Strona główna » Wyjątkowe miejsce: Stodolarnia

Wyjątkowe miejsce: Stodolarnia

przez Wszedobylscy

Co może powstać, jeśli połączymy ogromną pasję dwójki ludzi, zaangażowanie okolicznych mieszkańców oraz stary budynek? Stodolarnia! W niewielkiej, położonej na skraju województwa warmińsko-mazurskiej wsi Oleśno znajdziecie miejsce tak wyjątkowe i niepowtarzalne, że będziecie zbierać szczęki z podłogi. My zbieraliśmy!

Stodolarnia. Historia krótka

Wszystko zaczęło się bardzo prozaicznie – mieszkańcy wsi skrzyknęli się, by zadbać o wygląd okolicy. Przez kilka kolejnych dni porządkowali zaniedbany teren wokół stawu. Pomagali wszyscy: dzieciaki, młodzież, seniorzy. Wspólne działanie tak im się spodobało, że chcieli więcej. Więcej zbiorowych akcji, więcej spotkań. Tak zakiełkowała w głowie Marleny pewna idea, by stworzyć w Oleśnie miejsce dla mieszkańców. Najpierw spotkania odbywały się w wiejskiej świetlicy, ale chętnych było zawsze więcej niż wolnych miejsc.

Stodolarnia

A co gdyby wykorzystać stary rolniczy budynek, który przestał już lata temu pełnić swoją funkcję? To był strzał w dziesiątkę! Stara stodoła powoli zaczęła nabierać nowego charakteru – mieszkańcy wsi chętnie dzielili się swoimi starociami i pamiątkami. Do stodoły trafiły stare sprzęty, meble, obrazy, fotografie… I wiele innych przedmiotów, każdy ze swoją historią. Tak powstała Stodolarnia. W pewnym sensie można powiedzieć, że jest to skansen albo muzeum – tyle tu naprawdę niepowtarzalnych eksponatów. I robi to ogromne wrażenie już w momencie, kiedy przekroczycie próg stodoły.

Ale to nie wszystko! Do Stodolarni można wpaść nie tylko w towarzyskich celach. Odbywają się tutaj warsztaty artystyczne (np. teatralne), przyjeżdżają z wizytą zespoły muzyczne. Wszystko po to, by urozmaicić życie mieszkańcom, a w szczególności pobudzić wyobraźnię u dzieciaków i wśród lokalnej młodzieży.

Wisienka na torcie – w Stodolarni można też przenocować! Niektórzy tak się zapalili do tego pomysłu, że chcieli już urządzać tu wszystkie najbliższe uroczystości: od urodzin aż po ślub. Co ciekawe, właściciele planują stworzyć tutaj oazę dla rowerzystów. W końcu Żuławy Wiślane świetnie nadają się na rowerowe wycieczki!

Dzieje się w Oleśnie, dzieje się bardzo wiele! Lokalna inicjatywa, pomysłowość, trochę przestrzeni – to wystarczyło, żeby powstało miejsce niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Jak mówią: Oleśno to wieś z pomysłem. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Oby więcej takich inicjatyw!

P.S. Więcej fotografii ze Stodolarni Wam nie pokażemy – to musicie zobaczyć na własne oczy!

To może Ci się również spodobać!