Strona główna » Rabat. Co warto zobaczyć?

Rabat. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy

Położone nieco w cieniu popularnej Mdiny miasteczko Rabat ma w swoim zanadrzu kilka miejsc, które warto zobaczyć. Choć niewielkie, to znajdziemy tu i zabytki z dawnych czasów, i muzea, ale przede wszystkim możemy pozachwycać się uroczymi zakątkami i architekturą. Rabat jest rzadziej odwiedzany w porównaniu do swojej sąsiadki – zupełnie niesłusznie. I mamy na to dowody w postaci kilkunastu zdjęć!

Jeśli wybieramy się autobusem do Mdiny, to właśnie w Rabacie będziemy z niego wysiadać. Kiedyś były to przedmieścia Mdiny, teraz to osobne miasteczko z kilkoma ciekawymi atrakcjami. To właśnie tutaj według legendy przez trzy miesiące przebywał św. Paweł, kiedy jego statek rozbił się u wybrzeży Malty. W Rabacie zwiedzić można kościół, który został zbudowany nad skalną grotą, w której mieszkał święty. Z groty możemy tunelem udać się wprost do muzeum Wignacourt, gdzie zgromadzone zostały eksponaty nawet z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W mieście znajdują się także dwa podziemne cmentarze: katakumby św. Pawła oraz św. Agaty. Wejście do muzeum oraz katakumb jest płatne.

Rabat na Malcie

Rabat na Malcie

Rabat na Malcie

Spacerując po Rabacie podziwiać możemy przede wszystkim charakterystyczną maltańską architekturę – niskie kwadratowe domy w kolorze piaskowca z kolorowymi, drewnianymi balkonami. Mnie najbardziej urzekły oczywiście wąskie uliczki, urocze zaułki z zielonymi akcentami w postaci bujnych roślin pnących się po budynkach. Warto zwrócić uwagę na lokalne warsztaty rzemieślnicze oraz bary z przekąskami. W Rabacie poszukiwałam też ozdobnych kołatek na drzwiach do mojej fotograficznej kolekcji. To również okazja by podpatrywać mieszkańców w ich spokojnym życiu.

Rabat na Malcie

Rabat na Malcie

Rabat na Malcie

Przy niewielkim placu głównym w Rabacie zatrzymać możemy się na kawę i spróbować słodkich przysmaków z tutejszej cukierni. Wśród maltańskich słodyczy królują ciastka z figami oraz miodem, a także nugat i kannoli. Jeśli wybieracie się na całodniową wycieczkę w te okolice, to właśnie w Rabacie znajdziemy kilkanaście restauracji, w których możemy skosztować maltańskich potraw, w Mdinie jest ich tylko kilka i mają odpowiednio wyższe ceny.

Rabat na Malcie


Wybieracie się na Maltę? Przeczytajcie informacje praktyczne oraz wskazówki, które ułatwią Waszą podróż. Sprawdźcie również, jakie inne miejsca warto zobaczyć na Malcie! Nie zapomnijcie też zaplanować wycieczki na Gozo!

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz