Strona główna » Śląskie smaki. Kulinarna podróż po województwie ślaskim

Śląskie smaki. Kulinarna podróż po województwie ślaskim

przez Wszedobylscy

Województwo śląskie zwiedzaliśmy nie tylko pod kątem atrakcji dla dzieci, ale również kulinarnie – szlakiem śląskich smaków. Zanim wybrałyśmy się na południe Polski moja znajomość śląskiej kuchni kończyła się na tradycyjnych kluskach, więc wizyta w kilku wyjątkowych miejscach serwujących regionalne dania była dla mnie nie tylko pouczająca, ale wyjątkowo pyszna!

Kulinarną podróż na Śląsku zaczynamy w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie od tradycyjnego śląskiego obiadu – na naszych talerzach lądują fantastyczne kluski śląskie w towarzystwie rolady oraz modrej kapusty. No cóż, palce lizać!

slaskiobiad

A to dopiero początek naszej kulinarnej przygody – ruszamy dalej do małej miejscowości Jankowice, gdzie znajduje się nasz pierwszy przystanek na szlaku „Śląskie Smaki”. Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki” tworzą restauracje i lokale gastronomiczne serwujące tradycyjne dania regionalne. Potrawy te są przygotowywane według tradycyjnych receptur i pokazują to, co w kuchni regionalnej najlepsze. Więcej informacji o szlaku i wszystkich restauracjach znajdziecie na stronie internetowej. My naszą kulinarną przygodę zaczynamy od Restauracji Hotelu Spa LASKOWO, szef kuchni wraz ze swoim zespołem potrafi zaskoczyć nowatorskim podejściem do regionalnej kuchni, potrawy serwowane są tutaj w wyjątkowy sposób, a dopełnieniem jest tu fantastyczna obsługa. Wśród dań warto tutaj spróbować fenomenalnego cysterskiego żurku przyrządzonego na swojskiej maślance, wyśmienitego tatara (za którym normalnie nie przepadam, ale ten był wyśmienity) czy delikatnego sandacza z purée z zielonego groszku. Warto dodać, że Restauracja zdobyła w 2015 roku pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym Festiwal „Śląskie Smaki” i tytuł Eksperta Śląskich Smaków. Gorąco polecamy to wydanie kuchni śląskiej!

hotel,spa,laskowo

tatar

zurek

Nasz kolejny przystanek na szlaku to Karczma Rogata w Bielsko-Białej. Restauracja specjalizuje się w regionalnej kuchni staropolskiej, warto tutaj spróbować przede wszystkim Zupy Rogatej – kwaśnicy z żeberkiem oraz pieczonym ziemniakiem, pierogów z bryndzą, a na deser delikatnych racuchów.

kwasnica

rogata

Kuchni jurajskiej warto spróbować w Zajeździe Hetman niedaleko Kroczyc. Restauracja specjalizuje się w dziczyźnie, ale podaje również genialną kaczkę rotmistrza czy orzeźwiający chłodnik ogórkowy. To świetne miejsce na rodzinny obiad, a lokal jest niezwykle przyjazny dzieciom – wraz z najmłodszymi gośćmi szef kuchni przygotowuje np. gofry z sezonowymi owocami.

zajazd,hetman

hetman,gofry

Na szlaku kulinarnym „Śląskie Smaki” znajdują się obecnie 32 restauracje. Ale nie tylko te lokale warto odwiedzić będąc w województwie śląskim. Co powiecie na oscypki na boczku i cebulce z żurawiną czy pstrąga z patelni w ziołach, a to wszystko z pięknym widokiem na góry? Zajrzyjcie do góralskiej restauracji Dwór Skibówki, która znajduje się na szczycie Równicy w Beskidzie Śląskim. Uwaga – porcje dań są naprawdę pokaźne!

skibowki

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

nietylkopasta 5 października 2015 - 22:28

Będziecie opisywać wszystkie restauracje szczegółowo? Chętnie przeczytam 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz