Strona główna » Szlaki w Karkonoszach: Wodospad Kamieńczyka

Szlaki w Karkonoszach: Wodospad Kamieńczyka

przez Wszedobylscy
Wodospad Kamieńczyka

Szklarska Poręba to doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki po urokliwych Karkonoszach. Choć latem potrafi być tu naprawdę tłoczno, wystarczy wyruszyć poza centrum miasteczka, by cieszyć się większym spokojem, a przede wszystkim piękną przyrodą. Korzystając z dostępnych szlaków turystycznych, zaplanować warto krótką, pieszą wycieczkę, by zobaczyć malowniczy Wodospad Kamieńczyka. Trasa wiodącą przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego nie powinna przysporzyć większych problemów nawet okazjonalnym piechurom, jedynie jej ostatni fragment jest nieco bardziej wymagający. Za to widoki po dotarciu do celu – bezcenne!

Szlak ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyka

By dotrzeć ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyka, wystarczy podążać czerwonym szlakiem. Taki spacer z miasta zajmuje ok. godziny w jedną stronę. Ci, którzy podróżują przez Dolny Śląsk samochodem mogą zatrzymać się na parkingu znajdującym się przy Szosie Czeskiej, prowadzącej ze Szklarskiej Poręby w stronę Jakuszyc. Latem może okazać się to trochę problematyczne, ale poza sezonem nie powinno być większego problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. Za pozostawienie auta na parkingu zapłacimy 20 PLN za dobę lub 5 PLN za godzinę. Szczęścia można szukać również na okolicznych prywatnych parkingach.

Z parkingu do wodospadu czeka nas już tylko ok. półgodzinny spacer.

Na początku trasa łagodnie wznosi się pod górę. Z czasem kamienna ścieżka staje się coraz bardziej wyboista, trzeba uważniej stawiać kroki i przede wszystkim zadbać o wygodne obuwie, odpowiednie do pieszych wycieczek po nierównym terenie.

Wodospad Kamieńczyka. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby
Wodospad Kamieńczyka. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby

Najbardziej wymagający fragment czeka nas pod sam koniec. By dotrzeć do Wąwozu Kamieńczyka trzeba się trochę bardziej wysilić, gdyż ścieżka zaczyna stromo piąć się pod górę. Utrudnieniem mogą być również wystające i śliskie kamienie. Warto się natrudzić! Po krótkiej wspinaczce odbijamy z czerwonego szlaku na ścieżkę, która poprowadzi nas już prosto do Wąwozu Kamieńczyka. Po drodze jeszcze tylko krótki przystanek przy kasie, ubieramy kaski i…

Wodospad Kamieńczyka. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby
Wodospad Kamieńczyka. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby

Wąwóz i Wodospad Kamieńczyka

… przenosimy się w naprawdę magiczne miejsce! Wcale z tą magią nie przesadzamy, bo ta miejscówka tak niektórych zauroczyła, że nakręcono tu ujęcia do hollywoodzkiego hitu “Opowieści z Narni: Książę Kaspian”. Wąskimi, metalowymi schodkami schodzimy powoli w dół. Dobrze się trzymajcie, bo potrafi tu być naprawdę ślisko.

Wodospad Kamieńczyka. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby

W oddali słychać już powoli huk spływającej z impetem wody, ale sam Wąwóz Kamieńczyka też robi ogromne wrażenie. Wąski, długi na 100 metrów, otoczonymi pionowymi skałami, których wysokość sięga nawet ponad 30 metrów, porośnięty bujną roślinnością.

Wodospad Kamieńczyka. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby
Wodospad Kamieńczyka. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby
Wodospad Kamieńczyka. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby

Jesteśmy! Przed nami najwyżej położony w tej części Karkonoszy wodospad. Składający się z trzech kaskad Wodospad Kamieńczyka ma wysokość 27 metrów. Za środkową kaskadą znajduje się Złota Jama, który została tu wydrążona przez poszukiwaczy drogocennych kamieni. Warto przystanąć tu choć na chwilę dłużej, niż tylko na czas pstryknięcia zdjęcia. Spływająca kaskadami woda robię wrażenie!

Wodospad Kamieńczyka

Po powrocie na czerwony szlak warto wspiąć się jeszcze kawałek pod górę, gdyż dosłownie kilka kroków dalej znajduje się platforma widokowa, z której można bezpłatnie podziwiać wodospad, choć z nieco innej perspektywy.

Wodospad Kamieńczyka. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby

Tuż obok mieści się Schronisko Kamieńczyk. Można tu odsapnąć, posilić się i przybić pamiątkową pieczątkę. Obok mieści się też drewniana chata z grillem, na którym można upiec kiełbaski. W wersji dla głodomorów: dostępne są już gotowe przekąski i przysmaki.

Przy Schroniku Kamieńczyk

Znad Wodospadu Kamieńczyka można wrócić do Szklarskiej Poręby. Kiedy nie ma tłumów, taka wycieczka z parkingu do wąwozu i z powrotem zajmie nam ok. 1,5 do 2 godzin. Można również kontynuować pieszą wyprawę – czerwony szlak poprowadzi nas na Halę Szrenicką. Będąc w tej okolicy, warto również odwiedzić drugi wodospad – do Wodospadu Szklarki prowadzi czarny szlak. Nie sposób go przeoczyć, bo wracając do Szklarskiej Poręby mijamy Rozdroże pod Kamieńczykiem. Tu wystarczy spojrzeć na znaki, skręcić w dobrą stronę i po półtorej godziny spaceru jesteśmy już na miejscu.

Rozdroże pod Kamieńczykiem

Wodospad Kamieńczyka. Informacje praktyczne

Wodospad Kamieńczyka czynny jest przez cały rok. Od grudnia do marca do Wąwozu można zejść w godzinach od 9 do 16. Od kwietnia do czerwca oraz we wrześniu i październiku wodospad można podziwiać z bliska w godzinach od 9 do 17. W lipcu oraz sierpniu Wąwóz Kamieńczyka dostępny jest dla zwiedzających w godzinach od 9 do 18.

Wejście pod sam wodospad jest płatne. Normalny bilet wstępu kosztuje 10 PLN, za ulgowy zapłacimy 5 PLN. Warto pamiętać, że bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego nie upoważnia do wstępu do Wąwozu i na odwrót. Wejściówki na teren parku najwygodniej kupić jest przez Internet.

To popularny szlak turystyczny i szczególnie latem do Wąwozu Kamieńczyka mogą ustawiać się dłuższe kolejki. Wodospad Kamieńczyka odwiedziliśmy w sierpniowe popołudnie i do kasy czekaliśmy ok. 40 minut. Ale było warto! Poza sezonem na pewno jest tu zdecydowanie mniej tłoczno.


Odkryj z nami piękno Dolnego Śląska! Zainspiruj się do kolejnych podróży:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej