Strona główna » Portsmouth. Miasto morskiej historii

Portsmouth. Miasto morskiej historii

przez Wszedobylscy

Portsmouth miało być tylko przystankiem podczas naszego wypadu na Isle of Wight, ale okazało się być uroczym, kolorowym i ciekawym miastem, które można zwiedzić w kilka godzin.

Portsmouth było kiedyś ważnym portem wojennym, obecnie miasto może być interesującym przystankiem dla miłośników brytyjskiej historii morskiej. W starej stoczni zobaczymy m.in. kadłub flagowego okrętu z czasów Henryka VIII Mary Rose (został wydobyty z dna w 1982 roku), okręt liniowy HMS Victory, na którym pływał admirał Nelson oraz statek HMS Warrior, pierwszy brytyjski okręt pancerny. W historycznych dokach znajduje się również Royal Navy Museum.

doki

Spacerując po mieście można zauważyć wiele pamiątek z czasów wojennych, kilka z nich znajdziemy właśnie w dokach czy w Victoria Park. W Portsmouth znajduje się również dom, w którym urodził się Karol Dickens, obecnie znajduje się tutaj muzeum.

miastomorza

Jedną z największych atrakcji w mieście jest Spinnaker Tower, mierząca 170 metrów wieża, z której można podziwiać widok na doki, a przy dobrej pogodzie nawet wyspę Wight. Na taras widokowy wjeżdżamy windą, znajdują się tutaj trzy poziomy – na najniższym z nich część podłogi została wykonana ze szkła.

spinnakertower

spinnakertower1

Warto wybrać się również na spacer wzdłuż brzegu morza – przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zobaczyć, jak przypływa i odpływa poduszkowiec, który obsługuje trasę z Portsmouth na Isle of Wight.

nadmorzem

hovercraft

hover1

Jak dojechać do Portsmouth?

W pobliżu Portsmouth działają dwa lotniska: w Southampton oraz Bournemouth, ale niestety żadne linie nie oferują tam przelotów z Polski. Najbliżej położony port lotniczy, do którego dolecimy z Polski, to Londyn Gatwick. Do Portsmouth sprawnie dojedziemy jednak z Londynu – pociągiem lub autobusem. Pociągiem z Londynu dojedziemy w ok. 1,5 – 2 godzin, ceny biletów oraz rozkład jazdy możemy sprawdzić na stronie NationalRail lub MegaBus (który sprzedaje także bilety na pociągi MegaTrain). National Express oferuje połączenie autobusowe między Londynem a Portsmouth, czas podróży wynosi ok. 2 godzin. Ceny biletów zaczynają się od 5 GBP w jedną stronę.

To może Ci się również spodobać!