Strona główna » Lecimy z Ryanair z Gdańska do Warszawy Modlina

Lecimy z Ryanair z Gdańska do Warszawy Modlina

przez Wszedobylscy

Czy wiecie, jak szybko można dostać się z Gdańska do Warszawy? Postanowiliśmy przetestować krajowe połączenie Ryanair między Gdańskiem a Modlinem i zaplanowaliśmy weekendowy wypad do Warszawy.

Startujemy w sobotni poranek z naszego domu w Gdyni. Wyjazd: 5:20. Szybko i sprawnie samochodem dojeżdżamy obwodnicą na lotnisko i zostawiamy samochód na parkingu długoterminowym (opłata za dobę wynosi 19 PLN). Do kontroli bezpieczeństwa stawiamy się punktualnie o 5:50, więc nieco mniej godzinę przed planowanym czasem odlotu (odprawa biletowo-bagażowa zazwyczaj kończy się na 40 minut przez godziną odlotu). Na szczęście kolejka do kontroli porusza się w ekspresowym tempie i po 5 minutach jesteśmy już w strefie odlotów.

Lot z Gdańska do Warszawy Modlina

Poranny rejs Ryanair z Gdańska do Modlina planowo startuje o godzinie 6:40. Jest to pierwszy lot tej maszyny, więc bramka jest otwarta już o godzinie 6 rano. Najpierw wpuszczani są pasażerowie z priorytetem wejścia, potem wszyscy pozostali. Warto przypomnieć, że podczas odprawy system Ryanair automatycznie przydziela nam miejsca, ale jeśli mamy swoje ulubione to możemy dodatkowo za nie zapłacić i wybrać podczas rezerwacji lub odprawy internetowej. Przewoźnik pozwala na pokład zabrać bezpłatnie dwie sztuki bagażu podręcznego, jednocześnie informując, że może zagwarantować miejsce w schowkach bagażowych dla pierwszych 90 bagaży, potem mogą one zostać bezpłatnie umieszczone w luku bagażowym.

m10

Po dłuższej chwili oczekiwania na schodach, kilkanaście minut po godzinie 6 rano możemy wsiąść do samolotu. Poranny rejs jest wypełniony niemal w 100%, boarding przebiega całkiem sprawnie, choć nie wszyscy uważnie czytają kartę pokładową i mając miejsca z tyłu samolotu wsiadają przednimi drzwiami.

m16

Z gdańskiego lotniska startujemy o godzinie 6:45. Nasz lot z Gdańska do Modlina trwa 35 minut, mimo tego załoga uwija się ze sprzedażą pokładową, niektórzy nawet zdążą kupić zdrapki.

m9

Pomimo dość niskiego pułapu chmur na lotnisku w Modlinie lądujemy o godzinie 7:20. W miarę szybko udaje nam się opuścić samolot, czeka nas jeszcze dość długi spacer po płycie lotniska do hali przylotów.

m7

m6

m5

m4

Z Modlina do centrum Warszawy

Z Modlina do centrum Warszawy jedziemy bezpośrednio ModlinBusem, nasz kurs został zaplanowany na godzinę 7:45. Bilety najlepiej rezerwować za pomocą strony internetowej, im szybciej tym taniej. Najtańsze bilety kupimy już za 9 PLN w jedną stronę, ale są to pojedyncze sztuki. Rozkład jazdy autobusów jest dobrze przystosowany do przylotów oraz odlotów z lotniska w Modlinie, a czas przejazdu wynosi ok. 40 minut w zależności od natężenia ruchu. ModlinBus oferuje również przejazdy między lotniskiem w Modlinie a lotniskiem Chopina w Warszawie. Autobusy są nowe i dość komfortowe, szczególnie jeśli chodzi o miejsce na nogi.

m15

W sobotni poranek ruch na drodze do Warszawy jest raczej niewielki, ale można przypuszczać, że w ciągu tygodnia czas jazdy szczególnie w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu może się wydłużyć. Alternatywą jest połączenie kolejowe: autobusem wahadłowym dojedziemy z lotniska na stację kolejową (4 km), skąd dalej pociągiem dojedziemy do centrum Warszawy (czas przejazdu pociągiem to ok. 45-50 minut). Łączony bilet lotniskowy kosztuje 15 PLN.

m14

Do samego centrum Warszawy docieramy o godzinie 8:30, zatem cała podróż od wyjścia z domu do centrum stolicy zajęła nam równe 3 godziny. ModlinBus zatrzymuje się na parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki.

Do domu wracamy w niedzielny wieczór. Ponownie spod Pałacu Kultury odjeżdżamy w stronę lotniska ModlinBusem. Startujemy o godzinie 19:45, na lotnisko docieramy o godzinie 20:30.

m13

Lotnisko w Modlinie

Wieczorny rejs z Modlina do Gdańska planowo na wystartować o godzinie 21:40. To jeden z ostatnich lotów tego dnia, oprócz nas na odlot czekają pasażerowie dwóch opóźnionych rejsów do Brukseli Charleroi oraz Londynu Stansted. Kontrola bezpieczeństwa przebiega dość sprawnie, szybko znajdujemy się w hali odlotów. Modlin to typowe lotnisko niskokosztowe, trochę ciasno, kilka sklepów i kawiarni, niedostateczna liczba krzesełek i podróżni siedzący na podłodze. Najbardziej oblężona na całym lotnisku okazała się… palarnia.

m1

m2

Z powodu wcześniejszych zawirowań pogodowych i nasz rejs jest nieco opóźniony. Jeszcze zanim maszyna wyląduje na lotnisku, personel lotniska ustawia kolejkę, sprawdza dokumenty i karty pokładowe. W tej kolejce przyjdzie nam poczekać jeszcze dobrych kilkanaście minut. W końcu przylatuje nasz samolot – podczas gdy pasażerowie z Gdańska zaczynają wysiadać, my już zostajemy wypuszczeni z hali i czekamy na możliwość wejścia na pokład na płycie lotniska pod wiatą.

m

Z Modlina ostatecznie startujemy z półgodzinnym opóźnieniem, o godzinie 22:10. Czas przelotu do Gdańska ponownie wynosi 35 minut, tym razem załoga nawet nie myśli o serwisie pokładowym. Sądząc po niewielkim zainteresowaniu na poprzednim locie, nic dziwnego. Na lotnisku w Gdańsku lądujemy o godzinie 22:45. Odbieramy samochód z parkingu i wracamy do domu – podróż powrotna z centrum Warszawy do Gdyni zajęła nam w tym wypadku niecałe 4 godziny.

W naszym przypadku czas podróży był zdecydowanie krótszy w porównaniu do PolskiegoBusa czy pociągu (zanim czas podróży w 2016 roku stał się konkurencyjny). Pomimo konieczności wcześniejszego przybycia na lotnisko i transferu między lotniskiem a miastem, podróż można uznać za całkiem komfortową. Za przeloty z Gdańska do Modlina płacimy nawet 19 PLN w jedną stronę. Udało nam się również nabyć tanie bilety na przejazd ModlinBusem – jeden za 9 PLN, drugi za 15 PLN. Koszt lotów wyniósł zatem 76 PLN dla dwóch osób w dwie strony, transfer z lotniska w Modlinie do centrum miasta kosztował nas w sumie 48 PLN dla dwóch osób w dwie strony. Dodatkowo za parking długoterminowy w Gdańsku zapłaciliśmy 38 PLN za dwie doby.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej