Strona główna » Chorwacki cud natury: Park Narodowy Jezior Plitwickich

Chorwacki cud natury: Park Narodowy Jezior Plitwickich

przez Wszedobylscy

Zostawiamy za sobą plaże oraz morze i udajemy się w głąb Chorwacji. Tu zobaczyć można jedną z największych i najpiękniejszych atrakcji tego kraju – Park Narodowy Jezior Plitwickich.


Do Parku Narodowego wybieramy się samochodem. Ponad dwugodzinna jazda po krętych drogach pozwala nam zobaczyć Chorwację nieco od innej strony. Przy drogach wciąż stoją znaki informujące o zakazie zatrzymywania się i wchodzenia do lasu – teren cały czas może być zaminowany. Mijamy częściowo zburzone domostwa, które noszą ślady po jugosłowiańskiej wojnie domowej. Jeden jedyny dzień podczas całego naszego pobytu w Chorwacji i akurat musiał zacząć padać deszcz. Niestety będzie nam towarzyszył podczas zwiedzania parku.

Samochód zostawiamy na jednym z parkingów. Zabieramy ze sobą foliowe płaszcze przeciwdeszczowe, prowiant i ruszamy na wędrówkę po jednym z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Cały Park Narodowy składa się z dwóch zespołów jezior połączonych ze sobą kaskadowo – Gornja jezera (Górne jeziora) oraz Donja jezera (Dolne Jeziora). W skład Górnych Jezior wchodzi 12 jezior, w tym największe jezioro Kozjak, które zajmuje powierzchnię ok. 80 ha, a jego głębokość dochodzi do 50 metrów, w skład Dolnych Jezior wchodzą cztery jeziora.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Rejon Dolnych Jezior może pochwalić się największym, 78-metrowym, wodospadem w Chorwacji: Veliki Slap. Na terenie całego parku znajduje się jeszcze niemal 100 innych wodospadów.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Na terenie Parku znajdują się również jaskinie, najdłuższa z nich, Golubinjaca,  ma 160 metrów długości. Park Narodowy Jezior Plitwickich to nie tylko obłędnie turkusowe jeziora i malownicze wodospady – na całym obszarze dominuje wspaniała zieleń, znajdziemy tu ponad 1000 gatunków roślin.

Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich

Po Parku spacerujemy po specjalnie wyznaczonych ścieżkach – przygotowanych zostało kilka propozycji pieszych wędrówek, które zajmują od 2 do 8 godzin. Stopień trudności dostosowujemy oczywiście do własnych możliwości. Bezwzględnie nie możemy jednak z obranej ścieżki schodzić, nie wolno też kąpać się w jeziorach, biwakować czy rozpalać ognisk.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Ścieżki są dobrze przygotowane dla turystów – chodzimy po drewnianych kładkach lub żwirowych dróżkach tuż przy samym brzegu jeziora czy wzdłuż wodospadów. Po drodze możemy napotkać też schody i kręte, strome podejścia, warto więc wziąć to pod uwagę planując wyprawę do Parku z dzieckiem w wózku.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Po Parku poruszamy się także małymi elektrycznymi stateczkami, które przewiozą nas przez jeziora oraz drogowymi pociągami.

Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Informacje praktyczne

Do Parku Narodowego Jezior Plitwickich najłatwiej dojechać własnym samochodem, przy parku znajdują się duże parkingi. Możemy również skorzystać z oferty lokalnego biura turystycznego, które oferuje wycieczki do parku lub na dotrzeć do parku autobusami – rozkład jazdy oraz ceny biletów możemy sprawdzić na stronie.

Przygotowanych jest kilka propozycji zwiedzania parku – piesza wędrówka może nam zająć od 2 do 8 godzin. Warto zarezerwować sobie cały dzień na wycieczką do Parku – widoki naprawdę zapierają dech.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

To jedna z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. W szczycie sezonu nie możemy raczej liczyć na spokojną kontemplację natury, warto wtedy wybrać się do Parku w godzinach jak najbardziej porannych. Wtedy mamy szansę na nieco większy spokój. Krajobraz rekompensuje jednak nawet natłok turystów.

p2

Park jest dobrze przystosowany dla rzeszy turystów. W strategicznych miejscach znajdują się toalety, kawiarnie i bary, gdzie możemy odpocząć podczas pieszych wycieczek. W okolicy parku znajdują się również hotele oraz restauracje.


Podobało Wam się w Parku Narodowym Jezior Plitwickich? To zajrzyjcie też do Parku Narodowego Krka! Co warto jeszcze zobaczyć w Chorwacji? Odwiedzić warto Perły Dalmacji: Zadar, Split oraz Dubrownik, a także wybrać się na Wyspę Krk.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej