniu natury. Na miejscu można wypożyczyć kajaki, a zimą działa tutaj wyciąg narciarski. Po intensywnym dniu pełnym wrażeń zrelaksować się można na saunie. Za wynajem domku na Ozolkans Camping zapłacimy od 65 EUR.

Wakacje na Łotwie. Mapa atrakcjiNasze rodzinne wakacje na Łotwie były pełne wrażeń. Udało nam się poznać nieco więcej historii tego kraju, odwiedzić wyjątkowe zabytki oraz niepowtarzalne miejsca. Przede wszystkim jednak mogliśmy wspólnie spędzić czas robiąc to, co lubimy najbardziej. Odkrywając świat! Zachęcamy również i Was, by wybrać się na Łotwę. Do Rygi można dolecieć bezpośrednio z Warszawy (airBaltic, Ryanair oraz LOT). Na miejscu najlepiej wypożyczyć samochód, który daje nam swobodę w poruszaniu się między miastami. Polecamy również odwiedzić Rygę, gdzie znajdziecie kilka ciekawych atrakcji dla rodzin z dziećmi, które warto zobaczyć.


Łotwę odwiedziliśmy na zaproszenie Magnetic Latvia, łotewskiej organizacji turystycznej oraz Parku Narodowego Gauja.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej