Strona główna » Szwecja w 1 dzień. Nyköping oraz Oxelösund

Szwecja w 1 dzień. Nyköping oraz Oxelösund

przez Wszedobylscy

Korzystając z oferty tanich lotów zaplanowaliśmy jednodniową niedzielną wycieczkę do Szwecji – z Gdańska polecieliśmy do Skavsty, skąd dalej udaliśmy się na zwiedzanie Nyköping oraz Oxelösund.


 
Do Szwecji dolecieliśmy liniami Wizz Air z Gdańska – za przelot do Sztokholmu Skavsty zapłaciliśmy w sumie 68 PLN od osoby. Z gdańskiego lotniska wystartowaliśmy kilkanaście minut po godzinie 6.

n1

n2

Lot z Gdańska do Szwecji trwał około 50 minut i minął wyjątkowo spokojnie.

n4

Na lotnisku Skavsta wylądowaliśmy kilkanaście minut po godzinie 7 rano. Pogoda na szczęście nam dopisała – poranek, mimo że dość chłodny, to jednak okazał się słoneczny.

n3

Wychodząc ze strefy przylotów możemy zaopatrzyć się w bezpłatną mapę Nyköping. Informacja turystyczna niestety była w niedzielę zamknięta.

n5

Kilka kroków dalej znajduje się kasa biletowa, w której możemy kupić bilety zarówno do Sztokholmu, jak i do innych pobliskich miast. W kasie za bilety zapłacimy gotówką lub kartą. W autobusach za bilet zapłacimy wyłącznie kartą. Na tablicach znajduje się również rozkład jazdy autobusów.

n6

Bilet z lotniska Skavsta do centrum Nyköping kosztuje 28 SEK (13 PLN) w jedną stronę. Można również zaopatrzyć się w kartę na kilka przejazdów – kosztuje ona 100 SEK, w bonusie otrzymujemy kolejne 25 SEK na przejazdy. Kasujemy ją za każdym razem, gdy wchodzimy do autobusu. Przystanki autobusowe znajdują się tuż przy lotnisku. Z lotniska Skavsta do centrum Nyköping kursuje autobus numer 515, przejazd trwa około 10 minut. Autobus zatrzymuje się po drodze przy dworcu kolejowym i następnie przy dworcu autobusowym.

n7

Do centrum Nyköping docieramy jeszcze przed godziną ósmą – miasteczko świeci pustkami.

n8

Zaopatrzeni w mapę ruszamy na spacer – deptakiem Västra Storgatan kierujemy się w stronę rzeki Nyköpingsån.

n9

W niedzielę większość sklepów oraz kawiarni i restauracji otwiera się dopiero w godzinach 11 – 12. Informacja turystyczna przy Stora Torget też niestety jest zamknięta – tylko w szczycie sezonu, czyli od czerwca do połowy sierpnia, jest otwarta w weekend. Szkoda, bo w informacji można wypożyczyć rowery i zwiedzić miasto i okolice na dwóch kółkach.

n10

Kontynuujemy nasz spacer wzdłuż rzeki… Pojawiają się też powoli szwedzcy miłośnicy sportu oraz spacerowicze.

n21

n22

n11

Przy ujściu rzeki Nyköpingsån znajduje się port jachtowy, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny.

n12

Wracamy w stronę centrum miasta, po drodze mijamy ruiny XIII-wiecznego zamku.

n13

W końcu udaje nam się znaleźć otwartą kawiarnię w centrum handlowym przy Västra Storgatan – za espresso oraz kawę z mlekiem płacimy 40 SEK (18 PLN).

Cofamy się na dworzec autobusowy, gdzie wsiadamy w autobus 715, który jedzie w stronę Oxelösund. Bilet do Oxelösund kosztuje 37 SEK (17 PLN) w jedną stronę i kupujemy go w autobusie (oczywiście płatność wyłącznie kartą), w kiosku na dworcu nie było możliwości kupienia biletu z Nyköping do Oxelösund. Czas przejazdu z Nyköping z do Oxelösund wynosi około 30 minut.

Pomimo naszej prośby, kierowca nie poinformował nas, że już pora wysiadać – takim cudem nieomal nie dojechaliśmy z powrotem do Nyköping. Wysiedliśmy w końcu na przystanku, gdzieś między osiedlami oddalonymi od centrum miasta o kilkanaście minut piechotą. W centrum Oxelösund znajduje się supermarket (otwarty od 8 do 21), kilka barów oraz restauracji, a także sklepy (wszystkie były zamknięte).

n14

Po szybkiej wizycie w sklepie udaliśmy się nad morze, żeby urządzić krótki piknik nad Bałtykiem.

n15

Z Oxelösund kierujemy się już prosto na lotnisko (taniej będzie od razu kupić bilet z Oxelösund na lotnisko, niż dwa osobno) – najpierw autobusem 715 z Oxelösund na dworzec autobusowy w Nyköping i dalej autobusem 515 z Nyköping na lotnisko.

n16

Samo lotnisko w Nyköping nie jest zbyt duże, w strefie ogólnodostępnej znajduje się restauracja oraz kiosk, natomiast w strefie odlotów znajdziemy kolejną restaurację oraz sklep, gdzie możemy kupić perfumy, pamiątki oraz przekąski i napoje.

n18

Wylatujemy ze Skavsty o godzinie 16:35, lot do Gdańska trwa ponownie około 50 minut.

n17

n20

Nasza szwedzka wycieczka kosztowała w sumie niecałe 330 PLN dla dwóch osób (przeloty + przejazdu autobusem + drobiazgi kupione na miejscu). Nyköping i okolice okazały się naprawdę urocze, zaskoczyła nas bujna zieleń – warto było wybrać się tam choć na te kilka godzin.

mapa_nykoping

To może Ci się również spodobać!