Zwiedzanie Londynu, czyli co jeszcze warto tam zobaczyć

Zwiedziliście już wszystkie polecane i słynne atrakcje z pierwszych stron przewodnika? Przedstawiamy Wam naszą bardzo subiektywną listę kolejnych, wartych odwiedzenia miejsc w Londynie.

Greenwich

Greenwich to jedno z naszych ulubionych miejsc w Londynie – lubimy je za niepowtarzalny klimat uliczek, piękną zieleń i wspaniały widok na miasto. Dotrzemy tu statkiem, który odpływa z Westminster Millennium Pier – jest to bardzo fajna opcja, z której korzystaliśmy wielokrotnie, ponieważ po drodze mijamy wiele londyńskich atrakcji – katedrę St Paul’s, galerię Tate Modern, twierdzę Tower, most Tower Bridge czy biznesową dzielnicę Canary Wharf.

Do Greenwich dojedziemy również kolejką DLR ze stacji Bank lub Tower Gateway, wysiadamy na stacji Cutty Sark for Maritime Greenwich. Tuż po wyjściu z kolejki mamy już pierwszą atrakcję – kliper herbaciany Cutty Sark i widok na wspomnianą już wcześniej dzielnicę Canary Wharf. Na Greenwich znajdziemy mnóstwo małych ekscentrycznych sklepików, warto zajrzeć na Greenwich Market, gdzie można kupić dosłownie wszystko. Nie zabraknie tu oczywiście licznych knajpek, restauracji czy barów – możemy polecieć hiszpańską/meksykańską kuchnię w Desperados albo San Miguel – bywa tłoczno, ceny umiarkowane, ale całkiem smacznie.

Kierujemy się do parku Greenwich – latem jest to bardzo popularne miejsce na lunch i bywa naprawdę tłoczno i głośno, warto więc wspiąć się na górę, przy okazji mijając Obserwatorium Królewskie (darmowy wstęp do centrum astronomicznego). Z samego szczytu, przy ładnej pogodzie rozpościera się piękny widok na Londyn. Jeśli udamy się jeszcze nieco wgłąb, to znajdziemy się koło galerii sztuki Ranger’s House z uroczym różanym ogrodem.

Little Venice i Camden Town

Ruszamy metrem na stację Warwick Avenue (linia Bakerloo). Pierwszy punkt naszego spaceru to Mała Wenecja i urocze, kolorowe barki. Dalej udajemy się brzegiem kanału Regent’s aż do Camden Town.

Cała trasa to ok. 3 km, w trakcie której wąskim chodnikiem mijamy kolejne mostki, londyńskie ZOO (widoczna jest tylko jego tylna część) oraz wspaniałe i monumentalne rezydencje. Trasę możemy pokonać również rowerem lub łodzią.

Punktem docelowym naszego spaceru jest Camden Town – szalone, kolorowe miejsce z wielobarwnym bazarem, gdzie możemy spróbować kuchni z całego świata albo kupić naprawdę alternatywne stroje.

Kew Gardens i Richmond Park

W zachodniej części Londynu znajdują się ogrody botaniczne Kew Gardens oraz Richmond Park – największy ogrodzony park miejski w Europie. Na wyprawę w tą część miast należy poświęcić cały dzień. Do Kew Gardens oraz Richmond Park najszybciej dotrzemy metrem lub statkiem z nabrzeża Westminster Millennium Pier. Za wejście do ogrodów Kew Gardens zapłacimy 16 GBP, ale możemy spędzić tu przynajmniej pół dnia w pięknych okolicznościach przyrody – znajdziemy tu palmiarnię, herbiarnię, pagodę. Polecamy na wiosnę, jest pięknie, zielono i jeszcze bez tłumu turystów.

Richmond Park urzekł nas ogromną zieloną przestrzenią i jeleniami, które swobodnie biegają po całym parku. Idealne miejsce na piknik, zabawy na świeżym powietrzu, a przy tak dużej powierzchni, nie można tu mówić o tłoku.

London City Airport

Coś dla miłośników lotnictwa – lotnisko London City Airport we wschodniej części Londynu. Krótki pas startowy otoczony z trzech stron wodą, strome podejście do lądowania z powodu pobliskich wieżowców Canary Wharf – jednym słowem świetne miejsce na lotniczy spotting.

Najlepiej wybrać się kolejką DLR na stację Royal Albert , skąd wystarczy zejść po schodach, a już jesteśmy naprzeciwko terminalu lotniska i mam świetny punkt widokowy na cały pas startowy oraz startujące i lądujące samoloty.

St. Katharine Docks

Tuż obok twierdzy Tower i Tower Bridge (stacja metra Tower Hill), ukryte między blokami znajdują się urocze doki Św. Katarzyny – trafiliśmy do nich zupełnie przypadkowo, gdy po raz kolejny fotografując słynny most, postanowiliśmy się zapuścić nieco w drugą stronę. To obecnie jedno z bardziej ekskluzywnych oraz najdroższych miejsc do zamieszkania w Londynie.

Polecamy zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

Chinatown

Chińska dzielnica, czyli nieco azjatyckiego klimatu i kilkadziesiąt restauracji serwujących autentyczne chińskie dania. Zapewne traficie tutaj, gdy będziecie spacerować po Soho.

Warto odwiedzić to miejsce szczególnie w okolicach chińskiego Nowego Roku, kiedy jest pięknie przystrojone.

Notting Hill

Tej słynnej księgarni z filmu tu nie znajdziecie, natomiast pełno to małych księgarni, sklepów muzycznych, z antykami, vintage – co tylko dusza zapragnie. Będąc na Notting Hill koniecznie trzeba zajrzeć na market Portobello Road.

W sierpniu odbywa się tu karnawał w stylu karaibskim – Notting Hill Carnival, co sprowadza się głównie do wielkiego kolorowego tłumu na ulicach.

Spacerem wzdłuż Tamizy

Z dala od zgiełku ruchu samochodowego, bo niestety nie od tłumów turystów, spacerując wzdłuż Tamizy możemy zobaczyć kilka najważniejszych atrakcji Londynu. Zaczynam spod London Eye i nabrzeżem udajemy się w stronę Tower Bridge.

Po drodze mijamy między innymi: Royal National Theatre, wieżę OXO, galerię Tate Modern, teatr Szekspira, galeon Golden Hind, HMS Belfast aż w końcu dochodzimy do Tower Bridge, gdzie możemy przeprawić się na drugą stronę rzeki, odwiedzić wspomniane wcześniej doki Katarzyny, zahaczyć o twierdzę Tower i ponownie wzdług Tamizy udać się w stronę katedry St Paul’s.

Polecamy taki spacer zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

 

2 thoughts on “Zwiedzanie Londynu, czyli co jeszcze warto tam zobaczyć”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *