Strona główna » Pociągiem przez Uzbekistan. Przemierzyliśmy koleją Szlak Jedwabny 

Pociągiem przez Uzbekistan. Przemierzyliśmy koleją Szlak Jedwabny 

przez Wszedobylscy
Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?

Wybierając się do Uzbekistanu, chcieliśmy przede wszystkim podążyć słynnym Jedwabnym Szlakiem. Na trasie naszej podróży znalazły się więc takie perełki jak Samarkanda i Buchara, ale też urokliwa Chiwa. Układając plan wyjazdu, zdecydowaliśmy się przede wszystkim korzystać z dostępnych połączeń kolejowych. Rozkład jazdy pociągów świetnie wpasował się do naszego podróżniczego harmonogramu, ceny przejazdów też zachęcały do wyboru takiego środka transportu, a przy okazji mogliśmy liczyć na kolejne nowe doświadczenia i przygody podczas naszej uzbeckiej eskapady. To także fascynujący sposób na odkrywanie tego bogatego w historię i kulturę kraju. I tak właśnie wyruszyliśmy w podróż pociągiem przez Uzbekistan!  

Pociągi w Uzbekistanie

Jak zaplanować podróż pociągiem przez Uzbekistan? Po zakupie biletów lotniczych z Polski do Uzbekistanu zaczęliśmy układać plan naszego wyjazdu. Wybraliśmy miejsca, które chcielibyśmy odwiedzić (w naszym przypadku był to Taszkent, Samarkanda, Buchara oraz Chiwa) i założyliśmy, ile dni chcielibyśmy spędzić w danym mieście. 

Przez Uzbekistan kursują różne rodzaje pociągów. Do wyboru mamy kolej wysokich prędkości Afrosiyob, tradycyjne pociągi (Sharq) oraz pociągi nocne. Afrosiyob łączy Taszkent z Samarkandą oraz Bucharą. To szybkie i bardzo popularne połączenie, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców, więc bilety rozchodzą się bardzo szybko. Można je zarezerwować przez Internet na 45 dni przed planowaną datą odjazdu. Afrosiyob oferuje trzy klasy podróży: VIP, Business oraz Economy – różnią się one układem foteli oraz serwisem podczas przejazdu.

Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?

Dużą popularnością cieszy się także nocny pociąg z Taszkentu do Chiwy. Pasażerowie mają do wyboru miejsca w wagonie sleeper (otwarty wagon z miejscami do spania) oraz w przedziale coupe (cztery miejsca do spania). Taka podróż zajmuje 14-16 godzin godzin, ale bilety na tej trasie są również trudno dostępne. Przez stronę internetową lub aplikację można je kupić z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Przejazd nocnym pociągiem na tej trasie to nie lada przygoda!

Gdzie kupić bilet na pociąg w Uzbekistanie?

Bilety na podróż pociągiem w Uzbekistanie kupowaliśmy poprzez stronę internetową Uzbekistan Railways oraz za pomocą aplikacji UZRailwaysTickets. Zarówno strona, jak i aplikacja dostępne są w języku angielskim. Podczas rezerwacji biletów dokonujemy wyboru trasy, klasy podróży oraz miejsc. By dokonać zakupu, należy uzupełnić też dane pasażerów: imię, nazwisko oraz numer dokumentu (najlepiej paszportu). Płatności można dokonać kartami VISA lub MasterCard, wybierając okienko STRIPE. 

Przykładowe ceny biletów:

  • Afrosiyob: Taszkent – Samarkanda od 245 000 UZS (80 PLN)
  • Sharq: Taszkent – Samarkanda od 125 700 UZS (41 PLN)
  • Afrosiyob:  Samarkanda – Buchara od 178 000 UZS (58 PLN)
  • Sharq: Samarkanda – Buchara od 109 510 UZS (36 PLN)
  • Taszkent – Chiwa od 226 560 UZS (74 PLN)
  • Samarkanda – Chiwa od 178 720 UZS (58 PLN)
  • Buchara – Chiwa od 146 850 UZS (48 PLN)

Bilety można albo wydrukować, albo mieć do okazania w aplikacji lub w formie PDF na telefonie. Sprawdzane są one przy wejściu na dworzec kolejowy, a potem przy każdym wagonie. 

Według wskazówek na dworcu kolejowym powinniśmy stawić się najpóźniej na pół godziny przed odjazdem. Związane jest to z obowiązkową kontrolą bagażu przed wejściem do budynku. 

Pociągiem przez Uzbekistan: z Taszkentu do Samarkandy

Naszą podróż pociągiem przez Uzbekistan zaczęliśmy w Taszkencie, skąd wyruszyliśmy dalej pociągiem Afrosiyob do Samarkandy. Bilety na ten przejazd kupowaliśmy z niemal 40-dniowym wyprzedzeniem i zarezerwowaliśmy miejsca w klasie Business. Na dworzec kolejowy dotarliśmy taksówką, korzystając z aplikacji Yandex Go. Po szybkiej i sprawnej kontroli naszych bagaży, mieliśmy jeszcze chwilę czasu, zanim pociąg został podstawiony na peron.

Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?
Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?

Trasę Taszkent – Samarkanda – Buchara obsługują hiszpańskie składy Talgo 250. Przed wejściem do każdego wagonu czeka personel, który sprawdza bilety i kieruje pasażerów w odpowiednią stronę. W klasie Business wygodne fotele ustawione są w konfiguracji 2 +1 i oferują dużo przestrzeni oraz dostęp do gniazdek. W trakcie przejazdu możemy liczyć na przekąskę w postaci np. słodkiego rogalika, owoców czy lodów. Kawa jest dodatkowo płatna i można ją zamówić u obsługi z dostawą prosto na swoje miejsce. Sprzedawane są również inne napoje oraz smakołyki. Personel dba o pasażerów, co rusz przechadzając się i pytając, czy czegoś nam nie trzeba. Na bieżąco dbają również o czystość w pociągu. Trwająca nieco ponad dwie godziny podróż upływa w spokojnej i komfortowej atmosferze. Za przejazd w klasie Business na trasie Taszkent – Samarkanda zapłaciliśmy 276 000 UZS, czyli ok. 90 PLN od osoby.  

Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?
Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?

Pociągiem przez Uzbekistan: z Samarkandy do Buchary

Dworzec kolejowy w Samarkandzie robi wrażenie. To monumentalny budynek z pięknymi witrażami w środku. Mieszczą się tu sklepiki z pamiątkami oraz niewielkie knajpki. Przybywamy tu z pół godzinnym wyprzedzeniem, by na spokojnie przejść przez kontrolę bagażu. Ponownie będziemy podróżować pociągiem Afrosiyob, a celem naszej podróży jest Buchara. Tym razem kupiliśmy bilety na przejazd w klasie Economy, gdzie układ foteli to klasyczne 2+2. Choć mamy dla siebie nieco mniej przestrzeni, to dalej podróżuje się tu całkiem wygodnie. Serwis jest płatny, ponownie zamówić możemy kawę czy herbatę z dostawą na miejsce, sprzedawane są również słodkie oraz słone przekąski. 

Dworzec w Samarkandzie

Pociąg pokonuje trasę z Samarkandy do Buchary w niecałe dwie godziny. Za oknem podziwiać możemy krajobraz Uzbekistanu, który zmienia się bardzo szybko – w końcu pędzimy z całkiem dużą prędkością ku naszemu celowi. Za przejazd tym razem zapłaciliśmy 148 000 UZS, czyli 48 PLN

Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?

Dworzec, na którym wysiadamy, wcale nie znajduje się w Bucharze, a w pobliskim Kogon. Do centrum Buchary mamy stąd jeszcze ok. 12 km, więc zamawiamy transport, korzystając z aplikacji Yandex Go – przejazd kosztuje nas 26 000 UZS, czyli nieco ponad 8 PLN.  

Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?

Pociągiem przez Uzbekistan: z Buchary do Chiwy

O ile Afrosiyob oferuje komfort znany nam z europejskich wojaży, tak podróż nocnym pociągiem z Buchary do Chiwy to jak podróż w czasie. Na dworzec kolejowy przyjeżdżamy kilka minut po trzeciej nad ranem. W zależności od dnia pociąg z Buchary do Chiwy odjeżdża tuż przed czwartą rano lub o wpół do piątej. Pomimo tak wczesnej godziny dworzec dość szybko zapełnia się pasażerami – zaspanymi turystami, jak i mieszkańcami. Wbrew pozorom bilet na to połączenie wcale nie jest tak łatwo kupić! 

Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?

Trasę obsługują już dość wiekowe, liczące kilkanaście wagonów składy. Zarezerwować można miejsce do spania w otwartym wagonie (tzw. sleeper) lub w przedziale czteroosobowym. Nam udało się wykupić dwa miejsca właśnie w tym ostatnim. Każdy pasażer otrzymuje zestaw pościeli – to dwa prześcieradła oraz poszewka na poduszkę. Pod dolnym miejscem do spania znajduje się przestrzeń na większe bagaże, a najpotrzebniejsze drobiazgi możemy włożyć do niewielkich schowków. Na stoliczku czeka talerzyk z torebkami herbaty i cukrem, a w każdym wagonie znajduje się zbiornik z gorącą wodą. 

Nieco zaspani wsiadamy do naszego przedziału, a naszymi towarzyszkami w tej niemal 7-godzinnej podróży są dwie sympatyczne Włoszki, które do Chiwy jadą aż z Taszkentu. Miarowy stukot kół szybko nas usypia i budzą nas dopiero promienie słońca oraz lekka duchota. Uchylenie okna kończy się dużą ilością pomarańczowego pyłu, który pokrywa pościel, stolik i wszystko dookoła. Suniemy przecież przez jedną z uzbeckich pustyń! 

Za dnia możemy lepiej przyjrzeć się też samemu pociągowi, który naprawdę pamięta jeszcze dawne czasy. Stan toalet może budzić lekką grozę, więc kto ma potrzebę z nich skorzystać, niech najlepiej zaopatrzy się we własne środki higieniczne (mokre chusteczki, mydło, ręczniczek). Dobrze jest mieć też swój kubek, w którym można przygotować coś ciepłego do picia. My szklankę do herbaty pożyczaliśmy od obsługi naszego wagonu. Po porannej pobudce zaczęła się też obnośna sprzedaż. Kupić można było naładowane powerbanki (w pociągu nie ma dostępnych gniazdek!), świeże warzywa i owoce czy uzbecki chleb.  

Pociągiem przez Uzbekistan. Jak planować podróż?

Pomimo nieco mniej komfortowych warunków, tą podróż będziemy zdecydowanie długo i z sentymentem wspominać. Przygoda sama w sobie! Doszły nas słuchy, że w przeciągu najbliższych dwóch lat trasę z Taszkentu do Chiwy również będą obsługiwać pociągi Afrosiyob, ale to już nie to samo.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O UZBEKISTANIE:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej