Aspö, szwedzka wyspa archipelagu Karlskrony

Na jedną z najbardziej malowniczych wysp archipelagu Karlskrony, Aspö, dotrzemy tylko drogą morską. Latem relaksują się tu mieszkańcy Karlskrony, którzy zbudowali tutaj charakterystyczne drewniane domki letniskowe.


 
Z Karlskrony na wyspę Aspö codziennie kursuje bezpłatny prom, który zabiera zarówno pasażerów pieszych, jak i samochody. Przystań zlokalizowana jest tuż obok wyspy Stumholmen, na której znajduje się Muzeum Marynarki Wojennej. Promy kursują w godzinach od 5:30 do północy, trasa obsługiwana jest raz na godzinę – oprócz porannego oraz popołudniowego szczytu od poniedziałku do piątku, kiedy promy kursują co pół godziny.

aspo12

Rejs promem trwa niecałe 30 minut. Po drodze możemy podziwiać panoramę Karlskrony z portem wojennym oraz stocznią.

aspo8

aspo9

W sezonie letnim Aspö to wakacyjna wyspa, chętnie odwiedzana zarówno przez Szwedów, jak i zagranicznych turystów. Na stałe mieszka tu niecałe 500 osób. Tuż po wyjściu z promu znajdziemy mapę wyspy z zaznaczonymi dwoma trasami jej zwiedzania: obie mają długość około 9 kilometrów. Wyspę najlepiej zwiedzać na rowerze (w sezonie można go wypożyczyć na miejscu).

aspo6

My wyspę zwiedzamy na piechotę – lokalnymi dróżkami, między drewnianymi domkami z dokładnie przystrzyżonymi trawnikami kierujemy się w stronę twierdzy twierdza Drottningsskär. Twierdzę można zwiedzać w okresie wiosenno-letnim, wtedy działa też tutaj restauracja.

aspo1

Ponieważ jest październik, większość atrakcji jest już zamknięta, spotykamy tu tylko kilku lokalnych mieszkańców. Obok twierdzy znajduje się mała marina jachtowa z drewnianymi stołami, gdzie można urządzić sobie piknik. Przy głównej drodze prowadzącej z przystani promowej do twierdzy znajduje się stacja benzynowa oraz sklep.

aspo2

Wyspę Aspö warto przede wszystkim odwiedzić ze względu na szwedzki krajobraz z charakterystycznymi kolorowymi domkami, to także świetne miejsce na rowerową wycieczkę.

aspo5

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email