Planujecie pierwszą podróż samolotem z dzieckiem? Przygotowaliśmy dla Was kilka najważniejszych informacji na temat podróżowania z małym pasażerem. My w pierwszą wspólną podróż udaliśmy się, gdy nasza córeczka miała pięć miesięcy – wystarczy odpowiednio się przygotować, a lot upłynie nam (i naszym współpasażerom!) spokojnie.
Podróż samolotem z dzieckiem. Przygotowanie do lotu
Kiedy i gdzie wybrać się w podróż?
W podróż teoretycznie możemy wybrać się już z maleństwem, które skończyło tydzień (nie dotyczy wcześniaków). Zaleca się jednak, by z pierwszym lotem poczekać, aż noworodek skończy przynajmniej dwa miesiące, gdyż wcześniej układ oddechowy oraz krążenia nie są w pełni wykształcone, a dodatkowo tak małe dzieci są bardziej podatne na infekcje. My w pierwszą podróż samolotem z Alą udaliśmy się, gdy skończyła pięć miesięcy.
Wybierając miejsce naszego wypoczynku starajmy się wybrać jak najdogodniejsze połączenie z jak najmniejszą liczbą przesiadek. Warto zdecydować się również na wieczorny rejs, istnieje duża szansa, że dziecko prześpi cały lot. Na pierwszy przelot wybraliśmy dość krótką trasę, obsługiwaną w dodatku przez samolot turbośmigłowy – z Gdańska do Rygi, gdzie lot trwał nieco ponad godzinę. Mimo że lecieliśmy w godzinach popołudniowych, Ala przespała nam całą drogę – zasnęła, gdy tylko włączone zostały silniki.
Warto, szczególnie przed pierwszym w życiu lotem, opowiedzieć starszemu już dziecku o całej procedurze: o pobycie na lotnisku, o tym, jak będziemy lecieć, co będziemy mogli robić podczas lotu. Mały pasażer będzie spokojniejszy wiedząc, co go czeka.
Dokumenty
Aby wybrać się zagranicę, dziecko musi posiadać dowód tożsamości – może być to tymczasowy dowód osobisty lub paszport. W przypadku lotów krajowych po Polsce może wystarczyć akt urodzenia, ale należy to przede wszystkim skonsultować z przewoźnikiem.
Do wyrobienia paszportu dla malucha potrzebna jest zgoda oraz obecność w biurze paszportowym obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Pierwszy paszport, który wyrabialiśmy dla Ali, został wydany tylko na rok czasu i kosztował nas 30 PLN. Kolejny paszport został wydany już na pięć lat, kosztował 30 PLN i mimo rozpoczynającego się okresu wakacyjnego na jego wydanie czekaliśmy tydzień.
Zasady przewozu niemowląt i dzieci
Niemowlęta i małe dzieci do 2 roku życia podróżują na kolanach rodziców. W zależności od linii lotniczych osoba dorosła może mieć pod opieką jedno (np. Ryanair, Wizz Air) lub dwoje dzieci (LOT, easyJet).
W tanich liniach lotniczych, np. w Wizz Air małym pasażerom nie przysługuje przewóz bagażu (ani rejestrowanego ani podręcznego), choć niektóre, np. Norwegian i Ryanair pozwalają zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 5 kg.
Tradycyjne linie lotnicze (LOT, Lufthansa, Air France) umożliwiają maluchom przewóz bagażu o maksymalnej wadze 10 kg. Bezpłatnie zawsze przewieziemy składany wózek dziecięcy. W Ryanair bezpłatnie, oprócz wózka, możemy przewieźć również np. fotelik, a za każdą dodatkową sztukę akcesoriów zapłacimy 72 PLN (15 EUR).
Starsze dzieci, powyżej drugiego roku życia, muszą mieć wykupione miejsce w samolocie oraz muszą podróżować pod opieką osoby dorosłej na wszystkich odcinkach podróży. Istnieje możliwość wykupienia tzw. asysty personelu pokładowego, wtedy dziecko w wieku od 5 do 12 lat może podróżować samo.
W zależności od linii lotniczych dzieci powyżej określonego wieku mogą podróżować bez opieki dorosłych: w LOT od 12 roku życia, w easyJet oraz Wizz Air od 14 roku życia, w Ryanair od 16 roku życia. W niektórych krajach wymagane jest pisemne pozwolenie rodziców na podróż osoby nieletniej.
Cena biletu
Tradycyjne linie lotnicze oferują zniżki dla niemowląt, które wynoszą nawet 90% od wartości taryfy normalnej. Dzieciom w wieku od 2-go do 10-12-go roku życia przewożnicy oferują zniżkę w wysokości 25-33% taryfy normalnej, przysługuje im także bagaż rejestrowany o takiej samej wadze jak dorosłym.
Tanie linie lotnicze easyJet oraz Ryanair pobierają stałą opłatę za niemowlę oraz dziecko do ukończenia drugiego roku życia: w przypadku Ryanair wynosi ona 120 PLN (25 GBP/EUR), w przypadku easyJet wynosi ona 110 PLN (26 EUR/22 GBP). W Wizz Air za bilet dla małego dziecka zapłacimy tyle, ile za bilet dla osoby dorosłej wyłączając opłatę rezerwacyjną, opłata za dziecko nie może wynosić też więcej niż 120 PLN. Dziecko w chwili wylotu oraz powrotu musi mieć mniej niż dwa latka. Dzieci w wieku od 2-go do 16-go roku życia zapłacą za bilet tyle samo, co dorośli. Dzieci w wieku od lat 2 do 14 włącznie są rejestrowane na rezerwacji jako dzieci, ale muszą opłacić cenę za przewóz jak dla dorosłych.
Podróżując niektórymi liniami lotniczymi (Lufthansa) dzieci mogą również zbierać mile za przeloty (w klubie Lufthansa JetFriends), które następnie można wymienić na nagrody. Niemiecki przewoźnik oferuje również za dodatkową opłatą Serwis Rodzinny – przewodnicy na lotniskach we Frankfurcie i Monachium udzielają pomocy rodzinom podróżującym z dziećmi przy odprawie, odprowadzają ich do bramki, a po przylocie do stanowisk odbioru bagażu, hotelu czy do wypożyczalni samochodów. Usługa taka jest dostępna w 50 językach.
Na lotnisku
Na lotnisko warto udać się na dwie godziny przed planowanym odlotem, spokojnie udamy się wtedy do stanowisk odprawy biletowo-bagażowej oraz nadamy bagaż rejestrowany. W tym momencie możemy również nadać wózek. Jeśli uznamy, że będzie on nam jeszcze potrzebny później, to wózek zostawimy tuż przed wejściem do samolotu. Jeśli planujemy podróż tylko z bagażem podręcznym, to na lotnisku musimy być najpóźniej na godzinę przed godziną wylotu – wtedy od razu udajemy się do kontroli.
Pokarm dla dzieci (mleko czy posiłki) w świetle obowiązujących przepisów o przewozie płynów, nie musi być specjalnie zapakowany w plastikowe torebki, jednak będzie poddany kontroli – służby ochrony lotniska mogą poprosić nas o spróbowanie pokarmu lub zostanie on prześwietlony. Rodziny z małymi dziećmi mają prawo do obsługi poza kolejnością podczas kontroli w strefach kontroli bezpieczeństwa.
Lotniska oferują najmłodzszym pasażerowm kąciki zabaw (m.in. Gdańsk, Wrocław, Warszawa, Łódź, Kraków), a niemowlę przewiniemy i nakarmimy w pokoju dla matki z dzieckiem. Czas przed odlotem możemy także wykorzystać na oglądanie samolotów na płycie czy zwiedzanie terminala. Inne udogodnienia, jakie oferują porty lotnicze to na przykład spacerówki, które ułatwią poruszanie się z dzieckiem po przestrzeni lotniska Chopina w Warszawie.
Pamiętajmy, że na większych lotniskach czas przejścia od stanowisk odprawy przez kontrolę osobistą czy paszportową aż do bramki może zająć nam dwa razy więcej czasu.
W większości przewoźnicy oferują rodzicom z małymi dziećmi pierwszeństwo wejścia na pokład (np. Wizz Air), w niektórych przypadkach musimy jednak za to dodatkowo zapłacić (Ryanair). Podróżując tanimi liniami, w których nie obowiązują numerowane miejsca, siadamy gdzie chcemy – nie możemy jedynie korzystać z foteli przy wyjściach awaryjnych. Ryanair, Wizz Air oraz easyJet przydzielają miejsca w samolocie podczas odprawy internetowej, za dodatkową opłatą możemy wybrać dla siebie ulubione miejsce. W ostatnich tygodniach Ryanair wprowadził nowe zasady dla rodzin podróżujących z dziećmi – rodzice muszą wykupić miejsce w samolocie, tak by cała rodzina siedziała razem.
Podczas lotu
Niemowlę podróżujące na kolanach rodziców na czas startu i lądowania przypinane jest za pomocą specjalnych dziecięcych pasów. Na lotach dalekodystansowych dostępne są (w ograniczonej liczbie) specjalne łóżeczka dziecięce, maluchy można przewozić także w fotelikach samochodowych. W przynajmniej jednej toalecie znajduje się przewijak dla dzieci.
W liniach tradycyjnych możemy zamówić specjalny posiłek dla dzieci przy rezerwacji lub odprawie przez internet, istnieje również możliwość przygotowania na pokładzie mleka dla niemowląt, wystarczy poprosić o to personel pokładowy. Mali podróżnicy często otrzymują zestawy do zabawy, kolorowanki, upominki od linii lotniczych. Podczas długich lotów, na których dostępne są systemy rozrywki, starsze dzieci mają możliwość obejrzenia bajek czy kreskówek.
W tanich liniach lotniczych mamy płatny i dość ograniczony catering, dlatego samemu musimy zaopatrzyć się w jedzenie dla najmłodszych. W większości przypadków nie będzie problemu z otrzymaniem gorącej wody.
Pamiętajmy, że podczas startu i lądowania zmienia się ciśnienie, które szczególnie może doskwierać najmłodszym, którzy nie wiedzą, jak sobie poradzić z zatykającymi się uszami. Niemowlętom warto podać coś do picia (w zależności od stosowanej metody karmienia), starszym dzieciom – cukierka lub gumę do żucia.
W razie jakichkolwiek wątpliwości podczas lotu możemy zwrócić się do personelu pokładowego, który jest po to, aby nam pomóc podczas podróży.
Co warto zabrać na pokład?
Nie przesadzajmy z ilością bagażu podręcznego – ogromna torba, którą będziemy musieli donieść do samolotu, dziecko oraz wózek mogą przysporzyć więcej kłopotu. Zabieramy tylko najpotrzebniejsze rzeczy: nawilżone chusteczki, pieluchy (jeśli potrzebne), kocyk do okrycia dziecka, słoiczki lub inny posiłek oraz picie dla dzieci, parę zabawek, ubranko na zmianę.
W pierwszą podróż zabraliśmy ze sobą spacerówkę od wózka 3w1 – okazał się on najbardziej zbędną rzeczą, jaką zabraliśmy na naszą krótką wyprawę. Pamiętajmy, że wózek musi zostać sprawdzony przez ochronę lotniska – trzeba go złożyć i położyć na taśmie. Nasza spacerówka, mimo rozłożenia na części, nie mieściła się do maszyny, więc wezwane zostały posiłki, w postaci specjalnie wyszkolonego psa. Potem ciężki wózek trzeba było znieść po schodach spod bramki na płytę lotniska i ponownie rozłożyć na części przed wejściem do samolotu. A nasze dziecko wcale nie miało zamiaru w tym wózku podróżować – całą procedurę odprawy na lotnisku i wejścia do samolotu przesiedziało w chuście, co okazało się bardzo wygodnym rozwiązaniem, bo miałam wolne ręce i łatwiej było się po prostu ogarnąć z wszystkimi czynnościami.
Dziecko w samolocie!
Podróż z dzieckiem wcale nie musi być stresująca, ważne, żeby się do niej wcześniej odpowiednio przygotować. Zarówno rodzic, jak i dziecko są pełnoprawnymi pasażerami, więc egzekwuj swoje prawa i nie przejmuj się krzywymi spojrzenia innych osób na pokładzie, kiedy dziecko akurat zacznie płakać, tylko postaraj się zająć czymś jego uwagę. Pamiętajmy jednak, by nasze maluchy nie uprzykrzały współpasażerom podróży – nie pozwólmy na kopanie foteli, głośne krzyki. Lot ma być przyjemnością dla wszystkich!