Strona główna » Ryga na weekend. Ciekawe miejsca i atrakcje

Ryga na weekend. Ciekawe miejsca i atrakcje

przez Wszedobylscy

To jedno z tych miast, do którego mamy ogromny sentyment i do którego chętnie wracamy. Urzekł nas klimat tego miejsca, spodobała nam się swobodna atmosfera, zachwyciła architektura. Ryga ma w sobie to coś! I choć stolicę Łotwy odwiedziliśmy już trzykrotnie, to raczej nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa w tym temacie. To po prostu fantastyczne miejsce na weekendowy wypad. Dolecieć można tu w rozsądnej cenie, a na miejscu czeka moc atrakcji, zabytków, doskonałych smaków i brak tłumu. Koniecznie sprawdźcie, co warto zobaczyć w Rydze, a może i Was to miasto też oczaruje?

Ryga. Co warto zobaczyć?

Stare Miasto w Rydze

Najstarsza część Rygi, Vecrīgā, to prawdziwy labirynt brukowanych uliczek, przy których dumnie stoją piękne kamienice, kościoły i zabytki. Niektóre z nich pamiętają jeszcze czasy średniowiecza! Długą i bogatą historię miasta odzwierciedlają różnorodne style, w których wnoszono kolejne zabudowania miejskie. Nie ma lepszego sposobu, by poznać to miasto, niż po prostu dać się w nim zgubić. Niespiesznie przemierzając kolejne ulice i place, zaglądając do zaułków – właśnie tak można najlepiej poczuć atmosferę Rygi. Wyjątkowy charakter tego miejsca sprawił, że stare miasto łotewskiej stolicy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?
Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie ryskiej starówki jest Rīgas Doms. Zbudowana w XIII wieku katedra jest największą średniowieczną świątynią w krajach bałtyckich (tj. na Litwie, Łotwie czy w Estonii). Przed kościołem rozciąga się rozległy plac, na którym często odbywają się wydarzenia kulturalne i koncerty. Ważnym punktem kultu religijnego jest także Rīgas Svētā Pētera baznīca – odwiedzający mogą podziwiać nie tylko okazałe wnętrze kościoła św. Piotra, ale również wjechać na szczyt wieży, gdzie znajduje się punkt widokowy.

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Wędrując uliczkami Vecrīgā, warto udać się do Trzech Braci. Trīs brāļi to kompleks trzech kamienic, z których najstarsza została zbudowana w XV wieku. To najstarszy zachowany budynek mieszkalny w Rydze! Kolejny został wzniesiony w połowie XVII wieku, a ostatni dołączył do rodzeństwa pod koniec XVII wieku. Do dziś Trzej Bracia zachwycają swoją wyjątkową architekturą, a w we wnętrzach działa obecnie Łotewskie Muzeum Architektury

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Nie można również przegapić imponującego Melngalvju nams – Dom Bractwa Czarnogłowych jest jednym z symboli Rygi! Zbudowana w XIV wieku kamienica pełniła funkcję siedziby stowarzyszenia bogatych i nieżonatych kupców niemieckich. Nazwa „Czarnogłowi” pochodzi od patrona, św. Maurycego, który był przedstawiany jako rycerza o ciemnej karnacji. To właśnie oni mieli znaczny wpływ na rozwój miasta. Budynek już z daleka przykuwa wzrok swoją bogatą ornamentyką – fasadę zdobi zegar astronomiczny, liczne płaskorzeźby oraz herby.   

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Średniowieczne miasto otaczały fortyfikacje – mury i baszty chroniły Rygę przez najazdami oraz wojnami. Z niegdyś masywnych umocnień do dziś ostała się jedynie Baszta Prochowa i Brama Szwedzka. Wieża Pulvertornis o wysokości niemal 26 metrów strzegła wjazdu do miasta od wschodniej strony. Została częściowo zniszczona podczas wojny polsko-szwedzkiej, a następnie odbudowana. Przechowywano w niej proch, stąd też wzięła swoją nazwę. Z czasem zaczęła pełnić także inne funkcje. W jej wnętrzu znajdowała się sala tortur, wystawa trofeów myśliwskich, szpital wojenny, skład amunicji, a nawet muzeum. Dziś Baszta Prochowa jest siedzibą Łotewskiego Muzeum Wojny.   

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?
Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Dzielnica Art Nouveau 

Miasto przyciąga też miłośników architektury. W łotewskiej stolicy zobaczyć można ponad 800 budynków zbudowanych w stylu secesyjnym. To właśnie sprawia, że Ryga jest jednym z największych ośrodków tej architektury w całej Europie! Spacer po słynącej z wspaniałego budownictwa i bogatej ornamentyki dzielnicy Art Nouveau to prawdziwa przyjemność. Warto przejść się ulicą Alberta iela, przy której wznoszą się imponujące kamienice ozdobione motywami roślinnymi, zwierzęcymi czy elementami zaciągniętymi z mitologii. To prawdziwe architektoniczne perełki, które tworzą niepowtarzalny klimat miasta. Jedną z nich jest niewątpliwie Kaķu nams, czyli zbudowany na początku XX wieku Koci Dom. Kamienica słynie z rzeźby dwóch kotów z wygiętymi grzbietami i uniesionymi ogonami, które znajdują się na szczycie wieżyczek.

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?
Ryga na weekend - co warto zobaczyć?
Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Muzea w Rydze

Planując zwiedzanie nowych miejsc, zawsze staramy znaleźć się czas, by odwiedzić przynajmniej jedno muzeum. Lubimy wybierać te bardziej nietuzinkowe, unikatowe. A Ryga może pochwalić się naprawdę ciekawą ofertą muzealną! Podczas naszej poprzedniej wizyty w łotewskiej stolicy zwiedziliśmy genialne Rīgas motormuzejs, czyli Muzeum Motoryzacji. To imponująca kolekcja licząca ponad 200 wyjątkowych eksponatów. Zobaczymy tam m.in. motocykle i samochody produkcji łotewskiej, limuzyny radzieckich polityków czy pojazdy użytkowe. Nie brakuje też interaktywnych elementów, dzięki którym bliżej poznać można historię łotewskiej motoryzacji. Tego miejsca nie można przegapić, będąc w Rydze! Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli, a za bilet wstępu zapłacimy 10 EUR

W trakcie naszej ostatniej podróży na Łotwę udaliśmy się do Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, czyli Muzeum Historii Medycyny. To miejsce nie powstałoby, gdyby nie słynny łotewski chirurg i onkolog, Pauls Stradiņš. Przed śmiercią postanowił podarować swoją obszerną kolekcję przedmiotów związanych z medycyną, właśnie by stworzyć tą wyjątkową ekspozycję. Pierwsi gości odwiedzili muzeum w 1961 roku. Już wtedy mogli oni podziwiać ponad 12 000 eksponatów! Wizyta w tym miejscu to prawdziwa podróż w czasie. Prześledzić możemy historię rozwoju medycyny, z bliska zobaczyć dawne narzędzia chirurgiczne czy sprzęty do badań, a nawet rekonstrukcje gabinetów lekarskich. Ciekawie prezentuje się również wystawa poświęcona zdrowiu astronautów w kosmosie. Muzeum czynne jest od środy do niedzieli, a za wstęp zapłacimy 5 EUR

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?
Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Będąc w Rydze, warto odwiedzić także Muzeum Okupacji Łotwy, poświęcone trudnej historii Łotwy podczas okupacji nazistowskiej i sowieckiej oraz przejmujące Muzeum Getta Ryskiego i Holocaustu na Łotwie, skupiające się na losach żydowskich mieszkańców Rygi podczas II Wojny Światowej. Ci, którzy dysponują czasem, mogą też zajrzeć do Muzeum Czekolady, do Łotewskiego Skansenu Etnograficznego czy Muzeum Mody. W razie niepogody w Rydze zdecydowanie nie można się nudzić!

Zielona strona Rygi

Ryga urzekła nas również swoimi licznymi terenami zielonymi. Nawet w centrum miasta można złapać chwilę oddechu pośród drzew i kwiatów! Tylko kilka kroków dzieliło nasz hotel od Bastejkalna parks, zadbanego parku, który przecina ryski kanał wodny. Alejki zachęcają do spacerów, zakochani wieszają swoje kłódki na specjalnym moście, a uroku temu miejscu dodają nietuzinkowe rzeźby. Na przechadzkę z dala od zgiełku miasta można wybrać się również do pobliskiego Kronvalda parks lub do nieco oddalonego od centrum Rygi rozległego Meza parks. 

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?
Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Targowiska w Rydze

Lubimy odwiedzać miejsca, w których poczuć można bardziej autentyczną i lokalną atmosferę miasta. Taki niepowtarzalny klimat mają dla nas między innymi miejskie targowiska. Ryga słynie ze swojego imponującego Targu Centralnego. Ponad trzy tysiące straganów mieści się w dawnych hangarach, w których niegdyś stacjonowały niemieckie sterowce. Wielkie hale pierwotnie zostały zbudowane pod Lipawą, a po I Wojnie Światowej zostały rozebrane, przeniesione do Rygi i wykorzystane do zbudowania ogromnego targowiska. Dziś można kupić tu dosłownie wszystko, a niezwykła architektura tego miejsca sprawiła, że Targ Centralny wraz z ryską starówką zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

To nie jedyne targowisko, które warto odwiedzić w Rydze. Podczas naszej ostatniej podróży na Łotwę, wybraliśmy się na lewy brzeg rzeki Dźwiny, by zajrzeć na wyjątkowy targ Āgenskalns. Pierwsi kupcy swoje towary sprzedawali tutaj już pod koniec XIX wieku, a w 1925 roku otwarto nowoczesną halę targową. Pełniła ona swoją funkcję przez kilkadziesiąt lat, a modernistyczny budynek został nawet wpisany na listę zabytków. Czas nie był dla niego zbyt łaskawy, a targowisko zaczęło podupadać. Dopiero dzięki prywatnej inicjatywie grupy pasjonatów, którym udało się na własną rękę zebrać odpowiednie fundusze, budynek został zrewitalizowany. 

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?
Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Dzisiaj przychodzi się tutaj nie tylko na zakupy. Targowisko Āgenskalns stało się przede wszystkim miejscem spotkań lokalnej społeczności. Mieszkańcy przychodzą tutaj, by wspólnie spędzić czas, pielęgnować rośliny lub aby wziąć udział w jednym z licznych wydarzeń kulturalnych. Dużą popularnością cieszy się pchli targ, na którym można kupić dosłownie wszystko! W zabytkowej hali targowej sprzedawane są produkty i wyroby od lokalnych dostawców, a na piętrze działają liczne bary i kawiarnie, serwujące najróżniejsze przysmaki oraz aromatyczną kawę. Zatrzymujemy się tu na lunch w jednej z knajpek, specjalizującej się w domowej kuchni łotewskiej. Działa ona w formie bufetu szwedzkiego, a więc płacąc jednorazowo, możemy skosztować różnych smakowitych dań, w tym sałatek, placków ziemniaczanych, tart oraz obłędnie czekoladowego ciasta. Mniam!                

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Statkiem przez Rygę

Ryga niezmiennie zachwyca nas swoimi licznymi terenami zielonymi, które dają chwilę wytchnienia nawet w samym sercu miasta. Tę bardziej naturalną stronę łotewskiej stolicy można lepiej poczuć, spacerując po miejskich parkach lub wybierając się w krótki rejs po ryskich kanałach. Podczas 50-minutowej podróży uroczym stateczkiem przepływa się m.in. przez park Kronvalda i Bastejkalna, mija się Łotewską Operę Narodową, centrum handlowe Stockmann oraz główne targowisko miejskie. Za bilet normalny zapłacimy 15 EUR, ulgowy kosztuje natomiast 8 EUR. Rezerwując je bezpośrednio na stronie internetowej River Cruises, możemy liczyć na rabat w wysokości 20%. W sezonie (od połowy kwietnia do połowy października) rejsy odbywają się codziennie między godziną 10 a 22 – łódeczki odpływają z nabrzeża przy 11. novembra krastmala lub z przystani przy ulicy Radio iela 1.

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

A gdyby tak rzucić okiem na Rygę z jeszcze innej perspektywy? My wybraliśmy się w relaksujący godzinny rejs po Dźwinie. Statek VECRĪGA zabrał nas na panoramiczną wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Siedząc wygodnie na górnym pokładzie i ciesząc się piękną słoneczną pogodą, obserwowaliśmy zmieniający się wokół nas krajobraz. Zostawiamy za sobą zabudowania starego miasta, a naszym oczom ukazują się m.in. nowoczesna bryła Biblioteki Narodowej Łotwy, liczne zielone tereny i licząca niemal 370 metrów wysokości wieża telewizyjna na wyspie Zakusala. To jedna z najwyższych wież w całej Europie! W drodze powrotnej mijamy też charakterystyczny Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy. Wyglądem przypomina on nasz rodzimy Pałac Kultury – budynek w łotewskiej stolicy został bowiem wybudowany na wzór Siedmiu Sióstr Stalina (siedmiu wieżowców w Moskwie, zaprojektowanych w stylu socrealizmu). Godzinny rejs statkiem VECRĪGA kosztuje 15 EUR, a rezerwując bilety online, możemy liczyć na 20% rabat. 

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?
Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Czas na relaks w Rydze

Po długim i intensywnym dniu spędzonym na poznawaniu uroków Rygi, warto zrelaksować się i nabrać sił. Doskonałym pomysłem jest wizyta w ESPA Riga, pięciogwiazdkowym centrum SPA & Wellness w samym sercu miasta. Na kilku piętrach znajdują się tutaj baseny termalne, sauny, strefy do relaksu, a także gabinety masażu i siłownia. Przyjemny wystrój oraz kameralna atmosfera sprzyjają wypoczynkowi. Nie ma to jak relaks w basenie termalnym na dachu budynku czy seans w saunie (suchej lub parowej)! Po dwóch godzinach takiego błogiego odpoczynku człowiek czuje się w pełni odprężony i gotowy na kolejne przygody.  

Rzuć okiem na Rygę

Ryga pięknie prezentuje się również z lotu ptaka. By móc w pełni podziwiać urok łotewskiej stolicy, warto wybrać się na jeden z punktów widokowych w mieście. Polecamy wjechać windą na szczyt wieży kościoła św. Piotra. To zdecydowanie jedno z najbardziej popularnych miejsc, z którego podziwiać można panoramę miasta, ale widok wart jest swojej ceny – za bilet wstępu zapłacimy 9 EUR. Wieża dostępna jest dla zwiedzających codziennie od godziny 10 do 18, a w piątki i soboty – nawet do godziny 22.

Ryga na weekend - co warto zobaczyć?

Wspaniały widok na stare miasto oraz okolicę roztacza się także z platformy Panorama Riga, która mieści się w charakterystycznym budynku Akademii Nauk Łotwy. Taras widokowy czynny jest codziennie od godziny 10 do 22, a za bilet wstępu zapłacimy 8 EUR.  

Ryga. Informacje praktyczne

Loty do Rygi

Korzystając z dostępnych połączeń lotniczych między Polską a Łotwą, z łatwością zaplanujemy krótki wypad do Rygi. Linie lotnicze Ryanair oferują bezpośrednie loty z Gdańska, Krakowa oraz Warszawy-Modlina do stolicy Łotwy. Rejsy z Warszawy do Rygi oferuje również LOT Polish Airlines.

Z lotniska do centrum miasta dojedziemy autobusem o numerze 22. Za bilet w jedną stronę, który kupimy u kierowcy, zapłacimy 1,81 EUR (płatność tylko kartą). W automatach biletowych lub w kiosku wewnątrz terminala nabyć także można 90-minutowy bilet za 1,50 EUR. Podróż między lotniskiem a starym miastem w Rydze zajmuje ok. 30 minut.   

Tanie loty z Polski do Rygi

Noclegi w Rydze

Wybór noclegów w Rydze jest bardzo szeroki, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego na swoją kieszeń. Podczas naszej krótkiej podróży na Łotwę zatrzymaliśmy się w Radisson Hotel Old Town, który mieści się w zabytkowym budynku na starym mieście. Dogodna lokalizacja tego obiektu sprawia, że to doskonały wybór dla tych, którzy chcą jak najwięcej czasu przeznaczyć na zwiedzanie miasta. Czyli właśnie dla nas!

Nocleg w Rydze
Sprawdź ceny i zarezerwuj komfortowy pobyt w świetnie zlokalizowanym hotelu Radisson Hotel Old Town Riga z pysznym śniadaniem

Wygodnie urządzone pokoje zapewniają komfort podczas pobytu. Sympatyczna obsługa sprawia, że czujemy się tutaj jak dawno nie widziani goście. Ogromnym atutem tego miejsca są także pyszne śniadania – możemy tu skorzystać z bufetu szwedzkiego lub zamówić dodatkowe ciepłe dania ze specjalnej karty śniadaniowej.   

 

Gdzie zjeść w Rydze? 

Ryga to miasto, które zaskoczy Was również kulinarnie. Przemierzając uliczki starego miasta oraz dzielnicy Art Nouveau, natkniemy się na mnóstwo knajpek i restauracji serwujących kuchnię całego świata. Przechodziliśmy nawet koło jednej specjalizującej się w przysmakach prosto z Uzbekistanu! Ryga jest szczególnie dumna ze swoich restauracji, które zostały wyróżnione w przewodniku Michelin. Obecnie w stolicy Łotwy jest ich aż 20, z czego jedna może pochwalić się słynną gwiazdką.

SNATCH

W trakcie naszej podróży do Rygi udało nam się odwiedzić aż trzy takie wyróżnione restauracje i musimy przyznać, że były to fantastyczne kulinarne doznania. Na lunch wybraliśmy się do SNATCH, modnej restauracji specjalizującej się w kuchni włoskiej. Niezobowiązująca atmosfera, nowoczesny wystrój i przyjazna obsługa tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. W karcie znajdziemy najróżniejsze smakołyki i dania zaczerpnięte prosto ze słonecznej Italii. Skosztować można tu doskonałych przystawek, makaronów i owoców morza, a nasze podniebienia absolutnie podbiła delikatna burrata ze szparagami i bazyliowym sosem oraz makaron caramelle (w kształcie cukierków) serwowany z aromatyczną czarną truflą. 

Gdzie zjeść w Rydze?

Chef’s Corner

Amatorzy mięsa oraz nietuzinkowych smaków na pewno będą zachwyceni wizytą w Chef’s Corner. To restauracja specjalizująca się w stekach, ale w menu znajdziemy też dary morza, lasu i pól. Spróbować można tutaj chociażby perliczek z leśnymi grzybami, piersi z gołębi, przepiórki czy jelenia. Podczas naszej kolacji postawiliśmy zarówno na dania mięsne, jak i wegetariańskie. W ramach przystawki zamówiliśmy znakomity klasyczny tatar z wołowiny oraz interesującą kompozycję krewetek z sosem chili, mango i jabłek. 

Gwiazdą wieczoru okazała się ryba podawana tu z pełnym smaku sosem maślanym w towarzystwie muli oraz czerwonego kawioru. Delikatna, aż rozpływała się w ustach! Zdecydowanie jedno z najlepszych dań rybnych, jakie do tej pory udało nam się skosztować. Na naszym stole wylądował również jakże klasyczny burger po brzegi wypełniony dodatkami i ogromną porcją frytek. Przysłowiową wisienką na torcie okazał się fantastyczny deser z pistacją w roli głównej. Pięknie urządzone wnętrze oraz świetna obsługa, służącą fachową pomocą przy doborze odpowiednich trunków z obszernej karty, tworzą zgraną całość i sprawiają, że wizyta w Chef’s Corner na pewno będzie należeć do udanych. 

3 pavāru

Odwiedziny w 3 pavāru to prawdziwa uczta dla zmysłów! Od wystroju wnętrz, przez sztukę serwowania dań aż po smak potraw. W ramach oczekiwania na zamówione potrawy, na stół trafia czekadełko w postaci wypiekanego na miejscu chleba oraz najróżniejszych past, które świetnie współgrają z chrupiącym pieczywem. Nawet ta mogłaby się wydawać banalna przystawka, podana jest tutaj w zupełnie niespodziewany sposób. 

Co warto spróbować w 3 pavāru? Na pewno pełnej aromatu zupy po brzegi wypełnionej kawałkami ryb i owoców morza z dodatkiem fenkuła. Apetyt zaostrzył nam również delikatny dorsz w sosie chrzanowym z nutką koperku oraz czarnej porzeczki. To też świetne miejsce, by skosztować steka. Serwowany jest on według wybranego przez nas stopnia wysmażenia, z dodatkiem aksamitnego puree, brokułów oraz grzybów. Jeden z najlepszych, które udało nam się do tej pory spróbować! Z krótkiego menu wybraliśmy też sandacza, podawanego tutaj z sosem maślanym oraz porem. I choć ryba była wyśmienita, to stek najbardziej uwiódł nas swoim smakiem. 

Gdzie zjeść w Rydze?

Targowisko Āgenskalns

Ryga nie tylko restauracjami Michelin stoi. W poszukiwaniu najróżniejszych smaków warto wybrać się na targowisko Āgenskalns, gdzie mieszczą się liczne knajpki. Zjemy tu domowe jedzenie, pizzę, dania kuchni azjatyckiej – na co tylko mamy ochotę i to w przystępnych cenach.  

Gdzie zjeść w Rydze?

Ryga. Mapa atrakcji


Rygę odwiedziliśmy na zaproszenie lokalnej organizacji turystycznej.


ODKRYJ MAGIĘ ŁOTWY:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej