Strona główna » Sztokholm dla dzieci

Sztokholm dla dzieci

przez Wszedobylscy

Wybieracie się do Szwecji z dziećmi? Mamy dla Was listę miejsc, które warto odwiedzić z najmłodszymi, a które sprawią, że dzieciaki będą świetnie się bawić.

Djurgården

Najwięcej atrakcji dla dzieci znajdziemy na wyspie Djurgården – do wyboru mam liczne i ciekawe muzea, park rozrywki czy tereny zielone, idealne na piknik i odpoczynek. Warto wybrać się do Skansenu, gdzie możemy zobaczyć jak wyglądało życie w Szwecji w dawnych czasach, pracownicy przebrani w epokowe stroje demonstrują codzienne czynności. Na terenie muzeum znajduje się około 150 zabytkowych budynków, m.in. szkoła, piekarnia, apteka, poczta czy warsztat mechaniczny. Dodatkową atrakcją dla dzieci jest zoo, w którym można zobaczyć zwierzęta gospodarskie, jak również te, które zazwyczaj żyją w naturalnym szwedzkim środowisku (niedźwiedzie, łosie, jelenie). Wstęp do Skansenu jest płatny: dzieci od 6 do 15 roku życia za bilet wstępu zapłacą 60 SEK, dorośli od 100 do 180 SEK (w zależności od sezonu).

Tropikalne oraz skandynawskie stworzenia morskie można podziwiać w Aquaria Vattenmuseum. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 100 SEK, dzieci w wieku od 6 do 15 roku życia za bilet zapłacą 60 SEK, młodsze dzieci w wieku od 3 do 5 lat za bilet wstępu zapłacą 40 SEK.

Dla małych i dużych ciekawą atrakcją będzie wizyta w bajkowym Junibacken – spotkamy tu bohaterów powieści Astrid Lindgren, jak również i inne postaci z bajek. Dodatkowo dzieci mogą wyszaleć się placu zabaw rodem z opowieści o Pippi. Obecnie w muzeum znajduje się ekspozycja zatytułowana „Muminkowa dolina”. Wstęp jest płatny: za bilet wstępu dla dorosłych zapłacimy 159 SEK, dzieci w wieku od 2 do 15 lat za bilet wstępu zapłacą 139 SEK.

Jedną z największych atrakcji w Sztokholmie jest Vasamuseet, gdzie znajduje się odrestaurowany okręt Vasa, który zbudowany został w XVII wieku i zatonął tuż po wyjściu z portu. Na dnie spędził 300 lat, został wydobyty z morza w latach 60. XX wieku i następnie zrekonstruowany. Wstęp jest płatny tylko dla dorosłych (130 SEK), dzieci do 18 roku życia muzeum mogą zwiedzać za darmo.

Na wyspie Djurgården znajduje się także park rozrywki Gröna Lund, który oferuje mnóstwo atrakcji: od spokojnych przejażdżek na karuzeli dla najmłodszych po podnoszące ciśnienie kolejki górskie czy karuzelę z pięknym widokiem na miasto. Wstęp do samego parku jest płatny dla osób od 7 do 64 roku życia 110 SEK, wszystkie atrakcje są dodatkowo płatne. Dzieci do szóstego roku życia do parku wchodzą za darmo.

Muzea dla dzieci

W Sztokholmie znajduje się niemal 100 muzeów – najciekawszą ofertę dla dzieci mają muzeum historii naturalnej Naturhistoriska riksmuseet (wstęp dla dzieci poniżej 18 roku życia darmowy, dorośli zapłacą 100 SEK), muzeum techniki Tekniska museet (dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą bezpłatnie, dzieci od 7 do 19 roku życia za wstęp zapłacą 50 SEK, dorośli – 150 SEK), muzeum morskie Sjöhistoriska (wstęp darmowy dla wszystkich), muzeum transportu Spårvägsmuseet (dzieci do 6 roku życia wchodzą bezpłatnie, dzieci od 7 do 18 roku życia za wstęp zapłacą 25 SEK, dorośli – 50 SEK) czy muzeum poczty Postmuseum (wstęp dla dzieci poniżej 18 roku życia darmowy, dorośli zapłacą 80 SEK). Muzea mają przygotowane dla najmłodszych odwiedzających specjalne sale zabaw oraz wystawy.

Sam Sztokholm jest miastem bardzo przyjaznym dzieciom – w wielu restauracjach znajdziemy menu przygotowane z myślą o najmłodszych gościach, dużą część miasta zajmują tereny zielone oraz parki, w których dzieci mogą szaleć na placach zabaw (warto odwiedzić Humlegården). Miasto otoczone jest wodą, co sprawia, że w ramach atrakcji możemy wybrać się w rejs statkiem, a nawet wykąpać się przy jednej z plaż: popularnej wśród miejscowych Smedsuddsbadet lub nieco bardziej kameralnej na wyspie Långholmen.

Fot. news.cision.com/skansen, junibacken.se, aquaria.se, vasamuseet.se, gronalund.com, tekniskamuseet.se, stockholm.se, Yanan Li

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej