Sycylia. 3 wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić

Sycylia zachwyciła nas przede wszystkim piękną naturą – plażami, klifami, skałami, wąwozami. Po zdobyciu Etny odwiedziliśmy jeszcze kilka wyjątkowych miejsc na wyspie, które możemy Wam polecić.

Eraclea Minoa

Na południu Sycylii, między miejscowościami Agrigento i Sciaccia, znajduje się wyjątkowy fragment wybrzeża – piękne piaszczyste plaże otoczone są tutaj lasami eukaliptusowymi. Jeśli udamy się dalej w stronę ujścia rzeki Platani to naszym oczom ukaże się Capo Bianco, biała skała, która swój kolor zawdzięcza muszelkom mikroskamieniałości. Białe klify warto zobaczyć również ze szczytu, po drodze do Capo Bianco znajdziemy także ruiny greckiego miasta wraz z teatrem.


eraclea11

eraclea4

eraclea13

eraclea2

eraclea7

DSC03690

Wąwóz Alcantara

Wąwóz Gole dell’Alcantara położony jest w pobliżu Taorminy, trafimy tutaj jadąc drogą SS 185 w stronę Francavilla di Sicilia. Przy zejściu do wąwozu znajduje się duży parking, bary, restauracje (otwarte w sezonie letnim od 8:00 do 18:00).


Na dno wąwozu możemy zjechać windą, kilkadziesiąt metrów dalej znajdują się również schody. Planując wycieczkę wzdłuż kanionu warto najpierw zapytać o aktualny poziom wody i zaopatrzyć się w gumowe buty (do wypożyczenia przy parkingu), ciekawą propozycją dla odważnych jest body rafting. Sama rzeka jest dość zimna nawet podczas gorącego lata, wzdłuż jej koryta rosną drzewa cytrusowe (dojrzałe owoce w takiej scenerii smakują niesamowicie!). Oprócz podziwiania pięknej natury na dnie wąwozu, możemy wybrać się również do górnej części parku Parco botanico e geologico Gole Alcantara (wstęp płatny), ze specjalnego balkonu możemy zobaczyć m.in. wodospad.

gole1

gole2

gole

Kanion powstał w wyniku działań sejsmicznych – lawa z wulkanu Moio zablokowała rzekę, która następnie przecięła bazaltowe skały tworząc wysokie ściany. Wąwóz ma długość około 6 kilometrów, z czego 3 kilometry są łatwo dostępne dla odwiedzających.

alcantara6

alcantara3

alcantara4

Pantalica

Będąc we wschodniej części Sycylii warto wybrać się do Necropoli di Pantalica (samochodem z Syrakuz jedziemy drogą na Sortino). Nekropolia powstała tutaj w XIII – VII wieku p.n.e, w skałach wydrążonych zostało ponad 4000 grobów – widok robi niesamowite wrażenie. Dla zwiedzających przygotowana została specjalna ścieżka wzdłuż grobowców. Cały teren został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powstał tu również rezerwat Riserva Naturale Orientata Pantalica.


pantalica1

pantalica2
Miejsce to przypadnie do gustu również miłośnikom wspinaczki skałkowej oraz eksploracji jaskiń. Przy głównej drodze prowadzającej do nekropolii, nieco ukryte w zaroślach, znajdują się niewielkie kamienne schody prowadzące do Grotta dei Pipistrelli – długa na 120 metrów jaskinia jest miejscem zamieszkania tysięcy nietoperzy.

jaskinia,nietoperzy

Dla osób pozbawionych klaustrofobii idealną do eksploracji będzie Grotta Trovata  – już samo wejście do jaskini jest wąskie, po drodze czekają nas jeszcze ciasne przesmyki, choć większą część pokonujemy normalnie w pozycji pionowej. Na końcu trasy czeka nas przestronna sala – co przykre, nawet tutaj turyści potrafią zdewastować naturę swoimi miernymi popisami graficznymi na ścianach jaskini. Planując eksplorację tej jaskini warto zaopatrzyć się w kask oraz dwie latarki.

pantalica


Chcielibyście wybrać się na Sycylię? Zobaczcie, jak łatwo zaplanować podróż na tą przepiękną wyspę! Przeczytajcie również o innych miejscach, które warto zobaczyć na Sycylii.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email