Strona główna » Piesza wycieczka na Preikestolen

Piesza wycieczka na Preikestolen

przez Wszedobylscy

Majestatyczna skalna ambona i znakomity punkt widokowy na wspaniały Lysefjorden. Naszą przygodę z Norwegią rozpoczęliśmy od pieszej wędrówki na Preikestolen.

Trekking na Preikestolen

Biorąc pod uwagę dojazd oraz samą wędrówkę to wyprawa na Preikestolen zajmuje cały dzień. Naszą pieszą wycieczkę rozpoczynamy spod schroniska, pozostawiając na parkingu nasz samochód. Przed nami do pokonania niemal 4-kilometrowy odcinek trasy, na końcu której czeka nas niepowtarzalny widok.

preikestolen

By dotrzeć na Preikestolen do przejścia mamy 3,8 km w jedną stronę, startujemy z wysokości 270 metrów i wspinamy się na wysokość 604 metrów. Szlak oznaczony został jako szlak o średnim stopniu trudności – po drodze do pokonania mamy dwa dość strome wzniesienia, ale nie stanowią one większego problemu nawet dla dzieci.

preikestolen

Wędrówka w jedną stronę zajmuje około 2 godzin. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w prowiant na drogę oraz wygodne buty – nie wybierajmy się na wycieczkę w klapkach. Warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie i coś przeciwdeszczowego – choć podczas naszej wędrówki deszcz nie padał, to było dość chłodno i bardzo wilgotno, a ciemne chmury wisiały nam niemal nad głowami.

preikestolen

Niestety nie mamy co liczyć na kameralne podziwianie widoków, szczególnie w szczycie sezonu – to bardzo popularny i chętnie uczęszczany szlak.

mn4

W drodze na Preikestolen zobaczymy zapierające dech przepaście, szczeliny w skałach, fiord wcinający się głęboko w ląd – atrakcje szczególnie polecane osobom cierpiącym na lęk wysokości.

preikestolen

I w końcu, po dwóch godzinach wędrówki, docieramy do słynnej skalnej półki, zawieszonej ponad 600 metrów nad Lysefjorden. Co odważniejsi siadają na jej krawędzi, podziwiając z góry fiord.

preikestolen

preikestolen

preikestolen

Można również wspiąć się na nieco wyższą skałę tuż za półką – panorama z tej perspektywy jest jeszcze bardziej zachwycająca.

preikestolen

Jednak żadne ujęcie nie odda całkowicie piękna i majestatyczności tego miejsca – to po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Najlepiej w miesiącach letnich, mamy dużą szansę trafić na sprzyjającą pogodę.

preikestolen

Jak dotrzeć na Preikestolen?

Najbliżej położone lotnisko przy Preikestolen to port lotniczy Stavanger. Liniami Wizz Air dolecimy do Stavanger z Gdańska, Katowic oraz Szczecina oraz liniami Norwegian z Krakowa. Z lotniska na przystań promową w Stavanger dojedziemy w 30 minut korzystając np. z austobusów Flybussen. Cena biletu w jedną stronę wynosi 108 NOK, w dwie strony – 216 NOK od osoby.

>>> Sprawdź rozkład Flybussen

Ze Stavanger wyruszamy następnie promem do Tau (kursują nawet co pół godziny w zależności od pory dnia), podróż trwa ok. 40 minut, bilet w jedną stronę kosztuje 52 NOK. Po dopłynięciu do Tau musimy wsiąść w autobus, który po ok. 20 minutach jazdy dociera na parking, skąd możemy rozpocząć naszą pieszą wyprawę na Preikestolen.

>>> Sprawdź rozkład promów z Stavanger do Tau


Zobaczcie, jak pięknie jest w Norwegii! Odwiedźcie urocze Bergen, wybierzcie się w podróż Drogą Śnieżną, ruszcie w drogę szlakiem kościołów klepkowych.

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej