Co warto zobaczyć na Sycylii?

Planujecie podróż i zastanawiacie się, co warto zobaczyć na Sycylii? Mamy do polecenia kilka miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Urok Sycylii tkwi nie tylko w zachwycającej przyrodzie, ale również w miasteczkach – tych mniejszych i większych. Gdzie warto się wybrać będąc na Sycylii?

Palermo

Palermo usytuowane jest na północy wyspy nad zatoką otoczoną górę Pellegrino oraz cyplem Zafferano. Miasto przecinają dwie ulice: Corso Vittorio Emanuele oraz via Maqueda – to właśnie wzdłuż nich i ich bocznych ulic znajdziemy główne atrakcje turystyczne miasta. Spacerując po Palermo warto zajrzeć na Piazza Bellini, gdzie znajdują się architektoniczne perełki, czyli trzy kościoły: La Martorana (pochodzący z XII wieku), San Cataldo oraz San Caterina. Niedaleko Piazza Bellini, przy skrzyżowaniu ruchliwych ulic znajdują się Quattro Canti – cztery kamienice z ciekawymi fasadami, zdobionymi rzeźbami przedstawiającymi pory roku.

Co warto zobaczyć na Sycylii

Sycylia,Palermo

Sycylia,Palermo

W Palermo koniecznie trzeba wybrać się do Ogrodu Botanicznego przy via Lincoln – można tu podziwiać egzotyczne rośliny i drzewa z całego świata. Najbardziej charakterystycznymi zabytkami Palermo są Katedra przy Corso Vittorio Emanuele oraz kościół San Giovanni degli Eremiti. Ogromna katedra zbudowana została w XII wieku, przez wieki służyła za bazylikę, następnie meczet, by ostatecznie pozostać miejscem kultu religii chrześcijańskiej.

sycylia68

Spacerując dalej Corso Vittorio Emanuele dojdziemy do Palazzo Reale, z zewnątrz budynek nie zachwyca, jednak to jego wnętrze kryje prawdziwe zabytki, np. kaplicę Capella Pallatina. Palermo słynie także z Katakumb Kapucynów, gdzie spoczywa ok. 8 tys. zmumifikowanych ciał zakonników, mieszkańców miasta i uważana za największą “atrakcję” (jeśli chodzi o perfekcję w sztuce balsamowania ciał) bambina, mała dziewczynka, która wygląda jakby spała. Zwiedzanie Katakumb nie jest polecane dla osób o słabszych nerwach i dla dzieci.

Sycylia,Palermo

Zdecydowanie Palermo bardziej przypadło nam do gustu niż położona na wschodzie i uważana za centrum przemysłowe i handlowe Katania. Miejcie się jednak na baczności w obu miastach, ponieważ w Palermo i Katanii turyści często padają ofiarami kradzieży – pamiętajmy, by nie nosić ze sobą w jednym miejscu dokumentów i pieniędzy, a jeżdżąc samochodem zablokować drzwi i nie wozić cennych przedmiotów na przednim siedzeniu.

sycylia73

Jeśli chcemy uciec od zgiełku wielkiego miasta, możemy udać się do położonego na wschód od Palermo małego miasteczka Bagheria, które nie oferuje może zbyt wielu atrakcji, a życie płynie tu powoli.

Cefalu

Cefalu to uroczne rybackie miasteczko, położone na wschód od Palermo. Wyjątkowy urok zawdzięcza pięknej plaży oraz skałom otaczającym miasto. Spacerując Corso Vittorio Emanuele warto zajrzeć do Lavatio Medievale, czyli średniowiecznej pralni publicznej. Koryta do prania wykute są w skale, płynie tędy podziemna rzeka Cefalino, która następnie wpada do morza.

Sycylia,Cefalu

Sycylia,Cefalu

Sycylia,Cefalu

W Cefalu znajduje się zbudowana w XII wieku katedra – budynek jest o tyle ciekawy, że łączy ze sobą różne style: bizantyjski, arabski i normański. Cefalu zauroczy nas zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Zdecydowanie polecamy odwiedzić je choć na chwilę!

Co warto zobaczyć na Sycylii

Taormina

Taormina nazywana jest często perełką Sycylii, uważana jest za elitarny kurort turystyczny, co z kolei przekłada się na ruch turystyczny oraz ceny w mieście. Warto zajrzeć tu na jeden dzień, ale poszukać noclegów w innym miejscu. Największą atrakcją Taorminy jest przede wszystkim jej położenie – miasto znajduje się na szczycie wzgórza nad samym morzem. Warto wybrać się do teatru greckiego z II wieku, w tle budowli możemy podziwiać wspaniałą panoramę Etny.

Co warto zobaczyć na Sycylii

Co warto zobaczyć na Sycylii

Syrakuzy

Syrakuzy to miasto położone na wschodzie wyspy, najciekawszą jego częścią jest wyspa Ortygia, czyli stare centrum miasta. Spacerując warto zajrzeć na Plac Katedralny oraz Plac Archimedesa, zobaczyć ruiny Świątyni Apollina.

Sycylia,Syrakuzy

Sycylia,Syrakuzy

Sycylia,Syrakuzy

Sycylia,Syrakuzy

Sycylia,Syrakuzy

Nieco oddalony od centrum jest Park Archeologiczny Neapolis z teatrem greckim, który w czasach swoich świetności mieścił 24 tys. widzów. W parku znajdują się też starożytne kamieniołomy oraz Ucho Dionizjusza – jaskinia z niezwykłą akustyką.

Sycylia,Syrakuzy

Ragusa

Ragusa położona jest na południu wyspy i może nie wyróżnia się wyjątkowymi zabytkami, ale jest świetnym przykładem typowego sycylijskiego miasta. Warto zatrzymać się choć na chwilę w tym mieście, pospacerować wąskimi średniowiecznymi uliczkami. Ragusa została niemal doszczętnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w XVII wieku, po odbudowie powstały dwie części miasta: Ragusa Superiore oraz Ragusa Ibla – ta druga jest zdecydowanie ciekawsza, bo położona jest na skalistym wzgórzu.

Co warto zobaczyć na Sycylii

Agrigento

Położone na południu wyspy Agrigento słynie przede wszystkim z Doliny Świątyń – park archeologiczny należy do dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Większość obiektów pochodzi z V wieku p.n.e., dla zainteresowanych starożytną architekturą – wszystkie reprezentują styl dorycki, a zbudowane zostały z lokalnej skały wapiennej o żółtym zabarwieniu. Na terenie Doliny znajdziemy takie zabytki jak: świątynie Zeusa, Kastora i Polluksa, sanktuarium Demeter i Kory, świątynie Wulkana, Herkulesa, Concordii i Hery. Wszystko to w pięknych okolicznościach natury.

Sycylia,Agrigento

Sycylia,Agrigento

Sycylia,Agrigento


Co jeszcze warto zobaczyć na Sycylii? Polecamy również trzy mniej znane, ale BARDZO WYJĄTKOWE MIEJSCA na wyspie. Sprawdźcie też, gdzie są NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE NA SYCYLII i przeczytaj o naszej WSPINACZCE NA ETNĘ.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email