Osada Sławutowo. Odkryj średniowieczne zwyczaje

Czym głównie zajmował się średniowieczny lud? Co jadano na kolację w średniowieczu? Jak rozpalano kiedyś ogień? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to musicie koniecznie odwiedzić Osadę Sławutowo.

twojemapy_sbawutowo

Rekonstrukcja średniowiecznej osady znajduje się w niewielkiej wsi Sławutowo – wystarczy skręcić z głównej trasy prowadzącej z Trójmiasta na Półwysep Helski, by znaleźć się w zupełnie innym świecie. W słowiańskiej osadzie znajduje się osiem drewnianych chat, a wszystko otoczone jest drewnianą palisadą. Na terenie osady “mieszka” garncarz, tkaczka, zielarz, specjalista od broni czy piekarz. To oni oprowadzają zwiedzających po osadzie, a ich opowieści pełne są ciekawostek – z uwagą przysłuchiwać się im będą i dzieci i dorośli.

Drewniane chaty pokryte strzechą zostały wybudowane z dbałością o szczegóły. W każdej chacie możemy zobaczyć, jak kiedyś mieszkali Słowianie, czy łóżko obłożone słomą było wygodne, jak przygotowywano posiłki, ile pracy zajmowało uszycie ubrania. Ale wizyta w Osadzie Sławutowo to nie tylko możliwość, by zobaczyć jak wyglądało życie tysiąc lat temu. Na własnej skórze możemy sprawdzić, jak to było żyć w średniowieczu! Bez prądu, porcelanowej zastawy czy ubrań z popularnych sieciówek. Bo w  Osadzie odbywają się różne ciekawe warsztaty: możemy lepić garnki z gliny, tkać, filcować czy piec podpłomyki.

Szczególnie to ostatnie cieszy się największą popularnością. A jeśli przyjedziecie tutaj większą grupą to pracownicy Osady przygotują specjalne gry dla dzieciaków – takie wymagające logicznego myślenia, sprawności oraz umiejętności przewodzenia swoimi osadnikami. Dodatkową atrakcją jest możliwość zrobienia ogniska czy pikniku. Lubimy takie oryginalne miejsca, w których nie tylko można się bawić, ale przy okazji czegoś się dowiedzieć, nauczyć. Z naszej strony ogromne ukłony dla wszystkich pracowników Osady, którzy z niezwykłą pasją i w niesamowicie wciągający sposób potrafią opowiadać o średniowiecznych czasach.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email