Strona główna » Taszkent, tętniąca życiem stolica Uzbekistanu. Co warto zobaczyć?

Taszkent, tętniąca życiem stolica Uzbekistanu. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Taszkent - co warto zobaczyć?

Taszkent to miasto kontrastów. Szklane drapacze chmur sąsiadują tu z postsowieckimi gmaszyskami i tradycyjną uzbecką zabudową. Może przytłoczyć hałasem, gwarem i niekończącym się dźwiękiem klaksonów, ale też urzec labiryntem uliczek oraz zaułków, gdzie życie toczy się w swoim tempie. Przemierzając Taszkent, możemy poczuć powiew dobrze znanej nam europejskiej kultury, ale w orientalną nutą. Choć dla wielu jest to jedynie krótki przystanek podczas podróży przez Uzbekistan, to warto poświęcić mu dłuższą chwilę. I dać się zaskoczyć! Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Taszkencie!   

Taszkent. Ciekawe miejsca i atrakcje

Stary Taszkent

Zostawiamy za sobą nowoczesne i tętniące życiem centrum Taszkentu, by zanurzyć się w labirynt uliczek Eski Shahar, starej części miasta. Oprócz nielicznych turystów, niespiesznie podążających przez zaułki, życie toczy się tutaj swoim tempem. Dzieciaki grają w piłkę, starsi siedzą w cieniu drzew. Jesteśmy tu z dala od hałasu wielkiej stolicy.

Taszkent - co warto zobaczyć?

Zaglądamy do jednego z domów. Za jego biało-niebieskimi drzwiami kryje się pracownia, w której powstają ręcznie robione tkaniny. Zobaczyć można tu tradycyjne uzbeckie krosno tkackie oraz wyroby, które na nim powstają. Trudno się oprzeć takim tekstyliom! 

Taszkent - co warto zobaczyć?
Taszkent - co warto zobaczyć?

Krok za krokiem z tej spokojnej dzielnicy Taszkentu trafiamy do duchowego centrum miasta, czyli do imponującego kompleksu Hazrati Imam.

Hazrati Imam

Ten majestatyczny kompleks został wzniesiony wokół miejsca spoczynku Hazrati Imama, jednego z pierwszych islamskich kaznodziei w Taszkencie. Wokół placu wznoszą się medresy, meczety, mauzoleum, muzeum, w którym znajduje się jedna z najstarszych na świecie ksiąg Koranu oraz biblioteka. Były one budowane na przestrzeni wieków. Najbardziej wiekowa jest medresa Barak-khan oraz mauzoleum Abubakr Kaffal-Shashi – oba budynki wybudowano w XVI wieku. Meczet Hazrati Imam należy z kolei do najnowszych – został oddany do użytku w 2007 roku. W dawnej medresie działają dziś sklepiki z pamiątkami i rękodziełem, natomiast meczety dalej funkcjonują jako miejsce modlitwy. Kompleks przyciąga zarówno wiernych, jak i tych zaintrygowanych kulturą muzułmańską. 

Taszkent - co warto zobaczyć?
Taszkent - co warto zobaczyć?
Taszkent - co warto zobaczyć?

Medresy w Taszkencie

Niegdyś imponujące wyższe szkoły muzułmańskie, dziś w większości stały się swego rodzaju bazarem. Dawne pokoje studentów przekształcone zostały w sklepiki, w których można nabyć pamiątki i najprzeróżniejsze wyroby. Ale pełnią też one funkcję centrum rzemiosła i sztuki. Można tam zobaczyć tradycyjne uzbeckie rękodzieło: ceramikę, przedmioty wykonane z drewna i ręcznie zdobione tkaniny.

Taszkent - co warto zobaczyć?

Wśród największych i najciekawszych medres w Taszkencie wyróżnić można wspomnianą już wcześniej Barak-khan, mieszczącą się w kompleksie Hazrati Imam, ale też zbudowaną w XVI wieku medresę Kukeldash czy zabytkową medresę Abulkasym. Bazar Chorsu

Bazar Chorsu

Tego miejsca nie możecie przegapić, będąc w Taszkencie! Jeden z największych i zarazem najstarszych bazarów w Azji Środkowej to tętniąca życiem miejscówka, gdzie poczuć można autentyczną uzbecką atmosferę. Jest głośno i gwarno, a stragany uginają się od lokalnych produktów. Tu kupić można dosłownie wszystko!  

Taszkent - co warto zobaczyć?
Taszkent - co warto zobaczyć?

Już sam budynek targowiska Chorsu przykuwa wzrok swoją charakterystyczną kopułą, zdobioną niebieską mozaiką. W głównym budynku bazaru na stoiskach sprzedawane jest przede wszystkim mięso oraz nabiał, a na piętrze – suszone owoce, przyprawy i słodkości. A potem mamy już stragany ze świeżymi warzywami i owocami, tkaninami, pamiątkami, przedmiotami codziennego użytku, a nawet sklepiki ze złotem. Skrzydło jednego z mniejszych budynków to z kolei jedna wielka piekarnia, gdzie z bliska zobaczyć można, jak wypieka się tradycyjny uzbecki chleb. 

Taszkent - co warto zobaczyć?
Taszkent - co warto zobaczyć?

Bazar Chorsu to również doskonałe miejsce dla wszystkich amatorów lokalnych smaków. Część targowiska stanowi kuchnia pod chmurką, gdzie przygotowywane są tradycyjne potrawy i przekąski. Warto tu zajrzeć, bo klimatu tego miejsca nie da się nawet opisać!  

Hotel Uzbekistan

To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Taszkentu. Liczący siedemnaście pięter Hotel Uzbekistan został zbudowany w latach 70-tych XX wieku w klasycznym postsowieckim stylu. Choć przytłacza swoją ciężką architekturą, budynek stał się jedną z największych atrakcji w mieście. W jego wnętrzach znajduje się ponad 250 pokoi i jeszcze do niedawna był on jedynym obiektem, który mógł przyjąć duże zorganizowane grupy turystów. Trzeba przyznać, że hotel jest świetnie zlokalizowany – tuż przy stacji metra oraz przy samym placu Amir Temura. 

Taszkent - co warto zobaczyć?

Metro w Taszkencie

Metro pełni tu nie tylko funkcję środka transportu, ale jest również swego rodzaju podziemną galerią sztuki. Pierwszy system metra w Azji Środkowej, jak i w Uzbekistanie został uruchomiony w 1977 roku. Wiele stacji, na wzór moskiewskiego metra, została wyłożona marmurem i ozdobiona polichromiami, a klimatu dodają im także bogato zdobione kolumny oraz żyrandole. Co ciekawe, stacje zostały tak wybudowane, żeby pełniły także funkcję schronów przeciwatomowych. 

Taszkent - co warto zobaczyć?

By zobaczyć tą zachwycającą choć nietypową galerię, wystarczy kupić bilet na metro (kosztuje 2000 UZS, czyli 64 gr!), wsiąść do pociągu i wysiąść na odpowiedniej stacji. Szczególnie imponująco prezentują się stacje metra: Kosmonavtlar, G’afur G’ulom, Pakthakor czy Alisher Navoi.     

Tashkent City Park

Tu poczujemy nieco bardziej biznesowy charakter Taszkentu. Pośród szklanych budynków, które wyrastają w iście ekspresowym tempie, mieści się także zadbany kawałek zieleni. Tashkent City Park to alejki z ławeczkami, na których można przysiąść, by podziwiać niesamowity spektakl tańczących w takt muzyki fontann. Znajdziemy tutaj kilka restauracji i kawiarni, jak również muzeum figur woskowych i planetarium. To przyjemne miejsce na spacer, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorową porą. 

Taszkent - co warto zobaczyć?

Magic City w Taszkencie

Taszkent potrafi zaskoczyć. W samym sercu stolicy dumnie stoi zamek rodem z bajek Disney’a! Wokół niego wyrosło całe kolorowe miasteczko, w którym znajdują się liczne sklepy, butiki oraz restauracje, a także park rozrywki, kino oraz akwarium. Można by rzec, że Magic City to rozrywkowe centrum Taszkentu. Wejście na jego teren jest bezpłatne, a bilety kupuje się na konkretne atrakcje. Wieczorem wszystko jest podświetlone, a całe miejsce tętni życiem do późnych godzin. 

Taszkent - co warto zobaczyć?
Taszkent - co warto zobaczyć?

Ceramika uzbecka

Zabrakło nam czasu, by dotrzeć do Kotliny Fergańskiej, która słynie z wyrobów ceramicznych, ale udało się zobaczyć chociaż kawałek tego niezwykłego świata właśnie w Taszkencie. Rakhimov’s Ceramic Studio to rodzinna manufaktura, która z pokolenia na pokolenie ręcznie tworzy zachwycające dzieła sztuki. Właściciel oprowadził nas po swojej pracowni, opowiedział, jak krok po kroku powstają tutaj ceramiczne cudeńka i zaprowadził do swojej galerii, gdzie każdy członek rodziny prezentuje swoje wyroby. Dowiedzieliśmy się, skąd czerpią inspirację i jak wyglądają oraz co oznaczają tradycyjne wzory.  Przy okazji mogliśmy też zobaczyć, jak mieszkają uzbeckie rodziny. Wewnętrzne dziedzińce, pełne zieleni i bibelotów, zdecydowanie przypadły nam do gustu! Oprowadzanie po Rakhimov’s Ceramic Studio odbywa się w języku angielskim i kosztuje 40 000 UZS (12 PLN). Można też zarezerwować tutaj specjalne warsztaty ceramiczne.  

Taszkent - co warto zobaczyć?
Taszkent - co warto zobaczyć?

Taszkent. Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Taszkentu?

Dzięki bezpośredniemu połączeniu LOT Polish Airlines, Uzbekistan jest teraz na wyciągnięcie ręki. Nasz narodowy przewoźnik realizuje cztery rejsy tygodniowo między Warszawą a Taszkentem. W zależności od dnia wylot z lotniska Chopina zaplanowany jest na godziny popołudniowe lub nocne. Połączenie do Uzbekistanu obsługiwane jest samolotami Boeing 737-800 lub 737 MAX 8, które zabierają na pokład pasażerów w dwóch klasach: Economy oraz Premium Economy. Podróż trwa ok. sześciu godzin, a w trakcie lotu serwowane są posiłki oraz napoje. 

Loty z Polski do Uzbekistanu

Lotnisko w Taszkencie zlokalizowane jest w obrębie miasta i do wybranego przez nas miejsca najszybciej dotrzemy taksówką, którą najlepiej zamówić za pomocą aplikacji YandexGo. W hali przylotów od razu możemy wymienić gotówkę (najlepiej dolary) na uzbeckie sumy oraz kupić kartę SIM. 

Jak poruszać się po Taszkencie?

Metro w Taszkencie

Wybudowany w Taszkencie w latach 70-tych XX wieku system metra był pierwszym zarówno w Uzbekistanie, jak i całej Azji Środkowej. Dziś funkcjonują tu cztery linie, dzięki którym można dotrzeć do najciekawszych i największych atrakcji w mieście. Bilet na przejazd kosztuje zaledwie 2000 UZS (0,64 PLN) i można go nabyć w kasach przy wejściu na peron. 

Korzystając z metra, dojedziemy m.in. pod słynny Hotel Uzbekistan, w okolicę bazaru Chorsu, do nowoczesnego serca miasta, czyli Tashent City Park czy na stację kolejową. 

Taksówki w Taszkencie

Po Taszkencie przemieszczaliśmy się zarówno metrem, jak i taksówkami, które zamawialiśmy za pomocą aplikacji YandexGO. Wielokrotnie już o niej wspominaliśmy – to zdecydowanie jedna z najbardziej przydatnych aplikacji, z której korzystaliśmy właśnie w stolicy Uzbekistanu, jak i Bucharze czy Samarkandzie. Dzięki niej zamówić możemy transport z/do dowolnego punktu w mieście, od razu widząc cenę za przejazd.  

Noclegi w Taszkencie

Taszkent był naszym pierwszym przystankiem podczas podróży do Uzbekistanu. Zmęczeni po nocnym locie, postanowiliśmy najpierw nieco wypocząć, zanim ruszymy w dalszą drogę. Zarezerwowaliśmy nocleg w 5 Wood Hotel & SPA, kameralnym hotelu w jednej z bocznych uliczek Taszkentu. Dzięki uprzejmości obsługi mogliśmy zameldować się już z samego rana i odpocząć po długiej podróży. Ze względu na krótki czas naszego pobytu nie udało nam się skorzystać z tutejszej strefy SPA, za to następnego dnia rano zjedliśmy pyszne śniadanie i pojechaliśmy na dworzec kolejowy, by pociągiem dotrzeć do Samarkandy.

Nocleg w Taszkencie
Sprawdź ceny i zarezerwuj pobyt z pysznym śniadaniem w 5 WOOD Hotel and SPA

Do Taszkentu wróciliśmy ponownie na kilka dni pod koniec naszej wyprawy przez Uzbekistan. Tym razem na trzy noce zatrzymaliśmy się we Florence Boutique Hotel. Obiekt zlokalizowany jest w spokojnej dzielnicy Taszkentu, a w pobliżu znajdują się liczne sklepiki i bary. Do centrum miasta chodziliśmy pieszo (ok. godzinę spaceru) lub zamawialiśmy transport za pomocą aplikacji YandexGO. Wygodnie urządzone i przestronne pokoje zapewniły nam komfortowy wypoczynek, a śniadania serwowane w formie bufetu szwedzkiego stanowiły świetny początek każdego dnia. Sympatyczna obsługa chętnie służyła pomocą i dbała o wygodę swoich gości. 

Nocleg w Taszkencie
Sprawdź ceny i zarezerwuj komfortowy pobyt w nowoczesnym hotelu z pysznym śniadaniem w Florence Boutique Hotel

Wybór noclegów w Taszkencie jest bardzo duży, a ceny są bardzo przystępne, dzięki czemu z łatwością można zarezerwować taki, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom i jednocześnie nie nadwyręży podróżniczego budżetu.

 

Gdzie zjeść w Taszkencie?

To właśnie w Taszkencie zaczęliśmy naszą przygodę z kuchnią uzbecką! Pierwszym miejscem, które tu odwiedziliśmy była restauracja Shashlik&Somsa. Z obszernego menu zamówiliśmy do spróbowania somsy z różnym nadzieniem, sałatkę ze świeżych warzyw, a także szaszłyki z mięsem oraz warzywne. I obowiązkowo dzbanek zielonej herbaty! Wszystko było tak pyszne, że w mgnieniu oka zniknęło z naszych talerzy. Wybór szaszłyków jest tu naprawdę spory, wystarczy zajrzeć do witryny, która po brzegi jest wypełniona najróżniejszymi smakołykami. Urzekło nas również wnętrze lokalu, w którym mieszka mnóstwo śpiewających ptaszków. To była dla nas nowość, ale w kolejnych odwiedzanych przez nas restauracjach wielokrotnie widzieliśmy właśnie takie klatki z ptakami. 

W poszukiwaniu tradycyjnych potraw kuchni uzbeckiej, warto wybrać się na bazar Chorsu. Tu zjeść można dosłownie wszystko! Specjalnością Taszkentu jest naryn, makaron serwowany z koniną. Na grillach skwierczą mięsne szaszłyki, w kociołkach mieszany jest plov, w garnkach czekają aromatyczne zupy. Na obiad przychodzą tu zarówno starsi, jak i młodsi, grupy znajomych, jak i rodziny. Szczególnie polecamy spróbować świeżego uzbeckiego chleba, wypełnionego mięsnym szaszłykiem z dodatkiem cebuli oraz przypraw. Doskonałe w swojej prostocie! Te smaki tak nam przypadły do gustu, że na bazar wracaliśmy kilkukrotnie. 

Gdzie zjeść w Taszkencie?
Gdzie zjeść w Taszkencie?

Taszkent. Mapa atrakcji


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O UZBEKISTANIE:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej