Strona główna » 5 pomysłów na rodzinny dzień w Żarkach

5 pomysłów na rodzinny dzień w Żarkach

przez Wszedobylscy

Jeśli planujecie rodzinną podróż na Jurę Krakowsko-Częstochowską, to koniecznie zajrzyjcie do niewielkiej miejscowości Żarki – miasto ma w zanadrzu kilka wyjątkowych atrakcji dla dzieci i jest też świetnym miejscem na rozpoczęcie wycieczek rowerowych po regionie. Żarki odkryliśmy podczas naszej wycieczki po województwie śląskim zorganizowanej przez Śląskie Travel dla blogujących i podróżujących rodzin. Byliśmy naprawdę zaskoczeni, ile fajnych i ciekawych miejsc dla dzieciaków można znaleźć w tej niewielkiej miejscowości!

Targowisko przy stodołach

Dwa razy w tygodniu (w środy oraz soboty) na placu przy starych stodołach odbywa się wielki, największy w północnej części województwa śląskiego, targ pod chmurką. Kupić możemy tutaj wszystko: owoce, warzywa, ubrania, buty, artykuły gospodarstwa domowego. Szczególnie warto zajrzeć do pani Jadwigi, u której możemy spróbować jedynego w swoim rodzaju słodkiego chleba gryczanego, tatarczucha. Dzieci zachwycone będą wizytą w jednej z części na targu, gdzie sprzedawany jest żywy inwentarz.

targowisko1 targowisko

targ9

Stary Młyn

W Muzeum Dawnych Rzemiosł przeniesiemy się w dawne czasy. W starym budynku młyna dzieci mogą zobaczyć, jak kiedyś wyglądał handel zbożem, jak kiedyś przygotowywano mąkę do pieczenia chleba, jak kilkaset lat temu toczyło się życie w miasteczku, jak pracował szewc. Atrakcje w muzeum przygotowano z myślą o najmłodszych gościach, eksponatów można dotykać, pograć w gry na interaktywnych ekranach.

O muzeum, godzinach otwarcia i cenach biletów przeczytacie na stronie internetowej Muzeum Dawnych Rzemiosł 

muzeum

muzeum,starymlyn muzeum,starymlyn1

muzeum11

Hokus Pokuss

Słodkie warsztaty dla dzieci w każdym wieku. W manufakturze Hokus Pokuss maluchy mogą na własne oczy zobaczyć, jak powstają cukierki oraz lizaki, następnie same mogą przygotować własny słodki upominek. Kiedy dzieci biorą udział w warsztatach, dorośli mogą napić się kawy w kawiarence. Na miejscu można też kupić ręcznie robione lizaki oraz cukierki.

Więcej informacji o manufakturze przeczytacie na stronie internetowej Hokus Pokuss

hokus,pokuss hokus,pokuss1 hokus,pokuss2 hokus,pokuss3

hokus4

hokus3

EtnoJura

Kreatywne zabawy dla młodszych i starszych. W pracowni odbywają się warsztaty z wikliną (nawet najmłodsze dzieci z pomocą rodziców mogą upleść ciekawe ozdoby z wikliny), warsztaty druku na tkaninie, robienie lalek czy zabawek ze słomy. W EtnoJurze odbywają się także różne zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, np. toczenie wiklinowych kul. Na miejscu zjemy też tradycyjne racuchy i napijemy się lemoniady. W EtnoJurze działa też sklepik, w którym możemy kupić ręcznie robione ozdoby.

Więcej informacji o warsztatach dla dzieci przeczytacie na stronie internetowej EtnoJura

etnojura,warsztaty etnojura,warsztaty1 etnojura,sklep

Gazikiem przez Jurę

Wyruszcie na zwiedzanie okolicy samochodami terenowymi z 1969 roku! Gazikami ruszamy spod Przystani Turystycznej Leśniów, polnymi drogami jedziemy na punkt widokowy, skąd możemy podziwiać piękny jurajski krajobraz. Wycieczka trwa około 40 minut, a kosztuje nawet 7 PLN od osoby, ale przejażdżka takim autem po bezdrożach gwarantuje świetne wrażenia!

Rezerwacji miejsc i wycieczki można dokonać na stronie Przystani Turystycznej Leśniów.

gaziki,jura gaziki,jura1

Co jeszcze można robić z dziećmi w Żarkach? W Przystani Leśniów odbywają się warsztaty robienia pizzy. Przy ul. Leśniowskiej znajduje się  mały raj dla dzieci – Turystyczna Frajda, czyli linowy plac zabaw, tor rowerowy oraz zadaszone miejsca do odpoczynku. Latem warto wybrać się na miejskie kąpielisko przy ulicy Wierzbowej, gdzie mieści się także zewnętrzna siłownia, rozbudowany plac zabaw oraz dwa boiska do siatkówki plażowej. Dzieci są bardzo mile widziane w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach, gdzie ojcowie paulini mają specjalny program zwiedzania przygotowany dla najmłodszych.

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej