Strona główna » Rekompensata za opóźniony lot? Porównaj oferty firm i uzyskaj pieniądze – 2023

Rekompensata za opóźniony lot? Porównaj oferty firm i uzyskaj pieniądze – 2023

przez Wszedobylscy
Opóźniony lot. Rekompensata od linii lotniczych

Czy i komu warto powierzyć dochodzenie pieniędzy za opóźniony lub odwołany lot? Porównujemy oferty konkurujących ze sobą firm.

Podróżujemy i latamy coraz więcej – służbowo, za pracą, na wakacje lub w odwiedziny. Nasze lotniska mogą poszczycić się coraz bogatszą siatką połączeń, a polski rynek uważany jest za jeden z najszybciej rozwijających się w Europie. Niestety, ta ogromna dynamika zwiększa też liczbę opóźnień i odwołań połączeń lotniczych, na jakie narażeni bywają podróżujący. Do niedawna takie przygody budziły w nas wyłącznie frustrację i złość, jednak nie próbowaliśmy wyciągać wobec przewoźników z tego tytułu żadnych konsekwencji. Z biegiem czasu staliśmy się jednak bardziej świadomymi konsumentami. Takimi, którzy znają swoje prawa i wiedzą, co należy się im w sytuacji, gdy nasze plany podróży uległy zakłóceniu.

Odszkodowanie za opóźniony lot

Jeśli czytaliście nasz poprzedni artykuł, na pewno wiecie, że gdy nasz rejs został opóźniony, odwołany lub gdy przez overbooking odmówiono nam wejścia na pokład, należy nam się odszkodowanie. Gwarantuje nam to Rozporządzenie 261/04, w którym Parlament Europejski ustanowił wspólne zasady pomocy dla poszkodowanych pasażerów, a także wysokość należnej im rekompensaty.

Skoro prawo jest po naszej stronie, czy rzeczywiście bez problemu możemy uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot od linii lotniczej? Czy raczej przewoźnicy zrobią wszystko, żeby uniknąć takiego finansowego obciążenia? Można oczywiście próbować samemu dochodzić należnej rekompensaty, ale bywa to czasochłonne i skomplikowane. Nasza korespondencja z jednym przewoźnikiem trwała rok, zmieściła się na kilkunastu stronach A4, ale koniec końców nic wtedy nie ugraliśmy. Nie mieliśmy już ochoty na dalszą walkę i nie skierowaliśmy sprawy do sądu.

Jako, że gra jest warta świeczki, wiele osób decyduje się powierzyć uzyskanie należnego sobie odszkodowania wyspecjalizowanej firmie. I tu pada zasadnicze pytanie…

Którą firmę wybrać?

Na polskim rynku działa obecnie około 25 firm, które specjalizują się w odszkodowaniach lotniczych. Spośród nich wybraliśmy kilka, które najintensywniej starają dotrzeć ze swoją ofertą do potencjalnego klienta. Są to: AirCashBack, AirHelp, Claimflights, GIVT, DelayFix oraz Skycop.

Jakie kryteria wzięliśmy pod uwagę przy porównaniu ofert tych firm (stan na 18 września 2018 roku)? Przede wszystkim była to wysokość pobieranej prowizji, czyli to, ile będziemy musieli im oddać w razie skutecznej likwidacji naszej szkody. Najczęściej jest to po prostu procent od uzyskanego dla nas odszkodowania. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia 261/04, nasza rekompensata za opóźniony lub odwołany lot może wynieść 250, 400 albo 600 EUR od osoby. Ile z tego faktycznie trafi do naszej kieszeni, a ile zainkasuje za swoje usługi firma?

Dlaczego niektóre firmy podają aż dwie stawki prowizji? Pierwsza (niższa) obowiązuje, gdy należne nam odszkodowanie uda się firmie uzyskać od przewoźnika już po wysłaniu do niego wezwania do zapłaty. Druga (wyższa) stawka zaczyna obowiązywać, gdy nasza sprawa okaże się bardziej skomplikowana i konieczne będzie skierowanie jej do sądu lub do ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego). Tak jest w wypadku GIVT, AirHelp, DelayFix i Skycop.

Innymi słowy, jeśli nasze roszczenie zostanie uznana przez przewoźnika od razu, to trzy z ww. firm “skubną” nam 25% z naszego odszkodowania, a jedna z nich (AirHelp) skasuje aż 35% jego wartości.

Z kolei w przypadku, gdy przewoźnik odmówi dobrowolnej wypłaty odszkodowania i nasza sprawa będzie musiała trafić do sądu niestety, zdarza się to bardzo często) tylko dwie z ww. firm zapewniają nam taką samą, stałą prowizję. W AirCashBack będzie to 39%, a w Claimflights – 30,75%. Pozostałe firmy (GIVT, AirHelp, DelayFix i SkyCop), wezmą z naszego odszkodowania od 40 do aż 50% prowizji. Jak widać, między ofertami jest więc spora różnica.

Gdy trzeba iść do sądu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, my nie zdecydowaliśmy się występować na drogę sądową w walce o odszkodowanie za nasz odwołany lot. Nie mieliśmy już na to siły, odstraszyły nas też koszty sądowe, które musielibyśmy ponieść, nie mając gwarancji, że uda się coś uzyskać. Tutaj pojawia się kolejne pytanie: co dzieje z tymi kosztami, jeśli powierzamy firmie naszą reklamację za lot. Kto ponosi koszty sądowe?

W końcu firma nie dostanie prowizji do momentu, kiedy sprawa została wygrana. Z wiekiem coraz dokładniej czytamy podstawiane nam pod nos umowy, bo czasem można się tam natknąć na niezłe “kwiatki”. W tym przypadku jest tak, że niektórzy pośrednicy mogą wystąpić do sądu, a koszty postępowania przerzucić na klienta… a te w skrajnych wypadkach mogą okazać się wyższe niż dochodzone odszkodowanie! Warto więc poświęcić kilkanaście minut na szczegółowe zapoznanie się z ofertami. W przypadku porównywanych przez nas pięciu firm wnioski wyglądają następująco:

Rekompensata za opóźniony lot

Na to zwróć uwagę!

Co jeszcze może mieć znaczenie? Prowizja od odsetek. Nie dość, że należy nam się odszkodowanie za opóźniony lot, to linie mają jeszcze obowiązek wypłacić nam odsetki za zwłokę w jego zapłacie. Jeśli wczytacie się w regulaminy porównywanych tutaj firm, dowiecie się, że część z nich zastrzega sobie prawo do zatrzymania całości odsetek uzyskanych od przewoźników – bez dzielenia się nimi z Wami! Jeszcze raz porównajmy oferty:

Rekompensata za opóźniony lot

Jak wysoka będzie więc rekompensata za nasz odwołany lub opóźniony lot, jeśli nasza sprawa trafi do sądu i jej rozstrzygnięcie będzie trwało kilkanaście miesięcy?

Co jeszcze jest istotne przy wyborze firmy, dzięki której możemy uzyskać należne nam odszkodowanie za opóźniony lot? Na pewno warto sprawdzić:

  • Jakie opinie na temat danej firmy krążą wśród dotychczasowych klientów? Tutaj z pomocą może przyjść nam np. jej profil na Facebooku i wystawione tam opinie klientów
  • Czy na swojej stronie internetowej firma ma czytelny i łatwo dostępny regulamin? W przypadku jednej z porównywanych przez nas firm trzeba się go było mocno naszukać – ciężko było również znaleźć tam informacje o wysokości prowizji.

Mamy nadzieję, że nasza analiza pomoże Wam w podjęciu decyzji, z czyjej pomocy skorzystać w razie, gdy trafi się Wam tak niefortunna przygoda jak odwołany czy opóźniony lot i będziecie ubiegać się o odszkodowanie.

Zresztą teraz sami możecie dokonać porównania między firmami zajmującymi się uzyskiwaniem takiej rekompensaty. Na stronie znajdziecie porównywarkę ofert, gdzie po podaniu szczegółów dotyczących lotu otrzymacie informację, jakiej wysokości odszkodowania możecie się spodziewać. W zestawieniu uwzględniona została oczywiście prowizja, jaką pobiera dana firma, również w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu. Dodatkowo zawarta jest także informacja o wysokości odsetek, jakie mogą zostać zasądzone, gdy postępowanie ciągnie się miesiącami. Dzięki takiemu porównaniu w czytelny sposób możemy zobaczyć, ile pieniędzy może trafić do naszej kieszeni.

Rekompensata za odwołany lot


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej