Strona główna » Rzym w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

Rzym w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy

Czy można zobaczyć Rzym w jeden dzień? To zdecydowanie zbyt krótko, by poznać to miasto, ale wystarczająco, żeby odwiedzić najważniejsze miejsca. Szykujcie wygodne buty, bo czeka nas cały dzień spacerowania po stolicy Włoch.

Rzym jest miastem niemal idealnym na zwiedzanie. Po pierwsze – możemy go zwiedzać całkowicie bez mapy, nieważne w którą uliczkę w centrum Rzymu skręcimy, zawsze znajdziemy coś interesującego i niezwykłego. Po drugie – większość atrakcji i miejsc wartych zobaczenia jest dostępnych bezpłatnie. Po trzecie – ze względu na liczbę zabytków miasto tak szybko nam się nie znudzi, w Rzymie znajduje się ponad 900 kościołów czy 2000 fontann. Po czwarte – wbrew pozorom miasto może być przyjazne dla naszej kieszeni, pod warunkiem, że nie stołujemy się przy największych atrakcjach.

Rzym jest trzecim, po Londynie oraz Paryżu, najchętniej odwiedzanym miejscem w Europie. Oznacza to mniej więcej tyle, że Rzym przyjdzie nam zwiedzać w potoku wycieczek i turystów.

Nasz jednodniowy spacer po Rzymie zaczynamy wcześnie rano spod stacji Termini, kończymy późnym wieczorem przy Fontannie di Trevi.

spacer,rzym

Bazylika Matki Bożej Anielskiej

Bazylika Santa Maria degli Angeli e dei Martiri przy Piazza della Repubblica została zbudowana według projektu Michała Anioła. Warto zwrócić uwagę na umieszczony w podłodze pewnego rodzaju zegar słoneczny – został on zbudowany na podstawie południka biegnącego przez Rzym.

bazylika

Bazylika św. Piotra w Okowach

Basilica di San Pietro in Vincoli a colle oppio położona jest na wzgórzu Eskwilin. W kościele przechowywane są łańcuchy, w które według historii był zakuty św. Piotr.

Koloseum

Amfiteatr Flawiuszów został zbudowany w I wieku n.e. i mógł pomieścić nawet 50 tys. widzów. Na arenie odbywały się walki gladiatorów czy polowania na zwierzęta, na kartach krwawej historii zapisały się również morderstwa skazańców oraz według legend – chrześcijan.

Koloseum zostało uznane w 2007 roku za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Amfiteatr udostępniony jest dla zwiedzających – kupujemy dwudniowy bilet za 12 EUR, który nie tylko umożliwia nam wejście do Koloseum, ale również zwiedzanie Forum Romanum. Żeby uniknąć sporych kolejek bilety najlepiej kupić w kasie przy wzgórzu Palatyn. Obowiązują zniżki dla młodzieży, dzieci poniżej 18 roku życia oraz seniorzy powyżej 65 roku życia wchodzą za darmo.

koloseum1

Forum Romanum

Najstarszy plac rzymski otoczony sześcioma wzgórzami, kiedyś polityczne i towarzyskie centrum starożytnego Rzymu, dziś jedna z największych atrakcji w mieście. Wejście do Forum Romanum jest płatne (łączony bilet wstępu do Koloseum), ale warto odwiedzić je choć raz, by choć w wyobraźni zobaczyć, jak kiedyś żyło się w tym mieście.

forumromanum

Na terenie Forum Romanum znajdowało się kiedyś kilkanaście świątyni, bazylik, łuków triumfalnych – niedaleko jednego z łuków znajdziemy Umbilicus Urbis Romae, pępek Rzymu, który wyznaczał centrum miasta.

forumromanum1
forumromanum2

Plac Wenecki

Położony za Forum Romanum, u stóp wzgórza Kapitol, znajduje się jeden z najważniejszych placów w Rzymie – Piazza Venezia. Przy placu mieści się kilka budynków, będących symbolem miasta. W Palazzo Venezia mieszkał kiedyś Mussolini, którego przemowy z balkonu gromadziły na placu wszystkich mieszkańców.

palazzo,venezia

Tuż obok pałacu znajduje się wybudowany w IV wieku kościół św. Marka, kilka kroków dalej mieści się natomiast Pałac Bonapartego. Najważniejszym budynkiem jest tutaj Ołtarz Ojczyzny – ogromna budowla z białego marmuru jest pomnikiem  króla Wiktora Emanuela II oraz jednocześnie Grobem Nieznanego Żołnierza. (Wiecie, że niemal każde włoskie miasto ma swoją uliczkę nazwaną imieniem króla Wiktora Emaunela?)

piazza,venezia,2
piazzavenezia

Kapitol

Zanim wejdziemy na Kapitol, stromymi schodami wspinamy się do Basilica di Santa Maria in Ara coeli al Campidoglio, u podnóża bazyliki możemy usiąść, odpocząć i podziwiać panoramę Rzymu.

schody
panorama,rzym

Obok znajdują się znacznie szersze i mniej strome schody prowadzące na Kapitol. Na szczycie wzgórza, przy Piazza del Campidoglio ustawiony został pomnik Marka Aureliusza na koniu. Z Kapitolu możemy podziwiać kolejny piękny widok na Rzym, tym razem w stronę Koloseum oraz Forum Romanum. Spacerując po Kapitolu znajdźcie figurkę wilczycy karmiącej dwóch braci: Remusa oraz Romulusa.

kapitol
kapitol,wilczyca

Usta Prawdy

Z Kapitolu kierujemy się w stronę rzeki. Nad Tybrem, w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin znajduje się charakterystyczna rzeźba w kształcie medalionu – Bocca della Verità.

bocaverita

Według średniowiecznej legendy podejrzani o kłamstwa musieli wsadzić dłoń w otwór, by dowieść (lub nie) swojej prawdomówności. Jeśli delikwent rzeczywiście kłamał, usta zamykały się odcinając rękę. Obecnie to popularne miejsce pielgrzymek turystów, którzy chętnie fotografują się z dłonią w ustach.

usta,prawdy

Wyspa Tyberyjska

Isola Tiberina to mała wysepka położona na rzymskim odcinku Tybru. Na wyspie znajduje się szpital bonifratów oraz dwa kościoły. Latem odbywa się tutaj festiwal filmowy Isola del Cinema. Wyspa Tyberyjska zagrała główną kwaterę bohaterów w grze Assassin’s Creed: Brotherhood.

wyspa,tyberyjska

Panteon

Okrągła świątynia pierwotnie poświęcona była bóstwom planetarnym, a od VII wieku jest kościołem katolickim pod wezwaniem Santa Maria dei Martiri.

panteon1

Panteon jest jednym z najlepiej zachowanym budynków z czasów starożytnego Rzymu, ma kształt rotundy o średnicy 42 metrów i tyle samo metrów wysokości. Wnętrze kościoła rozświetla światło wpadające do środka przez oculus.

panteon

Piazza Navona

Kiedyś znajdował się tutaj stadion, na którym odbywały się zawody atletyczne. Obecnie plac jest jednym z najchętniej i najczęściej odwiedzany miejsc w Rzymie. Wszystko za sprawą wspaniałych fontann, w tym słynnej Fontanny Czterech Rzek – zagrała ona m.in. w filmie „Anioły i demony”.

piazzanavona

Fontanna di Trevi

Jedna z najbardziej popularnych fontann na świecie co roku przyciąga tłumy turystów – o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od pogody. Zbudowana w XVIII wieku fontanna z trawertynu jest symbolem Rzymu.

fontannaditrevi1

Wrzucenie monety – prawą ręką przez lewe ramię – do fontanny zapewni nam rychły powrót do miasta – dziennie z fontanny służby miejskie wyłąwiają nawet 3000 EUR w drobnych monetach. Fontanna była tłem wydarzeń w takich filmach jak „La Dolce Vita” czy „Rzymskie Wakacje”. (Obecnie fontanna przechodzi remont, została opróżniona z wody, ale można dalej ją zwiedzać).

fontannaditrevi2
fontannaditrevi

Schody Hiszpańskie

Schody przy Placu Hiszpańskim (Piazza di Spagna) to jedne z najdłuższych oraz najszerszych schodów w Europie. By wejść na szczyt, na którym znajduje się kościół Trinita dei Monti, musimy pokonać 135 stopni.

hiszpanskieschody

Miejsce jest symbolem Rzymu, tłumnie odwiedzane jest przez turystów, odbywają się tutaj pokazy mody, festiwal kwiatów, a zimą ustawiana jest szopka. Hiszpańskie schody zagrały również w kilku produkcjach filmowych, m.in. w filmie „Rzymskie wakacje” czy „Utalentowany pan Ripley”.

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Ania (W Różne Strony) 15 stycznia 2017 - 22:27

Piękne miasto, jedno z tych, które po prostu trzeba odwiedzić 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej