Śląsk dla dzieci. Gdzie warto się wybrać?

Śląsk? Co tam może być ciekawego dla dzieci? Okazuje się, że całkiem sporo! Dzięki Śląskiej Organizacji Turystycznej miałyśmy możliwość odwiedzenia kilku wyjątkowych miejsc w województwie śląskim. Cztery dni spędziłyśmy nie tylko w okolicach Katowic, ale udało nam się także zajrzeć na Jurę oraz do Beskidu Śląskiego. Atrakcji dla rodzin podróżujących z dziećmi jest mnóstwo, a najlepszą rekomendacją niech będą słowa Alicji po powrocie do domu “Kiedy znowu tam pojedziemy?”.

Katowice z dzieckiem

Katowice przywitały nas nieco pochmurną pogodą. Mimo tego postanowiłyśmy nieco rozejrzeć się po mieście, tym bardziej, że nasz hotel położony był naprzeciwko Muzeum Śląskiego oraz katowickiej Strefy Kultury. Spacerem dotarłyśmy również na Rynek. Co Ali najbardziej podobało się podczas naszego krótkiego spaceru? Oczywiście fontanny!

katowicezdzieckiem

Kolejny dzień to spotkanie z innymi blogującymi rodzinami podróżującymi z dziećmi: Kasai, 8 stóp oraz ATE Trips. Ruszamy wspólnie spod Strefy Kultury, zaglądamy na chwilę do Muzeum Śląskiego, gdzie oprócz ciekawych wystaw dla dorosłych znajdziemy również strefę dla najmłodszych: kącik zabaw oraz interaktywne gry. Czas nieco nas goni, bo harmonogram napięty, więc przelotem tylko rzucamy okiem, ale wiem, że warto wrócić tu na dłużej.

blogerzy

slaskzdzieckiem1

“Mamo, a co to jest za wieża?”. To wieża dawnego szybu Warszawa II, na górze którego powstał punkt widokowy, skąd możemy podziwiać panoramę Katowic oraz okolic. Po raz kolejny rzuca mi się w oczy to, jak bardzo zielonym miastem są Katowice!

slask

katowice2

katowice

katowice3

Warto dodać, jak pięknie urządzona została cała przestrzeń wokół Muzeum Śląskiego: ławeczki, fontanny, drzewka – idealnie na spacer i zabawę z dziećmi lub chwilę relaksu.

slaskzdzieckiem

Park Śląski w Chorzowie

Gdzie warto wybrać się z dzieckiem w Chorzowie? Do Parku Śląskiego! Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem tego miejsca – Park Śląski jest jednym z największych parków miejskich w Europie. Tu można spędzić cały dzień, a jeszcze pewnie byłoby to za mało, żeby skorzystać z wszystkich atrakcji. Na terenie parku znajduje się m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko i największe w Polsce Planetarium. Z myślą o najmłodszych w Planetarium odbywają się specjalne seanse, np. o podróżach Małego Księcia.

parkslaski6

W parku warto przejechać się odnowioną niedawno kolejką linową Elką, która ma swoje przystanki przy Wesołym Miasteczku oraz przy Stadionie Śląskim.

parkslaski,chorzow

Oprócz tego w Parku Śląskim możemy spędzić aktywnie czas spacerując uroczymi alejkami czy jeżdżąc na rowerach. Warto zajrzeć do największego w Polsce rosarium, wypożyczyć sprzęt wodny i popływać po tutejszym stawie, przejechać się parkową kolejką wąskotorową, porobić babki z piasku na plaży czy udać się na jeden z kilku placów zabaw.

parkslaski7

parkslaski5

parkslaski4

Kolejny dzień możemy poświęcić na rodzinną wizytę w Górnośląskim Parku Etnograficznym. Wystarczy tylko wyjść z Parku Śląskiego w okolicach Stadionu Śląskiego i przejść parę kroków, by znaleźć się w zupełnie innym świecie. Dla dzieci to niezwykła frajda, żeby zobaczyć jak kiedyś wyglądało życie i dowiedzieć się, kto i gdzie miał najlepsze miejsce do spania w domu, jak kiedyś ludzie radzili sobie bez lodówki czy jak wyglądały dawne sprzęty w gospodarstwie domowym.

skansen,chorzow

I również na własnej skórze mogą poczuć się, jak w dawnych czasach – zasiąść w starych szkolnych ławkach, pisać piórem i robić kleksy z atramentu.

skansen,chorzow1

Na terenie muzeum znajduje się wiele starych chat, kościół, szopy, stodoły. Dzieciaki mogą na przykład dowiedzieć się, jak kiedyś zboże było przerabiane na mąkę i jak działał młyn. Swoją wiedzą na temat dawnych czasów chętnie dzielą się przewodnicy.

skansen,chorzow2 skansen,chorzow3

Rudy

Kilkadziesiąt kilometrów od Katowic, we wsi Rudy znajduje się zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej. Gwarantuję, że dzieci będą zachwycone wizytą w tym niezwykłym miejscu. Niewielki dworzec z uroczym budynkiem, stare wagoniki i lokomotywy, po których można się wspinać.

kolej,rudy

kolej,rudy1

I przede wszystkim przejażdżka taką wąskotorową kolejką to także nie lada atrakcja dla maluchów. Kolejki (w zależności od godziny spalinowa lub parowa) kursują do dwóch stacji: Paproć oraz Stanica. Rozkład jazdy pociągów oraz cennik biletów dostępny jest na stronie internetowej.

paproc1

paproc

Szukacie inspiracji na podróże z dziećmi po Polsce? Sprawdźcie akcję „Maluszkowe inspiracje”, a znajdziecie interesujące kierunki i fajne propozycje wycieczek z maluchami.

maluszkoweinspiracje

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email