Wyjątkowe miejsce: Stodolarnia

Co może powstać, jeśli połączymy ogromną pasję dwójki ludzi, zaangażowanie okolicznych mieszkańców oraz stary budynek? Stodolarnia! W niewielkiej, położonej na skraju województwa warmińsko-mazurskiej wsi Oleśno znajdziecie miejsce tak wyjątkowe i niepowtarzalne, że będziecie zbierać szczęki z podłogi. My zbieraliśmy!

Stodolarnia. Historia krótka

Wszystko zaczęło się bardzo prozaicznie – mieszkańcy wsi skrzyknęli się, by zadbać o wygląd okolicy. Przez kilka kolejnych dni porządkowali zaniedbany teren wokół stawu. Pomagali wszyscy: dzieciaki, młodzież, seniorzy. Wspólne działanie tak im się spodobało, że chcieli więcej. Więcej zbiorowych akcji, więcej spotkań. Tak zakiełkowała w głowie Marleny pewna idea, by stworzyć w Oleśnie miejsce dla mieszkańców. Najpierw spotkania odbywały się w wiejskiej świetlicy, ale chętnych było zawsze więcej niż wolnych miejsc.

Stodolarnia

A co gdyby wykorzystać stary rolniczy budynek, który przestał już lata temu pełnić swoją funkcję? To był strzał w dziesiątkę! Stara stodoła powoli zaczęła nabierać nowego charakteru – mieszkańcy wsi chętnie dzielili się swoimi starociami i pamiątkami. Do stodoły trafiły stare sprzęty, meble, obrazy, fotografie… I wiele innych przedmiotów, każdy ze swoją historią. Tak powstała Stodolarnia. W pewnym sensie można powiedzieć, że jest to skansen albo muzeum – tyle tu naprawdę niepowtarzalnych eksponatów. I robi to ogromne wrażenie już w momencie, kiedy przekroczycie próg stodoły.

Ale to nie wszystko! Do Stodolarni można wpaść nie tylko w towarzyskich celach. Odbywają się tutaj warsztaty artystyczne (np. teatralne), przyjeżdżają z wizytą zespoły muzyczne. Wszystko po to, by urozmaicić życie mieszkańcom, a w szczególności pobudzić wyobraźnię u dzieciaków i wśród lokalnej młodzieży.

Wisienka na torcie – w Stodolarni można też przenocować! Niektórzy tak się zapalili do tego pomysłu, że chcieli już urządzać tu wszystkie najbliższe uroczystości: od urodzin aż po ślub. Co ciekawe, właściciele planują stworzyć tutaj oazę dla rowerzystów. W końcu Żuławy Wiślane świetnie nadają się na rowerowe wycieczki!

Dzieje się w Oleśnie, dzieje się bardzo wiele! Lokalna inicjatywa, pomysłowość, trochę przestrzeni – to wystarczyło, żeby powstało miejsce niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Jak mówią: Oleśno to wieś z pomysłem. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Oby więcej takich inicjatyw!

P.S. Więcej fotografii ze Stodolarni Wam nie pokażemy – to musicie zobaczyć na własne oczy!

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email