Strona główna » Szwecja w 1 dzień. Nyköping oraz Oxelösund

Szwecja w 1 dzień. Nyköping oraz Oxelösund

przez Wszedobylscy

Korzystając z oferty tanich lotów zaplanowaliśmy jednodniową niedzielną wycieczkę do Szwecji – z Gdańska polecieliśmy do Skavsty, skąd dalej udaliśmy się na zwiedzanie Nyköping oraz Oxelösund.


 
Do Szwecji dolecieliśmy liniami Wizz Air z Gdańska – za przelot do Sztokholmu Skavsty zapłaciliśmy w sumie 68 PLN od osoby. Z gdańskiego lotniska wystartowaliśmy kilkanaście minut po godzinie 6.

n1

n2

Lot z Gdańska do Szwecji trwał około 50 minut i minął wyjątkowo spokojnie.

n4

Na lotnisku Skavsta wylądowaliśmy kilkanaście minut po godzinie 7 rano. Pogoda na szczęście nam dopisała – poranek, mimo że dość chłodny, to jednak okazał się słoneczny.

n3

Wychodząc ze strefy przylotów możemy zaopatrzyć się w bezpłatną mapę Nyköping. Informacja turystyczna niestety była w niedzielę zamknięta.

n5

Kilka kroków dalej znajduje się kasa biletowa, w której możemy kupić bilety zarówno do Sztokholmu, jak i do innych pobliskich miast. W kasie za bilety zapłacimy gotówką lub kartą. W autobusach za bilet zapłacimy wyłącznie kartą. Na tablicach znajduje się również rozkład jazdy autobusów.

n6

Bilet z lotniska Skavsta do centrum Nyköping kosztuje 28 SEK (13 PLN) w jedną stronę. Można również zaopatrzyć się w kartę na kilka przejazdów – kosztuje ona 100 SEK, w bonusie otrzymujemy kolejne 25 SEK na przejazdy. Kasujemy ją za każdym razem, gdy wchodzimy do autobusu. Przystanki autobusowe znajdują się tuż przy lotnisku. Z lotniska Skavsta do centrum Nyköping kursuje autobus numer 515, przejazd trwa około 10 minut. Autobus zatrzymuje się po drodze przy dworcu kolejowym i następnie przy dworcu autobusowym.

n7

Do centrum Nyköping docieramy jeszcze przed godziną ósmą – miasteczko świeci pustkami.

n8

Zaopatrzeni w mapę ruszamy na spacer – deptakiem Västra Storgatan kierujemy się w stronę rzeki Nyköpingsån.

n9

W niedzielę większość sklepów oraz kawiarni i restauracji otwiera się dopiero w godzinach 11 – 12. Informacja turystyczna przy Stora Torget też niestety jest zamknięta – tylko w szczycie sezonu, czyli od czerwca do połowy sierpnia, jest otwarta w weekend. Szkoda, bo w informacji można wypożyczyć rowery i zwiedzić miasto i okolice na dwóch kółkach.

n10

Kontynuujemy nasz spacer wzdłuż rzeki… Pojawiają się też powoli szwedzcy miłośnicy sportu oraz spacerowicze.

n21

n22

n11

Przy ujściu rzeki Nyköpingsån znajduje się port jachtowy, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny.

n12

Wracamy w stronę centrum miasta, po drodze mijamy ruiny XIII-wiecznego zamku.

n13

W końcu udaje nam się znaleźć otwartą kawiarnię w centrum handlowym przy Västra Storgatan – za espresso oraz kawę z mlekiem płacimy 40 SEK (18 PLN).

Cofamy się na dworzec autobusowy, gdzie wsiadamy w autobus 715, który jedzie w stronę Oxelösund. Bilet do Oxelösund kosztuje 37 SEK (17 PLN) w jedną stronę i kupujemy go w autobusie (oczywiście płatność wyłącznie kartą), w kiosku na dworcu nie było możliwości kupienia biletu z Nyköping do Oxelösund. Czas przejazdu z Nyköping z do Oxelösund wynosi około 30 minut.

Pomimo naszej prośby, kierowca nie poinformował nas, że już pora wysiadać – takim cudem nieomal nie dojechaliśmy z powrotem do Nyköping. Wysiedliśmy w końcu na przystanku, gdzieś między osiedlami oddalonymi od centrum miasta o kilkanaście minut piechotą. W centrum Oxelösund znajduje się supermarket (otwarty od 8 do 21), kilka barów oraz restauracji, a także sklepy (wszystkie były zamknięte).

n14

Po szybkiej wizycie w sklepie udaliśmy się nad morze, żeby urządzić krótki piknik nad Bałtykiem.

n15

Z Oxelösund kierujemy się już prosto na lotnisko (taniej będzie od razu kupić bilet z Oxelösund na lotnisko, niż dwa osobno) – najpierw autobusem 715 z Oxelösund na dworzec autobusowy w Nyköping i dalej autobusem 515 z Nyköping na lotnisko.

n16

Samo lotnisko w Nyköping nie jest zbyt duże, w strefie ogólnodostępnej znajduje się restauracja oraz kiosk, natomiast w strefie odlotów znajdziemy kolejną restaurację oraz sklep, gdzie możemy kupić perfumy, pamiątki oraz przekąski i napoje.

n18

Wylatujemy ze Skavsty o godzinie 16:35, lot do Gdańska trwa ponownie około 50 minut.

n17

n20

Nasza szwedzka wycieczka kosztowała w sumie niecałe 330 PLN dla dwóch osób (przeloty + przejazdu autobusem + drobiazgi kupione na miejscu). Nyköping i okolice okazały się naprawdę urocze, zaskoczyła nas bujna zieleń – warto było wybrać się tam choć na te kilka godzin.

mapa_nykoping

To może Ci się również spodobać!

21 komentarzy

Marcin 26 stycznia 2015 - 09:26

W Oxelosund warto odwiedzić Fermore. Jeśli chodzi o powrót nieprawda że taniej kupić bilet od razu na lotnisko (42 SEK). Lepiej kupić tylko do Nykoping (37 SEK) i z nim wsiadając do 715 powiedzieć że się chce overrun – wtedy kierowca mówi że nie trzeba już nic płacić 🙂 Ale… Skavsta -> Oxelosund rzeczywiście lepiej już kupić na jednym bilecie 🙂

Odpowiedz
Wszedobylscy 26 stycznia 2015 - 13:20

Dzięki za info!

Odpowiedz
michu1907 4 sierpnia 2015 - 11:56

Jakieś charakterystyczne miejsca w Nykoping warte odwiedzenia ? Lecimy z dziewczyną 22.08, ma jak czas płynąć do wieczora ? Dzięki za inspiracje ;))

Odpowiedz
Wszedobylscy 4 sierpnia 2015 - 13:41

Nie ukrywajmy, Nykoping to małe miasteczko, więc nie ma się co spodziewać super atrakcji. Ale można wybrać się nad morze, pospacerować, bo to piękny zakątek. Na spacer wybrać się można także wzdłuż rzeki, park jest bardzo przyjemny i dookoła jest kilka fajnych knajpek i kawiarni. Macie dużo czasu, więc możecie pojechać nad morze do Oxelosund. My nie mieliśmy całego dnia, tylko kilka godzin. Jeśli lecicie z Gdańska to możecie rozważyć podróż do Sztokholmu, co prawda dojazd jest dość drogi, ale realnie będziecie mieli ok. 10 godzin na miejscu.

Odpowiedz
Matt 29 listopada 2015 - 23:27

Ciekawa lektura, gdyż we wtorek także wybieram się do Nykoping 🙂

Odpowiedz
Piotr Pałka 23 kwietnia 2016 - 22:54

Lecę w przyszłą niedzielę do Nykoping. Chcę przejść tę samą trasę, i z chęcią pojechać do Oxelosund (chyba nawet bardziej) żeby zobaczyć jak wygląda ich wybrzeże Bałtyku ale obawiać się że w 6 godzin pobytu w Szwecji mogę się nie wyrobic

Odpowiedz
Wszedobylscy 26 kwietnia 2016 - 10:20

Spokojnie w 6 godzin zdążysz, te miasteczka nie są duże ani daleko od siebie położone 🙂

Odpowiedz
Piotr Pałka 2 maja 2016 - 15:12

W końcu nie byłem w Oxelosund bo samolot z Lublina miał 1,5 spóźnienia. # godziny po Nykoping i trzeba było wracać ;(

Odpowiedz
Ewa Rose 27 kwietnia 2016 - 18:24

Ja również wybieram się do Nykoping w przyszłą niedzielę. Piszecie, że w Stora Torget można pożyczać rowery od czerwca, a na jakiejś stronie z przewodnikiem po miejscowości mignęła mi informacja, że wypożyczalnia jest czynna od maja. Może wiecie coś na ten temat, coś się zmieniło?

Odpowiedz
Wszedobylscy 27 kwietnia 2016 - 18:36

Być może coś się zmieniło, my byliśmy w końcu w 2014 roku. Z tego co pamiętam my byliśmy w niedzielę i ta Informacja Turystyczna była zamknięta, więc rowerów nie mogliśmy wypożyczyć. I z tego co widzę na ich stronie to do 11 czerwca biuro jest otwarte tylko od poniedziałku do piątku.

Odpowiedz
Mateusz Łakomiec 24 listopada 2016 - 11:45

W grudniu będe na lotnisku Skavska czekał 5h na wylot (10:30-15:30). Co o tej porze najlepiej zobaczyć? Co polecicie?

Odpowiedz
Wszedobylscy 24 listopada 2016 - 12:11

Dalej niż do Nykoping nie ma co jechać, ale też nie ma co się nastawiać na super atrakcje w miasteczku – to takie sympatyczne miejsce, żeby przejść się na spacer, napić kawy itd. Na pewno ciekawsze niż siedzenie na lotnisku, bo tam dookoła nie ma dosłownie nic.

Odpowiedz
Mateusz Łakomiec 24 listopada 2016 - 12:20

Dzięki 🙂

Odpowiedz
Alicja Sznydel 18 stycznia 2017 - 21:21

Witam,
ile orientacyjnie trwa kontrola bezpieczeństwa na lotnisku Skavsta? Odprawieni jesteśmy online, więc po kontroli od razu możemy ruszać do bramki
Z góry dzięki za info!

Odpowiedz
Wszedobylscy 18 stycznia 2017 - 22:53

U nas poszło to bardzo sprawnie, nie było żadnej kolejki – wszystko zajęło nam mniej niż 10 minut, żeby dotrzeć do bramki. To nie jest duże lotnisko.

Odpowiedz
Alicja Sznydel 18 stycznia 2017 - 23:25

Dziękuję za odpowiedź! 🙂

Odpowiedz
Zenonki 19 kwietnia 2017 - 11:50

Co sądzicie o transporcie busami? Mam obawy przed lataniem niestety nie dam rady tego pokonać…

Odpowiedz
Wszedobylscy 19 kwietnia 2017 - 12:00

Szczerze mówiąc autobusy to najmniej lubiany przez nas środek transportu i rzadko, naprawdę rzadko nimi podróżujemy – głównie w ramach transferu na lotnisko. W daleką podróż autobusem ostatnio wyruszyliśmy dobrych kilka lat temu i nie planujemy powtarzać tego w najbliższym czasie.

Odpowiedz
Zenonki 20 kwietnia 2017 - 13:26

Ja jechałem już kilka razu do UK – ponad 30h jazdy, ale trafiałem na kiepskich przewoźników. Zamiast poszukać lokalnie to brałem firmy ogólnopolskie a wystarczyło rozejrzeć się lokalnie. Wiem że jest tu dużo podróżników, więc korzystając z okazji zapytam – miał ktoś może kontakt z firmą K&K Przewozy Żurawscy? Wybieram się za 2 tygodnie busem do Szwecji i nie chcę powtórzyć po raz kolejny sytuacji z podróży do Anglii. A samolotu… no boję się. Nic nie poradzę 🙁

Odpowiedz
lecebochce.pl 5 czerwca 2017 - 20:15

Oxelösund to w naszym przypadku chyba najbardziej budżetowy wyjazd ever:) Polecamy każdemu!

Odpowiedz
Wszedobylscy 6 czerwca 2017 - 10:41

Dla nas ten krótki wypad do Szwecji był faktycznie jednym z najbardziej budżetowych jednodniowych wyjazdów, ale podobnie wyszła nas jednodniówka w Eindhoven, nawet nie wiem, czy nie mniej 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej