Strona główna » Poczdam. Odkryj miasto pięknych pałaców i ogrodów

Poczdam. Odkryj miasto pięknych pałaców i ogrodów

przez Wszedobylscy
Poczdam

Poczdam to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Niemczech. I choć żyje nieco w cieniu swojego bardzo popularnego sąsiada to ma naprawdę wiele do zaoferowania. Bliskość Berlina sprawia, że szybko i łatwo zaplanować można przynajmniej jednodniową wycieczkę do uroczego Poczdamu. A jest co zwiedzać! W Poczdamie zobaczymy m.in. imponujące ogrody oraz kompleksy pałacowe, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jak również ciekawe dzielnice jakby żywcem przeniesione z innych państw i najstarsze na świecie studio filmowe.  Zobaczcie, co warto zobaczyć w Poczdamie!

Poczdam. Co warto zobaczyć?

Park Sanssouci

Park Sanssouci to imponujący kompleks pałaców oraz ogrodów. W sercu zielonego parku stoi wspaniały pałac Sanssouci – to letnia rezydencja wzniesiona zgodnie z wytycznymi króla Prus, Fryderyka Wielkiego. Wymarzył on sobie miejsce, w którym mógłby odpocząć od codziennych zmartwień i poświęcić swój czas na studiowanie sztuki oraz filozofii. Sans souci w dosłownym tłumaczeniu z francuskiego znaczy po prostu beztroski. Choć pałac miał byś oazą spokoju to został zbudowany z prawdziwych rozmachem. Uwagę przykuwają bogate zdobienia, monumentalne rzeźby czy dbałość o najmniejsze detale.

Spacerując po parku zobaczyć możemy również pałac Neue Kammern, w którym pierwotnie mieściła się oranżeria. Na życzenie Fryderyka został ona przekształcona na bogato urządzony pałac gościnny. Na terenie Sanssouci mieszczą się także: pawilon chiński, łaźnie rzymskie, Nowa Oranżeria, Świątynia Przyjaźni czy zabytkowy młyn. To naprawdę okazały kompleks i na jego zwiedzanie można spokojnie poświęcić nawet cały dzień. Piękna architektura oraz otaczające ją wspaniałe zielone tereny robią niesamowite wrażenie.

Poczdam
Poczdam
Poczdam
Poczdam
Pałac Sanssouci
Pałac Sanssouci
Poczdam
Pałac Sanssouci
Pałac Sanssouci
Pałac Sanssouci

Sanssouci można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Wstęp na teren parku jest bezpłatny, natomiast jeśli chcemy zwiedzić wnętrza pałacu Sanssouci to za bilety zapłacimy 14 EUR. W cenę wliczony jest audioprzewodnik.

Nowy Ogród

Malowniczo położony nad jeziorem Heiliger See kompleks Nowy Ogród został założony pod koniec XVIII wieku. Na terenie parku powstał m.in. pełniący funkcję letniej rezydencji pałac Marmurowy, zamek widokowy Belweder i słynny pałac Cecilienhof. To właśnie tutaj w 1945 roku odbyła się słynna konferencja poczdamska, w której wzięli udział Winston Churchill, Harry Truman oraz Józef Stalin. Podczas zwiedzania Cecilienhof można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących samego spotkania, jak również zobaczyć okrągły stół, przy którym zasiadała wielka trójka ze swoimi doradcami.

Choć na pierwszy rzut oka pałac Cecilienhof może wydawać się niepozorny, to mieści się tutaj aż 176 pokoi! Jeden z nich został nawet zaprojektowany w stylu kajuty – takie marzenie miała księżniczka Cecylia, dla której zresztą zbudowany został cały pałac. To właśnie od jej imienia wzięła się też jego nazwa. Jeśli interesujecie się architekturą to zapewne zauważycie, że fasadę pałacu zdobi mur pruski, a na jego dachu znajduje się aż 55 kominów.

Poczdam
Cecilienhof
Cecilienhof
Poczdam

Pałac Cecilienhof można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Za bilety wstępu do miejsca, w którym odbyła się historyczna konferencja poczdamska zapłacimy 10 EUR od osoby. W cenę wliczony jest audioprzewodnik, dzięki któremu dowiemy się więcej o pałacu, wnętrzach, a także słynnym spotkaniu wielkiej trójki.

Spacer po Poczdamie

W Poczdamie spędziliśmy jeden dzień. To zdecydowanie zbyt krótko by odwiedzić te najciekawsze miejsca w mieście. Poczdam to nie tylko malownicze parki i wspaniałe pałace. Warto wybrać się chociażby na spacer po dzielnicy holenderskiej. W XVIII wieku król pruski sprowadził do Poczdamu holenderskich rzemieślników, którzy pracowali przy rozbudowie miasta. By poczuli się jak u siebie zbudowano dla nich ponad 130 domów z charakterystycznej czerwonej cegły. Dziś to niezwykle modne miejsce, gdzie znajdziemy mnóstwo kawiarni, restauracji i sklepików.

Poczdam

Historyczna zawierucha z bitwami napoleońskimi w tle zaowocowała powstaniem w Poczdamie rosyjskiej kolonii. Pojmani przez Prusaków rosyjscy żołnierze stworzyli chór wojskowy. Gdy później Prusy zawarły z Rosją przymierze przeciwko Francji, król pruski postanowił upamiętnić swoją przyjaźń z rosyjskim carem budując pomnik w postaci… osiedla żywcem wyjętego z syberyjskiej wsi. W sumie powstała tu cerkiew oraz kilkanaście domów, otoczonych sadami owocowymi. Każda rodzina, która się tu osiedliła, miała wyżywić się sama z własnoręcznie wyhodowanych plonów. W Alexandrówce, nazwanej zresztą tak na cześć rosyjskiego cara, do dziś mieszkają potomkowie dawnych kolonistów.

To właśnie tu, nad rzeką Hawelą, zawieszony jest słynny Glienicker Brücke, czyli most szpiegów. Kiedyś przebiegała tutaj granica między Berlinem Zachodnim a NRD. Na moście łączącym Poczdam z Berlinem trzy razy dochodziło do wymiany szpiegów między ówczesnymi mocarstwami. Akcja z przekazywaniem tajnych agentów między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim była nawet motywem przewodnim filmu Most szpiegów z Tomem Hanksem w roli głównej.

W jednej z dzielnicy Poczdamu mieści się najstarsze na świecie studio filmowe Babelsberg. Nakręcone zostały tutaj takie hity jak Pianista, Inglourious Basterds, Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, Most szpiegów czy Krucjata Bourne’a.

Poczdam

Poczdam. Informacje praktyczne

Poczdam leży niecałe 40 km na południowy zachód od Berlina. Jego położenie sprawia, że podczas jednej podróży zaplanować możemy zwiedzanie obu miast. Do Berlina można dolecieć liniami Ryanair z Krakowa oraz LOT z Warszawy. Do stolicy Niemiec dojedziemy również pociągiem z Warszawy, Poznania oraz Trójmiasta – ceny biletów zaczynają się od 14,90 EUR w jedną stronę. W rozkładzie jazdy PKP znajdziemy także nocne przejazdy do Berlina z Przemyśla, Krakowa, Katowic oraz Wrocławia. Pociągiem z Berlina do Poczdamu dojedziemy w około 25 – 35 minut. Za przejazd w jedną stronę zapłacimy 3,40 EUR.

Podczas zwiedzania dopadł Was głód? Wpadnijcie na lunch do restauracji Genusswerkstatt (Breite Straße 1A) – serwują tu między innymi pyszne sałatki, makarony oraz risotto.

Poczdam

Odwiedziliście już Poczdam? Wybierzcie się do położonego niedaleko Brandenburga – to urocze miasteczko otoczone wodą świetnie nadaje się na jednodniową wycieczkę. Brandenburgia to region słynący również z pięknych jezior, świetnie nadaje się również na rowerowe wycieczki. Przeczytajcie więcej o sielskiej Brandenburgii i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić przeczytacie.


Poczdam oraz okolicę odwiedziliśmy na zaproszenie Niemieckiej Centrali Turystyki, przy współpracy z TMB Tourism Marketing Brandenburg.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej