Strona główna » Tabarca, malutka wysepka niedaleko Alicante. Co warto zobaczyć?

Tabarca, malutka wysepka niedaleko Alicante. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Tabarca - co warto zobaczyć?

Leżąca u wybrzeży Costa Blanca wysepka Tabarca to najmniejsza zamieszkana wyspa w Hiszpanii. Zachwyca swoim naturalnym pięknem, ciekawą historią, historyczną zabudową i atmosferą. Dzięki regularnym połączeniom, zaplanować można tu całodniową lub kilkugodzinną wycieczkę i odkryć niepowtarzalny urok miejsca, w którym czas jakby się zatrzymał. 

O wyspie słów kilka…

Choć tak niewielka, Tabarca może pochwalić się naprawdę bogatą historią. Znali ją już starożytni Grecy i Rzymianie, aczkolwiek swoją obecną nazwę zawdzięcza tunezyjskim osadnikom, którzy na wyspę trafili w XVIII wieku. Była kryjówką piratów, którzy wyruszali stąd, by grabić pobliskie hiszpańskie wybrzeże, potem pełniła funkcję więzienia, by decyzją króla Carlosa III stać się ważnym punktem obronnym. Obecnie Tabarca i jej najbliższa okolica są pod ochroną – utworzony został tutaj rezerwat, Reserva marina de la Isla de Tabarca, mający chronić unikalną florę i fauną. 

Tabarca - co warto zobaczyć?
Tabarca - co warto zobaczyć?

Wyspę na co dzień zamieszkuje nieco ponad 50 osób. Choć Tabarca żyje głównie z turystyki, a w sezonie letnim potrafi przypłynąć tutaj nawet 3000 gości dziennie, to nie ma tu dużych hoteli. Nie ma też samochodów, a po nielicznych uliczkach jeżdżą jedynie małe pojazdy transportowe. Poza szczytem wakacyjnego sezonu na wyspie jest naprawdę kameralnie, dzięki czemu można się tu zrelaksować i poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.  

Tabarca. Co warto zobaczyć?

Wyspa podzielona jest na dwie części. Jej wschodni skrawek to niezamieszkały obszar, porośnięty niską roślinnością. Swoje lęgowiska mają tu ptaki, a że jesteśmy na terenie rezerwatu, to poruszać się możemy jedynie wyznaczonymi ścieżkami. Oprócz pięknej natury i urokliwych zatoczek, zobaczyć można tutaj również latarnię morską oraz fort.

Tabarca - co warto zobaczyć?
Tabarca - co warto zobaczyć?
Tabarca - co warto zobaczyć?

Życie toczy się w zachodniej części wyspy.  Mieszczą się tu liczne restauracje, kawiarenki i bary, serwujące lokalne przysmaki (specjalnością wyspy jest caldero, czyli gulasz rybny). Atmosferę tego miejsca tworzy klimatyczna zabudowa rybacka z kolorowymi domami, ryneczkiem, kościołem i murami obronnymi. Jest tu nawet muzeum! Museo Nueva Tabarca poświęcone jest historii wyspy. Wstęp do niego jest bezpłatny, warto jedynie wcześniej sprawdzić godziny jego otwarcia. Przemierzając niespiesznie uliczki, można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. 

Tabarca - co warto zobaczyć?
Tabarca - co warto zobaczyć?
Tabarca - co warto zobaczyć?
Tabarca - co warto zobaczyć?

Warto na chwilę przysiąść na tutejszej plaży, która została okrzyknięta przez National Geographic jedną z 25 najpiękniejszych w Hiszpanii. Szum morza, palmy kołyszące się na wietrze i skrzek mew, które nieodłącznie już będzie mi się kojarzył z wypoczynkiem na Costa Blanca. Latem zapewne jest tu całkiem tłoczno, ale poza sezonem można się cieszyć niemal niczym niezmąconym spokojem. No może oprócz tych mew…      

Tabarca - co warto zobaczyć?
Tabarca - co warto zobaczyć?
Tabarca - co warto zobaczyć?

Krystalicznie czysta woda i piękna rafa koralowa sprawiają, że wyspa chętnie odwiedzana jest również przez miłośników nurkowania. Jeśli wybieracie się tutaj w okresie od czerwca do września czy nawet października, zabierzcie ze sobą sprzęt do snorkelingu. 

Tabarca. Informacje praktyczne

Jak dotrzeć na wyspę Tabarca?

Podróż statkiem z Alicante na Tabarcę trwa godzinę. Katamarany należące do Kontiki odpływają codziennie z nabrzeża, a bilety można kupić na miejscu w kasie lub zarezerwować on-line na ich stronie internetowej. Za bilet w dwie strony zapłacimy 22 EUR (cena z listopada 2013 roku), dzieci w wieku do czterech lat podróżują za darmo.

Jak dotrzeć na Tabarcę?

Na Tabarcę można dopłynąć także wodną taksówką z Santa Pola. Kursują one przez cały rok, rejs trwa zaledwie 15 minut, a za bilet w dwie strony zapłacimy 15 EUR.  

Noclegi na wyspie

Spodobał Wam się klimat wyspy i chcielibyście zostać na dłużej? Znajduje się tu kilka kameralnych pensjonatów i apartamentów do wynajęcia. 

Booking.com

Planujesz podróż na słonecznie wybrzeże Costa Blanca? Zainspiruj się i odwiedź także:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej